Icons of Denmark to duńska firma meblarska, która powstała dziesięć lat temu jako dystrybutor mebli na rynek brytyjski. Dzięki ciężkiej pracy, przeszła od pozycji przedstawiciela do roli kreatora duńskiego designu.
Opowiedzcie proszę trochę o Icons of Denmark
Firma Icons of Denmark rozpoczynała działalność jako tradycyjna agencja meblowa, reprezentując duńskie marki mebli na rynku Wielkiej Brytanii. Zawsze mieliśmy praktyczne podejście do reprezentowania mebli i szczycimy się dużą wiedzą na temat naszych produktów. Posiadamy wysoki poziom technicznej wiedzy w dziedzinie prezentowanych mebli, wiemy jakie konkretnie cechy posiada każdy produkt i w jakim biurowym zastosowaniu sprawdzi się najlepiej.
To podejście powiodło nas dalej w kierunku projektowania i wytwórstwa. Obecnie współpracujemy z rodzimymi projektantami w procesie tworzenia nowych produktów dla nowoczesnych przestrzeni biurowych.
Działamy z klientem międzynarodowym, który jest zawsze na bieżąco z nowinkami w zakresie duńskiego designu i meblarstwa. Wszystko za pośrednictwem mebli jakie tworzymy. Nasze projekty to przede wszystkim komercyjne inicjatywy na dużą skalę.
Jak udało się Wam przejść od roli reprezentantów duńskiego designu do jego kreatorów?
Kiedy projektanci mebli, których reprezentowaliśmy podejmowali decyzję o wypuszczeniu nowego produktu, naszym zadaniem była jego sprzedaż. Taka praca nie odzwierciedlała zawsze tego, co sami myśleliśmy o danym produkcie ani jego użyteczności na rynku. Z czasem zmęczyliśmy się tym stanem rzeczy.
W 2016 roku powzięliśmy kroki w celu stworzenia naszego pierwszego produktu. Jednemu z duńskich projektantów i wytwórców przekazaliśmy kluczowe wytyczne jak ma zostać wykonana sofa. To działanie stało się pierwszym przykładem procesu jaki wykorzystujemy dzisiaj przy tworzeniu mebli.
Co sprawia, że wasze podejście do tworzenia produktów można nazwać wyjątkowym?
Na sposób, w jaki dzisiaj projektujemy meble, niesamowicie duży wpływ ma sytuacja rynkowa oraz zapotrzebowanie klientów. Kiedy zaczynaliśmy, istniało wiele produktów stworzonych na potrzeby domowe i przenoszonych do przestrzeni roboczych. My natomiast, działamy odmiennie, biorąc pod uwagę konkretne potrzeby przestrzeni biurowych i tworząc projekty w oparciu o te przesłanki.
Nasz proces rozpoczyna się od rozpoznania niszy rynkowej: zwracamy uwagę na konkretne potrzeby lub przestrzeń projektową, dla której wciąż nie powstały jeszcze odpowiednie produkty. Nasze spostrzeżenia przedstawiamy projektantom oraz producentom i współpracujemy z nimi przy tworzeniu nowego produktu. To odróżnia nas od wielu innych firm. Nie kierujemy się zamysłem projektantów produktów, lecz potrzebami projektantów wnętrz oraz klientów.
Przykładowo, ostatnio zidentyfikowaliśmy obszar siedzeń bankietowych, które często są projektowane na zamówienie. Uznaliśmy, że jest to dobra przestrzeń na nowy produkt. Ponieważ posiadamy już duże doświadczenie w produkcji sof i tapicerstwie, postanowiliśmy pochylić się nad tę kategorią.
W celu stworzenia nowego typu sofy, rozpoczęliśmy od projektów 2D, umownie przyjmując określone wymiary i wyobrażenia. Następnie rozwinęliśmy je w model 3D, który później został zbudowany w naszej pracowni w Danii.
Po stworzeniu prototypu powróciliśmy do tablicy kreślarskiej, celem dopracowania modelu i jego ostatecznej wersji zwracając uwagę na detale, takie jak przebieg szwów czy umiejscowienie nóg. To proces, który zastosowaliśmy dla naszego nowego produktu - serii BANK, który zadebiutował na Clerkenwell Design Week w tym roku.
Opiszecie Wasze pierwsze doświadczenie z programem SketchUp?
Po raz pierwszy zetknąłem się ze SketchUp w 2007 roku, sprzedając meble dla duńskiego producenta. Zapoznał mnie z nim pewien architekt i program bardzo mi się spodobał. Zacząłem o nim opowiadać innym sprzedawcom mebli, bo to potencjalne narzędzie, w którym mogli konfigurować swoje produkty.
Kiedy w 2009 roku przeprowadziłem się do Londynu, jedną z pierwszych rzeczy jakie zrobiłem było umieszczenie naszych produktów w serwisie 3D Warehouse i rozpoczęcie używania tej platformy jako integralnej części procesu sprzedaży. Przyjazne dla użytkownika 3D Warehouse oraz sam SketchUp, umożliwiły mi konwersję wszystkich naszych plików DWG do formatu SKP i uczynienie ich bardziej dostępnymi dla odbiorców.
Szybko okazało się, że zyskaliśmy wielu śledzących i znaczącą liczbę pobrań naszych produktów ze strony. Dziesięć lat później, wciąż używamy tej platformy do dzielenia się naszymi modelami. SketchUp to narzędzie, które możemy stosować w trzech różnych kategoriach naszego biznesu: projekt produktu, jego konfiguracja oraz projektowanie wnętrz.
Opowiedz proszę o Waszym showroomie oraz produktach, które się w nim znajdują. Czy któryś z nich były projektowany w SketchUp?
Współpracujemy z wieloma projektantami produktów. W tej chwili, działamy z jednym, który rozwija swoje projekty w SketchUp. To Peter Barreth, zawodowy tapicer i budowniczy sof, jest samoukiem jeśli chodzi o SketchUp. Znalazł w nim narzędzie ułatwiające i przyśpieszające pracę.
Sofa Private to jedno z pierwszych rozwiązań stworzonych przez Petera pod marką Icons of Denmark. Założeniem produktu było kilka prostych rozwiązań dotyczących wygody, wysokości siedziska oraz elastyczności wymiarów. Rozpoczęliśmy od szkiców 2D, następnie na ich podstawie, w SketchUp powstały modele 3D. Po zbudowaniu w Danii, prototyp został wysłany do naszego showroomu w Londynie.
Wykorzystaliśmy ten prototyp do uzyskania informacji zwrotnych z rynku. Pomogło nam to zrozumieć co jeszcze można poprawić i jak najlepiej dopasować jego funkcje oraz formę, zanim wprowadzimy produkt do obrotu. Dopiero niemal rok później narodziła się nasza Private Sofa jako kompletny już produkt, powstały na bazie naszych badań i rozwoju w świecie komercyjnych projektów wnętrz w Londynie.
Co jest według Was największą wartością SketchUp?
Większość naszych projektów jest dostępna w wielu rozmiarach i typach wykończenia, które można konfigurować w zależności od wymagań konkretnego klienta. Przykładowo, kiedy zaczęliśmy sprzedaż stołów konferencyjnych, zrozumieliśmy jak dużą zaletą jest umożliwienie klientom wyboru odpowiedniego dla nich rozmiaru. Możemy wizualizować i konfigurować stoły z poziomu istniejącego projektu i dzięki temu dopasować go do indywidualnych potrzeb. W ten sposób cały nasz dziesięcioosobowy zespół sprzedawców używa SketchUp na co dzień.
Od czasu kiedy nasze produkty mogą być tworzone pod wymiar, komunikujemy się w sprawie wszelkich detali, jak ułożenie nóg, podział blatów w stole czy połączenia elektryki. Jeżeli klient ma specjalne życzenie dotyczące krawędzi, możemy to zaprezentować. Musi to być jednak zaprezentowane szybko, abyśmy mogli uzyskać akceptację klienta, a jednocześnie żeby wszyscy byli na bieżąco z projektem. Na przykład, nasz stół Forum posiada całkiem nieskomplikowaną geometrię, która umożliwia szybkie dostosowanie produktu. Możemy bardzo szybko przerysować blaty aby dopasować je do życzeń klienta.
Przesyłamy te rysunki do naszych producentów w Danii na etapie składania zamówienia. To nam umożliwia szybkie porozumienie z producentami i wytwórcami przed złożeniem ostatecznego zamówienia. To tutaj właśnie leży wg nas największa wartość SketchUp w kontekście naszego biznesu.
Wspomniałeś, że Icons of Denmark udziela się również dopasowaniu produktów do projektowanych wnętrz. Jak wygląda taki proces?
Nierzadko w ramach współpracy z architektem jesteśmy proszeni o dobranie odpowiednich produktów. Podobnie, pomagamy architektom jeśli potrzebują odrobiny inspiracji przy danym ułożeniu, a nieraz wymaga to szybkiego czasu realizacji.
Dzięki SketchUp nasza praca projektowa nie polega jedynie na wyborze danej sofy, ale właściwie na dopasowaniu pełnej konfiguracji mebla i zwizualizowaniu go na podstawie propozycji naszych współwykonawców. W takim przypadku konsultujemy się z projektantem wnętrz bądź architektem, sugerujemy pewne pomysły na przestrzeń z naszymi produktami i przygotowujemy propozycję rozplanowania powierzchni. To pokazuje nie tylko nasz indywidualny produkt, ale obrazuje sposób w jaki produkty będą funkcjonować w większej skali, w miejscu przeznaczenia.
Jeśli idzie o projektowanie wnętrz, myślę że właśnie w tym miejscu niektóre nasze produkty naprawdę odnajdują zastosowanie. Na przykład sofa EC1 to sofa modułowa. Można bawić się jej różnymi fragmentami, zmieniając ustawienie dopasowując do przestrzeni, w której się znajduje.
Jest to dla nas tak samo istotny sposób użycia programu, jak pozostałe dwa, o których wspominaliśmy. Oczekujesz produktu w danym rozmiarze, ale chcesz również aby miał odpowiedni kształt i ustawienie. Myślę, że to dlatego EC1 okazało się być jednym z najpopularniejszych produktów w 3D Warehouse.
Jak wygląda współpraca pomiędzy różnymi narzędziami projektowymi w waszym zespole?
Poza linią naszych sof, projektanci innych produktów pracują w SolidWorks. Bez względu na pracę projektantów produktu, wszystko trafia do plików DWG, co umożliwia nam pracę z formatem, który możemy odczytać i szybko zrozumieć.
Tutaj ponownie SketchUp stanowi wspólną płaszczyznę. Zawsze prosimy naszych projektantów pracujących w SolidWorks o przesyłanie nam modeli DWG. Dzięki temu możemy tworzyć modele SketchUp do umieszczenia ich w 3D Warehouse lub do własnego użytku, kiedy konfigurujemy lub używamy produktów na miejscu.
Jeśli chodzi o eksportowanie, niezwykle przydatne jest to, że dla produktów, które projektujemy od podstaw możemy błyskawicznie utworzyć pliki 2D lub 3D w formacie DWG. SketchUp daje nam kompatybilność w odniesieniu do wszystkich naszych współpracowników.
Gdzie znajdziemy więcej przykładów waszych produktów?
O firmie Icons of Denmark
Od momentu założenia w 2009 r. firma Icons of Denmark stała się znana jako londyńskie cemtrum duńskiego designu do wnętrz komercyjnych. Zaangażowani w dostarczanie najlepszego duńskiego wzornictwa na rynek wnętrz komercyjnych w Wielkiej Brytanii i poza nią. Jesper wraz z zespołem ściśle współpracują z gronem utalentowanych projektantów i rzemieślników. Są oni głęboko zafascynowani wyrafinowanym pięknem, naturalnymi materiałami i funkcjonalnymi projektami z którego Duńczycy są dumni.
Przetestuj SketchUp za darmo przez 30 dni