Mobile World Congress to największe na świecie targi urządzeń mobilnych, odbywające się w tym roku w Barcelonie.Jednym z wiodących tematów MWC 2019 była rzeczywistość wirtualna, która powinna być obiektem zainteresowania niejednego architekta i projektanta.
Czym różni się rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana?
Na wstępnie warto wyjaśnić różnicę pomiędzy kilkoma rodzajami rzeczywistości generowanych cyfrowo, z którymi możemy mieć do czynienia, a które ujmiemy w jednym zbiorze „rzeczywistości poszerzonej” (XR - Extended Reality). XR jest dość młodym terminem dotyczącym wszystkich rzeczywistych i wirtualnych, przenikających się środowisk, a także interakcji człowiek-maszyna generowanych przez technologie komputerowe oraz różnego rodzaju urządzenia przenośne. Pojęcie Extended Reality zawiera w sobie:
Rzeczywistość wirtualną (VR – Virtual Reality)
Jest to komputerowa, przestrzenna symulacja, która zastępuje rzeczywistość. Użytkownik przebywający w rzeczywistości wirtualnej nie ma kontaktu z realnym otoczeniem. Przy odpowiedniej technologii w VR możemy odbierać bodźce nie tylko obrazem i dźwiękiem lecz także, dotykiem, zapachem, czy smakiem. Rzeczywistość wirtualna dostępna jest głównie przez wykorzystanie specjalnych okularów, które najczęściej wymagają połączenia z komputerem lub konsolą. Wyposażone są w jeden lub parę wyświetlaczy, zestaw czujników i słuchawki (np. HTC Vive, Oculus Rift, Samsung Gear VR i in.).
Rzeczywistość rozszerzoną (AR – Augmented Reality)
Ta technologia umożliwia obserwację realnego świata, na który nakładane są wirtualne elementy. Użytkownik w tym samym czasie obserwuje rzeczywistość oraz cyfrowe zasoby, zazwyczaj na ekranie urządzenia mobilnego: telefonu, tabletu itp. AR bardziej uzupełnia otoczenie o dodatkową „warstwę”, którą może być obraz, dźwięk i inne dane, niż je zastępuje.
Rzeczywistość mieszaną (MR – Mixed Reality)
Można przyjąć, że ta technologia jest połączeniem obu powyższych. Wykorzystując okulary jak Microsoft HoloLens łączymy rzeczywisty i wirtualny świat w celu przedstawienia nowego środowiska, w którym fizyczne i cyfrowe obiekty współistnieją i oddziałują na siebie w danym czasie. MR nie odcina użytkownika od otoczenia, rozpoznaje je pozwalając jednocześnie oglądać i oddziaływać na komputerowe obiekty w trzech wymiarach.
Rzeczywistość Mieszana w Microsoft HoloLens 2
Producenci bardzo często wykorzystują targi MWC 2019 do światowych premier swoich innowacji. Podczas tegorocznej edycji firma Microsoft przedstawiła drugą generację okularów do rzeczywistości mieszanej (MR): HoloLens 2. Charakteryzują się one dwukrotnie większym polem widzenia niż poprzedni model. Okulary wyposażone są w zestaw czujników i kamer skanujących otoczenie. To tak naprawdę samodzielny, przenoszony na głowie komputer z własnym systemem operacyjnym i dostępem do Wi-Fi. Cyfrowe informacje wyświetlane są w postaci hologramu na specjalnym wizjerze. Do operowania i interakcji nie wykorzystujemy kontrolerów tylko kombinację wzroku i gestów wykonywanych dłońmi.
HoloLens 2 stworzono z myślą o profesjonalistach z różnych specjalizacji. Szeroki zakres zastosowań MR znajduje w branży AEC (Architektura/ Inżynieria/Budownictwo). Trimble od początku istnienia projektu współpracuje z Microsoft przy rozwoju okularów. Wraz z najnowszą wersją na rynku ukazał się zestaw XR10 - kask budowlany z zamontowanymi HoloLens 2, łączący bezpieczeństwo wymagane na placu budowy i bezpośredni dostęp do informacji cyfrowych (zdjęcie tytułowe). Użytkownicy HoloLens mają do dyspozycji dwie aplikacje firmy Trimble: Trimble Connect for HoloLens oraz dedykowaną przeglądarkę SketchUp Viewer, która pojawiła się wraz ze SketchUp Pro 2019. Dostępna jest za darmo w Microsoft Store dla użytkowników posiadających subskrypcję SketchUp Pro lub SketchUp Studio.
Microsoft Holo Lens mają duży potencjał w prezentacji przestrzennych projektów. Raport „Mixed Reality: A new dimension of work”, przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej przez Hardware Business Review wśród 394 przedstawicieli różnych przedsiębiorstw z całego świata. 49% badanych widzi możliwości zastosowania MR w wizualizacji i analizie danych (w tym informacji projektowych), a ponad dwie trzecie (68%) respondentów zakłada, że technologia rzeczywistości mieszanej pozwoli osiągnąć strategiczne cele ich firmom w ciągu kolejnych 18 miesięcy.
Technologie wirtualne w prezentacji wnętrz i przestrzeni
Najnowszy SketchUp Viewer to rodzina narzędzi dla wszystkich technologii wirtualnych XR. Zaprojektowane w SketchUp wnętrza czy przestrzenie publiczne możemy teraz zaprezentować na okularach VR: Oculus Rift, HTC Vive i Vive Pro. Dodatkowo, wtyczka AR|VR Extension pozwala na współpracę w czasie rzeczywistym i prezentację modelu kilku osobom jednocześnie – obecnym z nami fizycznie czy oddalonym setki kilometrów. Najnowsze zmiany projektowe mogą więc być jednocześnie analizowane przez zespół wykonawców z Holo Lens w Poznaniu, architekta z Oculus Rift w Warszawie oraz inwestora z HTC Vive w Londynie.
Jeżeli swoje projekty chcecie mieć zawsze przy sobie, musicie wówczas koniecznie wypróbować darmowy SketchUp Viewer dla urządzeń mobilnych. Przeznaczone dla telefonów lub tabletów z systemami operacyjnymi Android lub iOS narzędzie otwiera pliki .skp przechowywane w chmurze, a także ułatwia analizę detali modelu wyświetlając m.in. sceny i warstwy. SketchUp Viewer daje także dostęp do rzeczywistość rozszerzonej (AR) i wyświetlenie przestrzennego modelu na tle otoczenia.
Czy można projektować wnętrza w VR?
Współcześnie, prawie każda inwestycja powstaje najpierw w zdigitalizowanej postaci. Dzięki ruchowi i interakcji z cyfrowymi obiektami, wirtualna rzeczywistość pozwala architektowi i przyszłemu użytkownikowi poznać wnętrze czy zurbanizowany obszar jeszcze przed jego realizacją. Tym samym możemy lepiej zrozumieć projekt i wyeliminować ewentualne problemy czy błędy.
Wnętrza oraz inne przestrzenie można projektować wykorzystując okulary VR i oprogramowanie współpracujące ze SketchUp: Kubity, VR Sketch czy SYMMETRY. Dzięki tym narzędziom zamienimy dwuwymiarową wizualizację w obszar umożliwiający poruszanie się, aktywne współdziałanie z obiektami i odczucie wrażenia materialności. Projektując bezpośrednio w VR kreujemy przestrzeń „od środka”. Do dyspozycji mamy narzędzia znane z wersji komputerowej: wepchnij/wyciągnij, przesuń, zmierz itd., obsługiwane w tym przypadku za pomocą kontrolerów VR.
Rzeczywistość poszerzona (AR, VR, MR) przenosi projektowanie i przedstawienie inwestycji na nowy poziom. Urządzenia XR są od dłuższego czasu dostępne dla każdego, a producenci starają się dostosować ich działanie także do wymogów branży architektoniczno – projektowej. Technologia dostępna z poziomu telefonów komórkowych lub okularów VR/MR ułatwia zrozumienie intencji projektanta inwestorowi i czyni go częścią procesu. Raczej wcześniej niż później XR będzie naszą codziennością, a zainteresowanie wydarzeniami jak Mobile World Congress tylko to potwierdza.