Sprawdź jak zaprojektować małą przestrzeń w SketchUp, aby uzyskać eleganckie i funkcjonalne wnętrze, które zachwyca. Poznaj Case Study biura projektowego z Krakowa.
Kasia i Paulina – współzałożycielki firmy Dudek.Drożewska Projektowanie Wnętrz s.c. od kilku lat zawodowo zajmują się kompleksowym projektowaniem wnętrz prywatnych z wykorzystaniem narzędzi Sketchup i V-Ray.
Dobry układ to podstawa udanego projektu
Projekt dotyczył niewielkiego mieszkania w bloku z lat 70-tych, zbudowanego w technologii tzw. wielkiej płyty, zamieszkałego przez młode małżeństwo. Celem było stworzenie nastrojowej i eleganckiej przestrzeni, która pomimo ograniczeń przestrzennych i technicznych, spełniłaby wszystkie wymagania klientów. Istotnym elementem była konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania.
W procesie projektowym jednym z kluczowych aspektów jest opracowanie przemyślanego układu funkcjonalnego. Jak wybrać najlepszą opcję spośród różnych rozwiązań? Choć sam układ funkcjonalny przedstawiany jest klientom w formie rzutu 2D, to już na tak wczesnym etapie projektu posiłkujemy się modelem 3D w programie Sketchup. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak nasze pomysły prezentują się w przestrzeni i wyłonić z nich optymalną propozycję pod względem funkcjonalności i wyglądu.
Tworzenie modelu przestrzennego w Sketchup
Zaakceptowany przez klienta układ funkcjonalny jest bazą do powstania projektu 3D pomieszczenia. Intuicyjny interfejs programu oraz mnogość narzędzi i dedykowanych rozszerzeń zapewnia nam komfortową i szybką pracę z modelem. Program umożliwia wymodelowanie brył mebli na wymiar wraz z detalami, a bogata biblioteka modeli 3DWarehouse, w której producenci zamieszczają modele swoich produktów, ułatwia ich pozyskanie i oszczędza czas. Na etapie tworzenia modelu mamy możliwość sprawdzenia i dopasowania elementów wyposażenia do wnętrza, takich jak lampy, lustra, czy w przypadku projektu łazienki modelu wanny, kabiny prysznicowej, armatury i ceramiki.
Od szkicu do fotorealistycznych wizualizacji
Jednym z najbardziej wyczekiwanych etapów przez Inwestorów są fotorealistyczne wizualizacje projektowanych pomieszczeń. Aby przygotować takie ujęcia konieczne jest nałożenie odpowiednich tekstur na model oraz przemyślane rozmieszczenie świateł. Całość musi być spójna i zachwycać.
Do prezentacji naszych projektów wykorzystujemy silnik renderujący V-Ray. Dzięki niemu mamy możliwość skorzystania z bogatej biblioteki gotowych materiałów, jak również w szybki i prosty sposób możemy stworzyć własne, realistyczne materiały, posiadające strukturę, odbicie, odpowiednią przezierność. Tekstury pozyskujemy również bezpośrednio od producentów i w prosty sposób importujemy je do programu.
Intuicyjna obsługa V-Ray, dowolność konfiguracji materiałów i precyzyjne ustawienia światła umożliwiają w krótkim czasie stworzyć efektowną wizualizację. Dodatkowym atutem jest mnogość materiałów edukacyjnych i szkoleń, dzięki którym rozwijamy swoje umiejętności i coraz realniej odzwierciedlamy nasze projekty.
Wysokiej jakości fotorealistyczne wizualizacje nie tylko zachwycają obecnych klientów, ale również przyciągają nowych, co jest ważnym aspektem skutecznego marketingu.
Kilka kroków do sukcesu
Na powodzenie projektu wpływ ma nie tylko trafne określenie potrzeb i oczekiwań Inwestorów, przemyślana koncepcja i funkcjonalny układ, ale również sprawne opracowanie i efektowne przedstawienie naszej wizji. Kluczem do zadowolenia Klientów i naszej satysfakcji z pracy jest wybór odpowiednich narzędzi, które ułatwią i przyspieszą pracę, umożliwią szybkie wprowadzenie ewentualnych korekt i w efektowny sposób przedstawią Inwestorom ich wnętrza. Dlatego kluczowy jest wybór stabilnego, intuicyjnego oprogramowania takiego jak SketchUp i V-Ray, które spełnią nasze oczekiwania i ułatwią codzienną pracę.