Co roku, na całym świecie notuje się 35 milionów unikalnych aktywacji programu SketchUp. W ostatnich dniach maja użytkownicy SketchUp z całego kraju spotkali się na konferencji 3D Basecamp. Druga edycja tego wydarzenia odbyła się w tym roku w Gdyni.
Konferencję otworzył Karol Świętek prezes ProGrupa, wraz z Chrisem Keatingiem dyrektorem generalnym Trimble Architecture & Design Division. Chris przypomniał historię SketchUp, która miała swój początek 18 lat temu w firmie @Last Software. Od tego czasu zmieniło się wiele, nie tylko w liczbie aktywacji SketchUp Pro na świecie (których aktualnie przeprowadza się 2,6 miliona tygodniowo), ale także w zakresie zadań, do jakich przeznaczony jest program. Aktualnie duży nacisk kładziony jest na dokładność modelowania, otwartość, łatwość współpracy, dostępność do zasobów projektowych czy technologię BIM (ang. Building Information Modelling). W tym celu Trimble rozwija narzędzia takie jak LayOut, Trimble Connect i Sefaira.
Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych trenerów z Polski i zza granicy. Uczestnicy poznali m.in. rozwiązania ułatwiające przygotowanie dokumentacji technicznej w LayOut i sprawną pracę z plikami CAD. Dawid Mąkinia i Dominik Gawroński z ProGrupa podzielili się także ze wszystkim swoją wiedzą o wydajnym używaniu obiektów Proxy, modelowaniu na podstawie zdjęć czy świetle naturalnym w wizualizacjach projektów wnętrz.
Alex Glass, który przyjechał do nas z Wielkiej Brytanii, omówił propozycję rozwiązań firmy Trimble dla architektów, oraz narzędzia, które mogą wykorzystać w projektowaniu wnętrz. Podczas konferencji gościliśmy także przedstawicieli Chaos Group, bułgarskiego producenta silnika renderującego V-Ray. Anastasia Zhivaeva, architekt specjalizująca się w projektowaniu i grafice komputerowej, przedstawiła jak pracować z zasobami i materiałami w najnowszym V-Ray Next dla SketchUp oraz ujawniła tajniki zaawansowanego renderingu.
Jedną z zalet SketchUp jest możliwość poszerzania jego funkcjonalności za pomocą różnorodnych wtyczek. Na konferencji gościliśmy autorów wielu z nich. Dale Martens z mind.sight.studios przedstawił bardzo użyteczne rozszerzenie „Skimp”, które pozwala zredukować wielkość nawet najbardziej rozbudowanych modeli high-poly. Z kolei Tom Schlander reprezentujący firmę Laubwerk zademonstrował tworzenia realistycznych wizualizacji zawierających złożone obiekty roślinne 3D z wykorzystaniem rozszerzenia PlantsKit.
Polska branża grafiki 3D i wizualizacji architektonicznych jest reprezentowana przez artystów, których prace są znane i doceniane na całym świecie. Michał Nowak, Patryk Sala, Marcin Jastrzębski, Rafał Barnaś to z pewnością przodownicy polskiej grafiki komputerowej. Podczas panelu dyskusyjnego „Wizualizacje, na które patrzy świat” panowie dzielili się z uczestnikami swoim doświadczeniem w kilku tematach. Rozpatrywano potencjał wizualizacji niekompletnego projektu, w jaki sposób proste zabiegi mogą dać świetne rezultaty we współpracy z klientem oraz na co zwracać uwagę: realizm czy stylistykę. Ostatnim z omawianych tematów była wizja przyszłości dla branży wizualizacji architektonicznej.
Jednym z przewodnich zagadnień konferencji były technologie, bez których nie można obyć się we współczesnym biurze projektowym. Przez całe wydarzenie przedstawiciele wiodących na rynku firm prezentowali swoje produkty. Każdy z uczestników mógł sprawdzić w praktyce najnowsze narzędzia do rzeczywistości wirtualnej HTC, profesjonalne monitory Eizo, tablety graficzne Wacom czy stacje robocze HP. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także rozwiązania do optymalizacji pracy z wykorzystaniem kontrolerów 3D Connexion i przyspieszania inwentaryzacji dzięki automatycznym dalmierzom Leica.
Rzeczywistość Wirtualna i rzeczywistość rozszerzona to technologie, które już dzisiaj możemy wykorzystywać w swojej pracy. Nie potrzebujemy do tego specjalnego sprzętu ponieważ, każdy posiada telefon czy tablet. Erin Stranyak, wraz z paryskim zespołem firmy Kubity, zaprezentowała aplikację pozwalającą na wykorzystanie AR/VR na urządzeniach mobilnych do prezentacji projektów SketchUp oraz łatwej współpracy.
Interesująca analizę wyzwań dla rzeczywistości wirtualnej w modelowaniu i wizualizacji architektonicznej przedstawił Maciej Fialkowski z Kapsztadu, autor narzędzia dla SketchUp - VR Sketch. Praktyczne wykorzystanie VR Sketch na przykładzie swoich projektów omówił Adam Wysocki, architekt z Poznania, właściciel studio.de.materia.
Swoje produkty, których modele uczestnicy wykorzystywali także podczas warsztatów, prezentowały firmy Gala Collezione, Forbo, Radaway, Ton oraz Kler. Modele oraz tekstury wykorzystywane do projektowania możecie znaleźć w naszym serwisie ArchiUp.com.
Konferencję kończył panel „Najnowsze technologie wsparciem dla architekta i projektanta”, w którym brali udział eksperci z firm mających istotny wpływ na kierunki rozwoju technologii: Bartosza Żuk (HTC), Paweł Chrzanowski (Dalmierze.pl), Maciej Misiewicz (HP), Dominik Trojanowski (Alstor) i Mieczysław Trzciński (3DConnexion). Panel miał na celu przybliżyć zgromadzonym najnowsze rozwiązania, które mają pomagać w codziennej pracy i które są zgodne z kluczowymi wartościami: ergonomią, mobilnością, ułatwieniem codziennych działań, oszczędnością czasu i bezpieczeństwem.
Podczas dwóch intensywnych dni 3D Basecamp Polska odbyło się piętnaście warsztatów oraz dwa panele dyskusyjne. Wystąpiło na nim dwudziestu prelegentów z całego świata. W konferencji wzięło udział ponad stu pięćdziesięciu uczestniczek i uczestników. Cieszymy się, że społeczność użytkowników SketchUp z roku na rok jest coraz większa. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli spotkać się na kolejnym wydarzeniu zrzeszającym architektów i projektantów.