Wywiad z Adamem Wysockim, architektem właścicielem Studio de.materia. Od początku swojej działalności do wspomagania projektowania wykorzystuje program SketchUp. Obecnie, używa również VR Sketch, zarówno do projektowania jak i prezentacji projektów klientom.
Cześć Adam. Cieszę się, że możemy porozmawiać. Chciałbym zadać ci kilka pytań dotyczących Twojej pracy jako architekta i Twoich doświadczeń z VR Sketch. Przedstaw się najpierw naszym czytelnikom i opowiedz nam trochę o swojej pracy.
Cześć, dzięki za wywiad. Nazywam się Adam Wysocki i jestem architektem z Poznania. Od 2013 roku prowadzę własne studio. Od tego czasu opracowaliśmy wiele małych, różnorodnych projektów, głównie mieszkaniowych. Naszym celem jest projektowanie wartościowych dla naszego środowiska budynków, dzięki dostosowanej architekturze, której funkcja i forma są w harmonii. Na przykład obecnie budujemy zespół dwóch schronisk górskich w Karkonoskim Parku Narodowym.
Opowiedz mi o swojej codziennych zmaganiach - jak bardzo jesteś zaangażowany w różne etapy realizacji projektów architektonicznych.
Moje studio jest bardzo małe, więc osobiście uczestniczę we wszystkich etapach, począwszy od pierwszego kontaktu z klientem. Podczas fazy koncepcyjnej projektu mam wpływ na wszystkie podejmowane decyzje. W późniejszych etapach w projekt angażuje się coraz więcej osób. Są to zarówno moi współpracownicy, jak i zewnętrzni wykonawcy.
Pierwsza część koncepcyjna jest dla mnie bardzo ważna, ponieważ określa podstawy do wszystkich przyszłych decyzji. Kluczowym elementem początkowego etapu projektu jest interakcja z klientem, z uwzględnieniem przepisów i ograniczeń dotyczących budynków. Staram się tutaj położyć nacisk na strategię „klient na pierwszym miejscu” - pod koniec dnia jego życzenia muszą być wyrażone w budynku. Moim celem podczas projektowania jest stworzenie doskonale funkcjonującej choreografii przestrzennej, ubranej w architektoniczną postać, która wyraża moje preferencje formalne. Ta część projektu często się przeciąga, dopóki zarówno klient, jak i ja nie będziemy zadowoleni z wybranych rozwiązań.
Jaką rolę w tym etapie odgrywa generalnie wirtualna rzeczywistość, a w szczególności VR Sketch?
Miałem okazję korzystać z wirtualnej rzeczywistości przez ostatnie kilka miesięcy. To rozwiązanie zrewolucjonizowało koncepcyjną część naszej pracy. Mogę bezpośrednio i przez cały czas kontrolować relacje przestrzenne występujące w projekcie. Poza tym, że rzeczywistość wirtualna jest doskonałym narzędziem do projektowania obiektów w różnych skalach, od najmniejszego szczegółu po planowanie urbanistyczne. Ma ona ogromny wpływ na weryfikację podjętych decyzji, jakby były prawdziwe. Dla mnie, gdy zacznę PRZEBYWAĆ w wirtualnej rzeczywistości, ZOSTAJE ona rzeczywistością. Kiedy wchodzę do własnego projektu, jestem w stanie kształtować go jak rzeźbiarz lub demiurg.
Nadal zaczynam pracę od płaskich rysunków które później eksportuję do Sketchup i VR Sketch. Moje pierwsze pomysły są testowane przez modelowanie w wirtualnej rzeczywistości. Korzystanie z VR pozwala mi znacznie łatwiej eksperymentować z nowymi rozwiązaniami, które w innej sytuacji byłyby uważane za zbyt ryzykowne.
W dzisiejszych czasach projektowanie wspomagane komputerowo jest bardzo zaawansowane i możemy zrobić wiele, używając programów projektowych, które nie wymagają VR. Jednak VR Sketch to bardzo łatwy sposób na pracę nad modelem, mając jednocześnie rzeczywistą kontrolę. Jest to podobne do tworzenia makiety naturalnej wielkości, z tą różnicą, że można wprowadzać dynamiczne i spontaniczne zmiany, patrząc z perspektywy od mrówki do King-Konga. Nie mogę powiedzieć, że to, co robię, byłoby niemożliwe bez okularów VR, ale byłoby zdecydowanie mniej przyjemne.
Jak myślisz, rzeczywistość wirtualna zmieni architekturę?
Myślę, że moi klienci, którym często trudno jest czytać skomplikowane rysunki i „zamrożone” wizualizacje, mogą teraz korzystać z narzędzi do szybkiej weryfikacji jakości wybranych rozwiązań. Jednocześnie architekci mogli wybrać jeszcze bardziej śmiałe rozwiązania problemów formalnych i funkcjonalnych. Z pewnością pomoże to uniknąć wielu błędów a architektura na pewno na tym zyska.
Co powiesz ludziom, którzy jeszcze nie próbowali VR Sketch?
Wejście do projektu w rzeczywistości wirtualnej, a nawet demo często wywołuje strach przed nieznanym. Nie bójcie się! Nie rozumiem, dlaczego ludzie są tak sceptyczni - wystarczy raz założyć okulary VR i natychmiast poczujesz różnicę. W dzisiejszych czasach zdecydowanie wolę pracować w VR, gdzie słońce zawsze świeci, niż siedzieć przed smutnym monitorem :-) Rewolucja w projektowaniu nadchodzi wielkimi krokami.
Co myślisz o interfejsie użytkownika VR Sketch?
Jest bardzo dobry, aby osiągnąć biegłość trzeba jednak poświęcić trochę czasu i wysiłku. Prawdziwa przyjemność pojawia się dopiero po nauce, jak korzystać z narzędzia. Wtedy zdasz sobie sprawę, że praca jest bardzo prosta i intuicyjna. Nie sądzę, żebyś musiał bardzo dobrze znać SketchUp - VR Sketch jest wystarczająco prosty, aby uczyć się go bezpośrednio w VR.
Dziękuję za wywiad!
Wywiad przeprowadził Maciej Fijalkowski, inżynier oprogramowania ze słonecznego Kapsztadu w Afryce Południowej. Maciej jest autorem programu VR Sketch - narzędzia do przeglądania i modelowania bezpośrednio w wirtualnej rzeczywistości.
Macieja Fijalkowskiego i Adama Wysockiego będziecie mieli okazję spotkać na żywo na tegorocznym 3D Basecamp Polska w Gdyni. Zaprezentują tam efekty swojej pracy, opowiedzą o aktualnych ograniczeniach rzeczywistości wirtualnej oraz w jakim kierunku rozwija się ta technologia z punktu widzenia architekta.