Sprawdź, jak projektować niebanalne ogrody z pomocą oprogramowania SketchUp. Poznaj Case Study Jagoda Oleszczuk Architektura Krajobrazu. Zapraszamy do lektury!
Jakie są etapy powstawania projektu ogrodu?
To pytanie padało często już podczas pierwszej rozmowy z potencjalnym klientem. Początkowo było dla mnie jasne, że zaczynamy od koncepcji, później wykonuję projekt techniczny, a na końcu wizualizacje. Przecież to oczywista kolejność. Pracowałam tak przez kilka lat – na studiach, podczas praktyk i stażu, a także w pierwszej pracy i jakoś to funkcjonowało. No właśnie – jakoś. To „jakoś” jest słowem klucz, mimo że schemat wydawał się prawidłowy, coś było nie tak.
Podczas swojego kilkuletniego doświadczenia pracy w zawodzie wykonałam mnóstwo projektów i współpracowałam z bardzo wieloma osobami. Mam bogatą wyobraźnię, więc koncepcji projektowych powstawały setki. Pierwszym etapem było zawsze przedstawienie klientowi pomysłu na ogród na rysunku 2D. Często był to szkic odręczny, który później dokładnie opisywałam, posiłkując się inspiracjami (np. z Pinteresta), które miały pobudzać wyobraźnię klienta. Przygotowanie idealne, prawda? No, nie do końca.
To co oczywiste dla mnie, nie musi być oczywiste dla moich klientów. Pewnego dnia, kiedy przedstawiałam inwestorom pomysł na ogród, omawiając go na podstawie opisanych wyżej rysunków, klient zapytał mnie – a te zielone kółka zaraz obok ogrodzenia, co to takiego? Pomyślałam sobie – „Ale jak to? Przecież to jasne… To po prostu drzewa”. Wtedy po raz pierwszy dotarło do mnie, że coś, co jest oczywiste dla mnie, nie musi być oczywiste dla moich klientów. Jeśli ktoś nie widzi, że „kółka” to drzewa, to jak ma wyobrazić sobie cały ogród na podstawie samego rysunku i kilku inspiracji? Postanowiłam wtedy, że wstępne, uproszczone wizualizacje będą powstawały już na etapie koncepcji.
SketchUp w projektowaniu ogrodów
Dzięki znajomości programu SketchUp byłam w stanie stworzyć model 3D dość szybko. Przyznam szczerze, że nie znam bardziej intuicyjnego programu. Po kilku latach pracy w SketchUp mam w bibliotece wiele gotowych komponentów, które powtarzają się praktycznie w każdym projekcie. W końcu każdy dom ma okna, rynny, drzwi, ogrodzenie, prawda? Nieraz wystarczy tylko drobna edycja obiektu, aby dopasować go do nowego projektu. Im dłużej pracuję w programie, tym szybciej tworzę modele o naprawdę zadowalającej dokładności.
Często też zdarza się, że producenci udostępniają architektom modele 3D np. małej architektury i dodatków w rozszerzeniu skp. Dzięki wielu dostępnym konwerterom możemy wprowadzać do naszych projektów również komponenty o innych rozszerzeniach. Klienci są zachwyceni, widząc na wizualizacjach meble, które mogą kupić. Z kolei producenci (np. nawierzchni), bardzo chętnie udostępniają wysokiej jakości tekstury bruków, które mają w ofercie. Dzięki takim współpracom projekty ogrodów stają się bardziej realne, a ich zwizualizowanie zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Kolejną zaletą programu jest możliwość tworzenia animacji – spaceru po ogrodzie. Podczas tworzenia filmików SketchUp oferuje nam wiele ułatwień. Wiecie, że jednym kliknięciem możemy ustawić kamerę na wysokości wzroku człowieka? Dzięki temu klient dokładnie widzi jaką wielkość będą miały projektowane rośliny, mała architektura czy inne konstrukcje.
Bez problemu możemy tworzyć także rzuty, aksonometrię czy przekroje wykonanego modelu. Jeśli robi się modele bardzo dokładne, a jest to możliwe między innymi dzięki importowi do programu przygotowanych wcześniej w Cadzie szczegółowych map w odpowiedniej skali, tworzone w SketchUpie wspomniane przekroje czy rzuty mogą stanowić bardzo dokładną dokumentację techniczną, którą można dodatkowo zwymiarować i opisać w programie LayOut. Jeśli z kolei program LayOut wyjątkowo nie wystarcza nam do dokładnego opisu dokumentacji technicznej, możemy eksportować stworzony model np. do Cada w wersji wektorowej i tam dokonać szczegółowego opisu rysunków. Zazwyczaj tworzę projekty ogrodów na południu Polski, więc często muszę stawić czoła sporym różnicom wysokości na działkach. Tego typu projekty to spore wyzwanie dla architekta, zwłaszcza, gdy lista marzeń i oczekiwań klienta jest długa. Moim najnowszym odkryciem, które niesamowicie usprawnia pracę jest załączanie do SketchUp modelu 3D z drona geodezyjnego.
Dzięki takiemu zabiegowi bez problemu można odczytać wszystkie wysokości w poszczególnych miejscach, więc stworzenie projektu jest przyjemne i umożliwia dużą dokładność. Im dłużej pracuję w SketchUpie, tym więcej zalet tego programu widzę. Mimo że tworzę w nim od kilku lat, to jako samouk odkryłam zaledwie ułamek funkcji, które mogłyby usprawnić pracę architekta.
Podsumowanie
Jaki był efekt zmiany schematu pracy? Zaskakująco dobry. Mogłoby się wydawać, że poprzez rozszerzenie koncepcji o model 3D, prezentowany dodatkowo w formie animacji, cały ten etap będzie trwał długo. W końcu stworzenie modelu i filmiku zajmuje trochę czasu. Otóż – nic bardziej mylnego. Klienci po otrzymaniu animacji z ogrodem 3D dawali mi odpowiedź odnośnie pomysłu o wiele szybciej, dzięki czemu proces projektowy przebiegał zdecydowanie sprawniej. Nie zadawali mi masy dodatkowych pytań, ponieważ widzieli koncepcję bardzo wyraźnie, łącznie z teksturami proponowanych materiałów oraz zarysem projektowanej roślinności i meblami.
Zmiana systemu pracy nie tylko usprawniła moją współpracę z klientami, wpłynęła pozytywnie na organizację czasu pracy oraz podniosła jakość usługi. Pozytywnie zadziałała też na moją wyobraźnię, która, mimo że raczej mnie nie zawodziła – miała jednak swoje ograniczenia. Tworząc od samego początku, na bieżąco model 3D koncepcji widzę jednak wszystko wyraźniej niż oczami wyobraźni – nie ma się co oszukiwać. Dzięki temu o wiele sprawniej idzie mi opracowanie zarysu ogrodu, dobór materiałów, a nawet roślin. Na koniec dodam jeszcze, że po zatwierdzeniu koncepcji tworzę w fotorealistyczne wizualizacje. Moim idealnym połączeniem programów, bez których nie wyobrażam sobie pracy, jest SketchUp i Lumion. Wiecie, że zdarzało mi się otrzymać pytania, czy stworzona przeze mnie wizualizacja jest zdjęciem, czy po prostu grafiką? Czuję ogromną satysfakcję, tworząc projekty ogrodów. Sprawia mi to dużą radość, kiedy widzę w oczach klientów zadowolenie podczas oglądania przygotowanych dla nich wizualizacji.