O sprawnym wykonywaniu fotorealistycznych wizualizacji przy użyciu profesjonalnych programów 3D napisała dla nas Joanna Sołtys z pracowni projektowej S-Design Architecture & Engineering.
W biurze projektowym zajmujemy się bardzo zróżnicowanymi projektami - od obiektów użytku publicznego, przez domy jednorodzinne, osiedla, po projekty wnętrz. Na przestrzeni lat obserwowałam zmiany wprowadzane do oprogramowania SketchUp i silnika renderującego V-Ray. Dostrzegam o ile łatwiejsza i przyjemniejsza jest dzisiaj praca nad projektami z pomocą tych narzędzi 3D niż choćby kilka lat temu. Jest to bardzo istotne dla projektantów szczególnie przy dużych projektach, takich jak osiedla mieszkaniowe.
Modelowanie budynków i terenu
Pierwszy etap tworzenia modelu składa się z dwóch elementów: wymodelowania poszczególnych budynków oraz zagospodarowania terenu. Zazwyczaj jest to wspólna praca koncepcyjna w naszym biurze, której efekty przekształcamy w 3D na podstawie rysunków DWG. Gdy już widzimy zarys osiedla, przystępujemy do uszczegółowienia modelu.Uważam, że na tym etapie największym wyzwaniem jest zazwyczaj znalezienie odpowiedniej jakości modeli 3D dla zieleni. Często spędzałam wiele godzin szukając odpowiedniego modelu, czy poprawiając tekstury. Dlatego przełomem w dodawaniu zieleni w jakichkolwiek projektach było dla mnie wykorzystanie funkcji Chaos Cosmos - bogatej biblioteki 3D zawierającej tysiące modeli i tekstur w dobrej jakości. Dodatkowo, modele są tutaj dostępne w formacie proxy, przez co nie obciążają całości pliku projektowego. W dużych projektach jest to niezwykle ważne. W łatwy sposób aranżuję zieleń - zarówno wysoką tworząc las, jak i niską przez krzewy czy trawy w strefach wejściowych. Dzięki lekkim modelom mogę łatwo komponować również wydzielenia dla poszczególnych ogródków za pomocą żywopłotów.
Wybór scen do renderowania
Kolejny etap to wybór scen, które będę chciała wyrenderować. Na tym etapie program SketchUp jest bardzo pomocny - jego szkicowy widok 3D dobrze obrazuje każdy szczegół modelu. Na podstawie poglądowych widoków możemy podjąć decyzję odnośnie ostatecznych scen, jak również przesłać wstępne propozycje materiałowe inwestorom.
Dobór odpowiedniego oświetlenia scen
Ostatni etap, który zwykle sprawiał mi trudności to dobór odpowiedniego światła do poszczególnych scen. Aby urozmaicić wizualizacje, przeważnie korzystałam ze światła słonecznego oraz map HDR. Jednak importowanie i testowanie różnych ustawień map HDR było dotąd dla mnie bardzo czasochłonne. Odkąd w silniku renderującym V-Ray została wprowadzona funkcja Light Gen zaoszczędziłam bardzo dużo czasu. Program samodzielnie wybiera kilka wariantów oświetleniowych, a ja decyduję, który jest najkorzystniejszy dla danej sceny. Mogę dzięki temu dopasować oświetlenie do każdej opracowanej sceny według potrzeb - zaczynając od światła intensywnego dziennego, przez nastrojowe aż po wieczorne oświetlenie.
Podsumowanie
Z perspektywy czasu mogę ocenić, że obecnie praca nad wizualizacjami 3D w programach SketchUp i V-Ray jest dużo wygodniejsza i sprawniejsza niż wcześniej. Cieszę się, że programy są na bieżąco udoskonalane i wyposażone w nowe funkcje, odpowiadające obecnym potrzebom projektantów i grafików. Opisane przeze mnie wyżej funkcje były przełomowe dla mojej pracy przy wizualizacjach architektonicznych. Szczególnie w obszernych i skomplikowanych scenach nie muszę się dziś obawiać zbyt dużej wagi modelu i zaoszczędzić cenny czas.