Przeczytaj o procesie wizualizacji zespołu Jim, który zdobył kilka nagród od Amerykańskiego Stowarzyszenia Ilustratorów Architektury (ASAI). Jim Kessler, dyrektor Visual Media Group w Jacobs w swojej codziennej pracy polega na programie SketchUp i szerokiej gamie narzędzi do renderowania.
Opowiedz nam o swojej przeszłości, firmie i sposobie organizacji Twojej grupy
Studiowałem i rozpocząłem karierę w architekturze. Praktykowałem przez kilka lat, zanim odkryłam swoją pasję do wizualizacji. Uwielbiam możliwość wykorzystania programów do projektowania w celu usprawnienia wizualnej prezentacji pomysłów. Dołączyłem do Jacobs 22 lata temu, gdzie mogłam budować swoją karierę i skupiać się na aspektach projektowania, które sprawiają mi największą przyjemność. Jacobs zapewnia innowacyjne rozwiązania i komunikację dla szerokiego zakresu branż, od lotnictwa po architekturę. Po zidentyfikowaniu potrzeby holistycznych rozwiązań medialnych dla Jacobsa stworzyłam Visual Media Group. Jesteśmy odpowiedzialni za wprowadzenie firmy w nową technologię, wizualną komunikację projektu i wygenerowanie atrakcyjnych wizualizacji. Lubię myśleć o naszej grupie jako o zespole „włączającym żarówkę”, pomagającym klientom komunikować intencje projektu i jego wpływ na ich wyborców oraz członków zespołów w szerszych społecznościach.
Zarządzam ponad 20 pracownikami, którzy pracują na całym świecie. Koncentrujemy się na komunikacji szytej na miarę dla firm i staramy się opowiadać historie projektowe poprzez artystyczny, wizualny pryzmat. Moja grupa ma trzy linie usług. Wizualizacja 3D - zajmuje się modelowaniem projektu, integracją modeli BIM z projektem, tworzeniem renderu w czasie rzeczywistym. Właściwie jesteśmy uważani za głównego partnera AEC dla Epic Games. Wideo - ta grupa zajmuje się opracowywaniem scenariusza, tworzeniem scenorysów, filmowaniem, mamy tutaj nawet kilku pilotów dronów z certyfikatem FAA. Media interaktywne - realizuje się tu projekty stron internetowych, projekty w rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, cyfrowe rozwiązania oraz aplikacje mobilne. Właśnie przyjąłem także dodatkową rolę globalnego lidera technologii XR (rozszerzona rzeczywistość), w której będę wykorzystywać narzędzia i doświadczenie rozszerzonej rzeczywistości do przyszłych projektów. W innych firmach te grupy byłyby odizolowane lub odmienne, a tego nie chciałem. Myślę, że najskuteczniejszym rozwiązaniem dla klienta jest podejście całościowe.
Jak zacząłeś pracować z oprogramowaniem SketchUp?
Modelowaniem 3D zajmowałem się przez całą moją karierę — jeszcze zanim pojawił się SketchUp. Używałem jednego z oryginalnych programów do modelowania architektonicznego 3D na komputerze Macintosh z lat 80-tych. Pozwoliło to na natywne modelowanie 3D w przekrojach. Jak już mówiłem, zawsze interesowało mnie wykorzystanie komputerów w procesie projektowania. Kupiłem SketchUp mniej więcej w czasie jego premiery. Był bardzo łatwy w użyciu, a krzywa uczenia się była naprawdę niska. Możliwość szybkiego modelowania wielu opcji projektu była niespotykana w żadnym innym narzędziu, z którego korzystałem wcześniej. Poleciłem korzystanie z programu SketchUp kilku naszym starszym projektantom, ponieważ wiedziałem, jaki pozytywny wpływ będzie to miało na workflow pracy zespołu. Jacobs ma jedną z największych grup licencjonowanych architektów w Stanach Zjednoczonych, z których wielu używa programu SketchUp jako kluczowego narzędzia w procesie projektowania.
Jak obecnie korzystasz z programu SketchUp w swojej pracy?
Ponieważ obowiązki naszej grupy obejmują wszystko, co wiąże się z wizualizacją, bazujemy na szerokiej gamie narzędzi – jednym z nich jest SketchUp. W naszym normalnym toku pracy grupa architektów opracowuje podstawowy projekt w programie SketchUp. Następnie nasza grupa eksportuje model 3D i oczyszcza go. Usuwamy całe otoczenie i niepotrzebne komponenty. Kiedy skończymy, pozostaje tylko surowa geometria. Następnie nasz zespół importuje model do 3ds Max lub TwinMotion, dzięki czemu możemy używać narzędzi takich jak V-Ray Tune do tekstur na płaskich powierzchniach. Zmieniamy model w innym oprogramowaniu, dzięki czemu łatwiej będzie nam pokazać takie niedoskonałości, jak rdza na metalicznej powierzchni. Na tym etapie ponownie dodajemy otoczenie z gotowej wewnętrznej biblioteki. W tym momencie pozostaje tylko uruchomić eksport wizualizacji.
Opowiedz o nagrodzie, którą zdobyłeś od Amerykańskiego Stowarzyszenia Ilustratorów Architektonicznych, korzystając z programów SketchUp i Photoshop
Co roku zgłaszamy wybrany projekt wizualizacji do konkursu Architektura w Perspektywie Amerykańskiego Stowarzyszenia Ilustratorów Architektonicznych (ASAI). W zeszłym roku zgłosiliśmy nasze projekty dla bazy Tyndall Airforce i zdobyliśmy nagrodę. Podstawowym narzędziem wykorzystanym do stworzenia tego projektu był SketchUp. Następnie wyrenderowaliśmy projekt w 3ds Max. Nasz styl opierał się na hiperrealizmie. W przypadku tego konkretnego zdjęcia skupiliśmy się na deszczu. Próbowaliśmy uchwycić ulewę w regionie Florydy. Zauważysz tu wyraźne odbicia i cienie, które pomogły nam zaprezentować tę historię. Uwzględniliśmy także podstawowe zasady projektowania, takie jak zachowanie pierwszego planu i tła oraz zastosowaliśmy zasady trójpodziału.
Jak dobierasz styl do projektów, nad którymi pracujesz?
To naprawdę zależy od projektu. Lubię rendery niefotorealistyczne (NPR). Style te pozwalają projektantowi prezentować projekty na wczesnym etapie, zanim zostanie podjętych wiele kluczowych decyzji architektonicznych. Myślę, że SketchUp jest do tego doskonałym narzędziem. Dla każdego projektu opracowuję własny styl w Style Builder. Na przykład, w projekcie dla Fort Bliss (z siedzibą w El Paso w Teksasie) skupiłem się na pastelowym znaku wodnym linii horyzontu i pracowałem z pustynnymi kolorami, aby oddać atmosferę tego otoczenia. Uważam, że jeśli projektujesz w programie SketchUp, należy krytycznie przemyśleć nie tylko projekt, ale także sposób, w jaki przekazuje się intencje poprzez dostosowanie stylizowanej reprezentacji. Należy krytycznie zastanowić się nad sposobem przedstawiania pomysłów klientom. Może to być bardzo skrupulatne i trzeba w projekcie wybierać kolor po kolorze. Może to też zająć dużo czasu i dlatego wiele osób tego nie zrobi.
Dlaczego najbardziej podobają Ci się wizualizacje typu NPR?
Na wczesnych etapach pracy, gdy projekt podlega ciągłym zmianom i toczą się rozmowy z klientami, fotorealistyczny rendering sygnalizuje zakończenie projektu i brak możliwości wprowadzania zmian w projekcie. Natomiast wizualizacja NPR sugeruje poczucie płynności i ma w sobie ogromny element artystyczny, w stronę którego skłaniają się architekci.
Jakie są Twoje preferencje w wyborze narzędzi do renderowania?
Korzystamy z szerokiej gamy narzędzi renderujących w zależności od etapu projektu i tego, co chcemy osiągnąć. Jak widzieliście, polegamy na silnikach renderujących i narzędziach, które naprawdę mogą poprawić jakość wyników. Niektóre z nich to Unreal Engine , Unity , V-Ray , 3ds Max , TwinMotion , Substance Painter , Quixel Megascans , a do postprodukcji wykorzystujemy cały pakiet Adobe Creative Suite.
O Jacobsie
W Jacobs stawiamy sobie wyzwanie, aby wymyślić jutro na nowo, rozwiązując najważniejsze problemy świata dotyczące dobrze prosperujących miast, odpornych środowisk, wyników o znaczeniu krytycznym, postępu operacyjnego, odkryć naukowych i najnowocześniejszej produkcji, przekształcając abstrakcyjne pomysły w rzeczywistość, która przekształca świat na dobre. Dysponując przychodami wynoszącymi 14 miliardów dolarów i zatrudniając około 55 000 talentów, Jacobs zapewnia pełne spektrum profesjonalnych usług, w tym doradztwo, techniczne, naukowe i realizację projektów dla sektora rządowego i prywatnego. Odwiedź www.jacobs.com i połącz się z Jacobsem na Facebooku , Instagramie, LinkedIn i Twitterze.
Źródło:
Cara Bell, https://bit.ly/3WzYusm.