Przekonaj się, dlaczego warto projektować w SketchUp, czytając praktyczne Case Study z Pracowni Czarny Kafel. Zapraszamy do przeczytania artykułu!
Tekst napisała dla nas inż. Paulina Biedacha.
Człowiek od dawna starał się przedstawiać swoje pomysły w taki sposób, by móc je utrwalać i prezentować innym. Najpierw były to rysunki na skale, kolejnym etapem był papier… W codziennej pracy projektanta papier odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ pozwala przedstawić każdy pomysł, m.in w widoku przestrzennym. Taka prezentacja jest możliwa, o ile zna się zasady tworzenia rysunku w perspektywie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które umożliwiają projektowanie w przestrzeni trójwymiarowej.
Jednym z nich jest program do projektowania 3D SketchUp. Oprogramowanie pozwala projektantom na pracę w perspektywie - widoku modelu przestrzennego, gdzie możemy swobodnie tworzyć obiekty trójwymiarowe. W poniższym artykule omawiam przykład pracy ze SketchUp podczas projektowania rozwiązań dla nowoczesnego ogrodu zimowego.
Jak projektować ogrody zimowe w SketchUp?
Projektując ogród zimowy, połączony z innym obiektem budowlanym (np. domem jednorodzinnym), bardzo ważne jest zaprezentowanie kubatury już istniejącego budynku. W programie SketchUp mamy możliwość stworzenia od podstaw ścian istniejącego obiektu oraz jego przestrzeni w formie 3D. Dzięki tej funkcji otrzymujemy informację o wielkości projektowanego ogrodu zimowego. Ważną kwestią w projekcie każdego ogrodu zimowego jest stworzenie dodatkowej przestrzeni, która niejako łączy go z częścią domu. Jest to często przedłużenie salonu lub jadalni. Należy stworzyć ten element w taki sposób, aby możliwie jak najlepiej zaprezentować projektowaną strefę relaksu. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj przeszklona rozsuwana ściana, która pozwoli latem otworzyć przestrzeń na ogród, a zimą cieszyć się jego śnieżnym klimatem mimo niskich temperatur.
Oprogramowanie SketchUp pozwala na precyzyjne uzyskanie informacji co do ilości światła, które powinny zostać zaprezentowane w projekcie w zależności od panującej pory roku. Pasek narzędzi w zasobniku domyślnym w funkcji cienie dostarcza informacji, w jaki sposób zostanie doświetlona dana przestrzeń. Zasobnik wzbogacony jest o funkcję daty. Dzięki niej możemy ustawić za pomocą wskaźnika na pasku narzędzi konkretną datę oraz godzinę. Obok tej funkcji nie warto przechodzić obojętnie, ponieważ mamy możliwość zaprezentowania widoku zarówno wiosną, latem, zimą i jesienią. Dodatkowo istnieje też, możliwość wyświetlenia cieni na płaszczyźnie, np. cienie rozmieszczone na podłożu lub cienie tylko z krawędzi, co oddaje bardzo rzeczywisty obraz w projekcie.
Efekt mgły w projekcie ogrodu zimowego
Kolejną bardzo atrakcyjną funkcją oprogramowania SketchUp jest możliwość uzyskania w projekcie efektu mgły. Walor ten jest szczególnie istotny, podczas tworzenia fotorealistycznej wizualizacji ogrodu zimowego w określonej porze roku (np. jesienią). Wykorzystałam ją w projekcie, gdzie ogród zimowy położony jest przy domu jednorodzinnym nad malowniczym jeziorem. Poniżej przedstawiam jakie efekty uzyskamy, korzystając z paska narzędzi mgła w oprogramowaniu SketchUp. Zasobnik pozwala na stopniowe krycie przestrzeni efektem zamglenia. Dodatkowo przy zastosowaniu elementów świetlnych w ogrodzie uzyskamy niebanalną prezentację otoczenia projektu ogrodu zimowego.
Gotowe materiały w SketchUp
Program SketchUp wzbogacony jest o własną bibliotekę materiałów, niezbędnych do tworzenia podstawowych elementów. Na przykład, podczas projektowania nawierzchni, mamy tutaj możliwość użyć jednego z wielu dostępnych materiałów w zasobniku domyślnym. Nie musimy jej samodzielnie tworzyć od zera, co zdecydowanie przyspiesza pracę! Materiały te znajdują się w zakładce materiały w pasku Ogród, ogrodzenia, roślinność. W tym miejscu znajdują się podstawowe, wbudowane na stałe tekstury, gotowe do użycia na wybranym elemencie. Zasobnik ten posiada tekstury imitujące m.in. korę, a także kamienie (otoczak /łupek). Ponadto program pozwala na import własnych tekstur, np. imitujących kostkę brukową lub gres. Proces importu takiej tekstury jest niezwykle prosty. Wystarczą podstawowe umiejętności przeprowadzenia postprodukcji projektu. Aby dokonać importu tekstury, którą chcemy użyć w projekcie (np. tekstura płyty brukowej), wystarczy pobrać plik z wybranych zasobów internetowych w formacie jpg. Następnie należy wybrać na pasku zadań zakładkę Plik, po czym kliknąć na zasobniku funkcję importuj. Po wybraniu opcji importuj, pojawi się okno z pobranymi przez nas materiałami. Warto dodać, że aby użyć tych plików jako tekstury powinniśmy odznaczyć poniżej w jednej z 3 możliwości – tekstura. Po wybraniu prawym przyciskiem myszy odpowiedniego zdjęcia dokonujemy importu pliku jpg. Bezpośrednio do naszego projektu.
Podczas procesu projektowania warto sięgnąć do bogatej biblioteki modeli 3D. W programie SketchUp jest nią biblioteka 3D Warehouse. Znajdziemy tutaj zarówno modele roślin, jak i wyposażenia wnętrz oraz wiele innych. Po wpisaniu hasła w okno wyszukiwarki pojawiają się ogólnodostępne modele. Dodam, iż warto posługiwać się hasłami w j.angielskim, w ten sposób uzyskamy dostęp do większej ilości modeli. Oprogramowanie do projektowania 3D SketchUp posiada również możliwość edycji modeli, tak aby w pełni spełniały nasze oczekiwania. Możliwość edycji modelu pojawia się zaraz po jego pobraniu. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i po kliknięciu w model wybrać opcję edytuj komponent. Po uzyskaniu funkcji edytuj komponent, mamy możliwość zmiany koloru danego elementu. W przypadku omawianego projektu będzie to odcień liści drzewka oliwnego. Po wybraniu funkcji wiadra z farbą, narzędziem pipeta uzyskujemy w zasobniku kolor, który użyto do wybarwienia liścia w modelu. Za pomocą koła barw w pasku narzędzi możemy rozjaśniać, przyciemniać lub także zmienić kolor liści.
Program SketchUp to niezwykle intuicyjne narzędzie do projektowania i modelowania 3D. Jest znakomitym wsparciem w pracy projektanta na każdym etapie procesu projektowego. W tym Case Study, przedstawiłam jedynie kilka funkcji z szerokiego wachlarza możliwości, jakie oprogramowanie SketchUp daje nam projektantom.