Jak korzystać ze SketchUp w projektowaniu mebli? Odpowiedzi znajdziecie w artykule Magdaleny Szczepaniak, właścicielki studia projektowego gusta.
Magda jest z wykształcenia architektem i od 8 lat zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Swoje projekty, zarówno dla inwestorów prywatnych jak i tych komercyjnych, wykonuje od podstaw - rozplanowania układu funkcjonalnego, przez wizualizację, po nadzór autorski i dobieranie akcesoriów pasujących do wnętrza. W treści niniejszego Case Study poznacie również partnera biznesowego Magdy - Łukasza człowieka wielu talentów, właściciela marki In Wood We Trust. Zajmuje się on zarówno pracą projektową jak i wykonawstwem. W jego stolarni powstają stoły na zamówienie oraz te, które projektuje samodzielnie. Każdy z jego stołów jest unikatowy, dopracowany od ogółu po najmniejszy detal, a on sam jest profesjonalistą jedynym w swoim fachu.
Zapraszamy do lektury Case Study prosto ze studia projektowego gusta.
Programy do projektowania 3D SketchUp i V-Ray w codziennej pracy projektantów
Głównymi narzędziami, jakie wykorzystuję w pracy projektowej są programy Sketchup i V-Ray. Poznałam je już na etapie studiów, ale dopiero w pracy nauczyłam się jak najlepiej wykorzystać je przy projektowaniu. SketchUp to wg mnie najbardziej intuicyjne narzędzie do modelowania 3D na rynku. Daje dużo możliwości prezentacji projektów, pozwala opracować swoją własną stylistykę i posiada dużą bazę gotowych komponentów. Dzięki temu praca staje się łatwiejsza i znacznie szybsza. Przy pomocy V-Ray z kolei możecie z gotowych modeli stworzyć piękne wizualizacje. Złożone materiały czy sterowanie różnorodnością świateł pozwalają tworzyć fotorealistyczne obrazy, które czasem trudno odróżnić od zdjęć.
WYPRÓBUJ SKETCHUP PRZEZ 30 DNI
Case Study, które chciałabym Wam przedstawić w tym artykule nie dotyczy do końca samego projektowania wnętrz, a bardziej współpracy pomiędzy mną - projektantem, a Łukaszem - stolarzem. Projekt, którym się wspólnie zajmowaliśmy jest nowa kolekcja mebli In Wood We Trust.
Stoły, które Łukasz wykonywał do tej pory zawsze były przez niego wcześniej projektowane - ale tylko na papierze. Opierał się głównie na fizycznym wykonywaniu wstępnej wersji stołu i modyfikacjach produktu już na żywym modelu. Tym razem było inaczej. Zrodził się pomysł, żeby najpierw wymodelować nowe projekty w programie 3D, dopracować ich detale, konstrukcję, proporcje i dopiero potem wykonać produkt w rzeczywistości, opierając się na wirtualnie dopracowanym “prototypie”. Swoją pracę zaczęliśmy od tego, że Łukasz pokazał mi swoje nowe projekty i wizje na odręcznych rysunkach. Omówiliśmy całość i przeszliśmy do dalszego działania. Przeniosłam odręczne rysunki 2D do programu SketchUp w wersji 3D, dzięki czemu mieliśmy podstawę do dyskusji na temat wyglądu i możliwości wykonania stołów.
Projekt mebli w SketchUp i V-Ray
Po tym jak modele 3D zostały opracowane w 100%, dalszą pracą było obmyślenie, w jaki sposób chcielibyśmy przedstawić produkt przyszłemu inwestorowi. I tu wchodzę ja, cała na biało. :) W programie V-Ray przygotowałam fotorealistyczne wizualizacje samych stołów — do wykorzystania w formie packshotu. Jednak w przypadku prezentowania takiego produktu ważne jest, żeby poza samym przedmiotem pokazać również jego otoczenie. Dopiero taka kompozycja wydobywa prawdziwy charakter mebla oraz pomaga nam wyobrazić sobie, w jaki sposób komponuje się on z innymi elementami wnętrza. Tym samym łatwiej nam jest go sobie zwizualizować we własnej przestrzeni. Dlatego właśnie na potrzeby tego zadania stworzyłam 6 koncepcyjnych modeli wnętrz, w które wkomponowałam projekty Łukasza.
Praca na modelu 3D daje nam pełniejszy ogląd na projekt niż odręczne rysunki. Dzięki nim jesteśmy w stanie uniknąć wielu błędów, wykonać mniej niedopracowanych prototypów w rzeczywistości, a co za tym idzie zaoszczędzić cenny czas i materiał. Z doświadczenia wiem, że stworzenie komputerowych modeli produktowych jest zaletą nie tylko z punktu widzenia producenta, ale także projektanta. Producentowi łatwiej jest poprawnie zaprojektować oraz zaprezentować swój produkt, natomiast projektant chętniej wykorzysta w swojej pracy gotowy model, zamiast tworzyć go od podstaw.
Uważam, że przy współpracy takiej jak ta, narzędzia do modelowania 3D są bardziej niż przydatne. Z jednej strony pomagają rozwiać znaczną część wątpliwości czysto projektowych, sprawdzić słuszność pierwotnej koncepcji, a potem ewentualnie udoskonalić swoją wizję. Z drugiej natomiast, patrząc trochę szerzej niż wyżej wymieniona współpraca, w czasach gdy coraz częściej używa się emotikonów, GIF-ów czy memów, a opisy czasem są bardziej barwne niż sam produkt — realistyczny model wraz z odpowiednio dopasowanym wnętrzem odda lepiej zamysł projektantów i zachowa przy tym transparentność formy.