Projektowanie wnętrz jest bardzo złożonym procesem, do którego niezbędne są przeróżne narzędzia ułatwiające pracę.
Martyna Florkiewicz, architekt wnętrz oraz założycielka pracowni projektowej Florkiewicz Studio podzieliła się z nami kulisami projektów realizowanych na co dzień w pracowni. Z tego Case Study dowiecie się, jaką role odgrywają oprogramowania SketchUp i Enscape w całym procesie projektowym.
Każda rozmowa na temat projektu wnętrz rozpoczyna się od ustalenia najważniejszej kwestii – w jakim stylu mają zostać stworzone. W naszej pracowni cenimy wspaniałe samopoczucie inwestorów, dlatego zawsze wsłuchuję się w ich opowieści o przyszłym miejscu do życia i proponuję najbardziej naturalne dla nich rozwiązania. Naturalne zarówno w wyborze otaczających materiałów czy kolorów, ale także naturalne dla przyzwyczajeń, nawyków i sposobu życia. Właśnie w takim stylu zostały utrzymane wnętrza z poniższych grafik. Dom jest zlokalizowany w sielskim, wiejskim otoczeniu, dlatego naturalne elementy wpisały się tutaj idealnie!
Aby wnętrze było możliwie jak najbardziej dopasowane do przyszłych lokatorów, ważne jest dopracowanie układu funkcjonalnego. Taki układ powstaje na podstawie wielu rozmów oraz wytycznych inwestorów i jest bazą do kolejnego kroku – modelu 3D. To kluczowa część procesu projektowego, którą zdecydowanie ułatwia SketchUp. Na tym etapie powstaje cała koncepcja przestrzenna. SketchUp umożliwia mi sprawdzenie wszystkich rozwiązań zaplanowanych na płaskim rysunku 2D. To tutaj testuję różne propozycje meblowe, kompozycje w zabudowach, rodzaje lamp czy wielkości płytek łazienkowych.
Narzędzia dostępne w programie SketchUp dają możliwość wymodelowania każdego detalu, a bogata biblioteka 3D Warehouse pozwala na wykorzystanie gotowych modeli stołów, krzeseł, sof, oświetlenia, a nawet dekoracji i roślin do stworzenia wnętrza w wymarzonym klimacie! Model ścian, sufitów oraz całego umeblowania to nie wszystko. Aby projekt nabrał charakteru konieczne jest nałożenie kolorów i tekstur, które również nie sprawia żadnego problemu z uwagi na intuicyjny interfejs programu. W projekcie sielskiego domu jednorodzinnego użyłam dużo naturalnych tekstur, takich jak drewno, kamień, czy tynk gliniany, które miały jeszcze bardziej podkreślić jego specyficzny charakter.
Tak stworzony model jest już atrakcyjną dla oka grafiką. Wszystkie elementy wybrane do projektu oraz stworzone bryły mebli, czy ścian wraz z kolorystyką są widoczne i jasno przedstawione. Natomiast to kolejny etap prac jest najbardziej emocjonującą częścią dla inwestorów – etap wizualizacji. W tej części pomaga mi program Enscape. Po sprawdzeniu różnego oprogramowania do tworzenia wizualizacji, mogę śmiało stwierdzić, że Enscape generuje nie tylko świetnej jakości fotorealistyczne grafiki, ale także przyczynia się do ogromnej oszczędności czasu. Renderowanie w czasie rzeczywistym pozwala na szybki podgląd wybranych materiałów i zweryfikowanie, czy podjęte decyzje projektowe są na pewno właściwe. Szybka zmiana właściwości jest od razu widoczna w sąsiednim oknie, bez konieczności długiego oczekiwania na docelowy efekt. Szybkość renderingu to nie jedyna zaleta programu Enscape. Sprawdź samodzielnie, jak działa Enscape - pobierz wersję próbną bezpłatnie i korzystaj przez 14 dni.
Warto zwrócić uwagę również na łatwość nadawania właściwości materiałom. Dopisanie kluczowego słowa do nazwy danego materiału automatycznie zmienia jego wygląd za wizualizacji. Przy projektowaniu domu, o którym wspominam we wpisie istotne było podkreślenie naturalnych materiałów. W Enscape udało mi się uwydatnić strukturę drewna na podłodze i ścian pokrytych tynkiem glinianym, a także uzyskać delikatny efekt odbicia na matowych płaszczyznach frontów meblowych.
Renderowanie nigdy nie było prostsze! Po ustawieniu odpowiednich kadrów z modelu, oraz właściwej pory dnia, tworzącej niepowtarzalny klimat w zaprojektowanym wnętrzu, wizualizacje są gotowe, a co najważniejsze, naturalny charakter został podkreślony. Jeszcze tylko dokumentacja techniczna i można ruszać z realizacją! Projektując wnętrza prywatne już od czasów studenckich, muszę przyznać, że każdy projekt jest zupełnie inny. Niezmienny pozostaje jedynie proces, który uwzględnia niezbędne prace, mające ostatecznie doprowadzić do zadowalającego efektu zarówno dla projektanta, jak i inwestora. Niewątpliwie, oprogramowania SketchUp+ Enscape pozwalają osiągnąć powyższy cel, nie odbierając jednocześnie czystej radości podczas projektowych przygód.