Jak pracuje się z oprogramowaniem SketchUp i V-Ray w pracowniach architektonicznych? Czy Enscape zyskuje na coraz większej popularności?
Użytkownicy naszych programów 3D chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Zapraszamy do lektury Case Study Pracowni 88, które napisał dla nas właściciel pracowni mgr inż. arch. Adam Tkocz. Wiele lat temu, chciałem tworzyć obiekty, które będą służyć mieszkańcom i użytkownikom. Na studiach rozpocząłem poszukiwania odpowiedniego programu do wykonywania modeli 3D i fotorealistycznych wizualizacji. Tak trafiłem na program SketchUp 6, który wówczas był darmowy. Później doszedł silnik renderujący V-Ray. Tak narodziła się więź, która trwa do dziś! Kilka lat pracy w zawodzie w różnych pracowniach projektowych pozwoliło mi zdobyć odpowiednie doświadczenie. W 2015 roku wspólnie z małżonką Agatą założyłem pracownię projektową pod nazwą PRACOWNIA 88, którą prowadzimy i rozwijamy obecnie. W pracy oprócz programów typu CAD czy BIM wykorzystujemy SketchUp i V-Ray, a od niedawna również Enscape.
Zagroda śląska - projekt indywidualny
To jeden z wielu realizowanych przez PRACOWNIA 88 projektów indywidualnych, przy których oprogramowanie Sketchup, V-ray czy Enscape pozwala nam przedstawić wizję przyszłego obiektu lub wnętrza inwestorowi. Spotkanie z inwestorem, wycena, podpisanie umowy i… wizyta na działce. To jedna z tych rzeczy, które pozwalają zobaczyć na żywo przestrzeń, z jaką będziemy się mierzyć. Nachylenie, zadrzewienie, strony świata czy sąsiedztwo. W przypadku „Zagroda Śląska” w czasie spacerowania po działce z inwestorami padło z moich ust hasło:„Ja tu widzę 3 stodoły, a ten dąb będzie wpisany w obiekt”. Mimo że w czasie pracy nad koncepcją próbowaliśmy różnych wariantów połączeń brył to idea trzech stodół tak inwestorom się spodobała, że trzymaliśmy się jej do końca. Omówienie autorskiej ankiety składającej się z ponad 260 pytań, następnie kilkugodzinne spotkanie, by omówić ankietę, zebranie inspiracji i zaczynamy pracę nad koncepcją.
Wstępne szkice opracowano przy pomocy programu Sketchup w celu znalezienia wspólnego kierunku, rozwoju bryły projektu z pamięcią o zróżnicowanych potrzebach inwestorów, jak i różnych gustach ☺. Prosty i intuicyjny interfejs Sketchup pozwalał na szybkie wprowadzanie w szkicach korekt i zmian.
Każda ze stodół miała pełnić inną funkcję. Jedna z nich to strefa gospodarcza, w której umieszczono pomieszczenie gospodarcze, pracownię, pralnię czy pomieszczenie techniczne. Druga to strefa nocna, do której zaliczono pokoje, łazienkę oraz sypialnię z wydzieloną garderobą i łazienką. Trzecia z kolei to strefa dzienna, w skład której wchodzi salon z jadalnią i pokojem gościnnym. Serce stanowi kuchnia z wydzieloną spiżarką i toaletą gościnną. Projekt roboczo nazwany został „Zagroda Śląska” – ta nazwa przyjęła się później w czasie realizacji. W trakcie opracowania projektu pracowaliśmy nad detalami, które miały wpływ na ostateczne wykończenie fasady budynku. W programie Sketchup dobieraliśmy materiał na fasadę za pomocą tekstur. Wykonaliśmy kilka projektów okiennic fasadowych w typie przesuwnym i rozwieranym. Dodatkowo szukaliśmy pomysłu na akcent wykończenia szczytu nad zadaszonym tarasem. Finalny efekt projektu na etapie wykończenia przed wykonaniem renderingów w V-Ray. W międzyczasie drobne operacje nad ustawieniami w V-Ray, co do ustawień materiałów i finalne renderingi gotowe.
W pracy program Sketchup jest jednym z podstawowych narzędzi pozwalających na wykonanie szybkiego modelu elementu czy obiektu, który później przedstawiamy inwestorom do akceptacji. Dodatkowo V-Ray był dla nas narzędziem pozwalającym na wykonanie ostatniego szlifu wizualizacji naszych projektów. Jak już wspomniałem, od jakiego czasu działamy na Enscape, który okazał się narzędziem niesamowitym w naszym przypadku. Intuicyjny interfejs na zasadach suwaków, biblioteka modeli i rzeczywisty podgląd zwiększył tempo wydawania ostatecznych renderingów wizualizacji. Kontynuuję swoją więź z programem Sketchup nieprzerwanie, współpracując już z Enscape.