Dlaczego warto projektować ogrody w SketchUp? Jakie trendy w projektowaniu zieleni pojawią się w 2022? Sięgamy do praktycznych przykładów prosto z codzienności projektantów!
Zapraszamy do lektury artykułu z case study, który napisała dla nas Kinga Madej - Architekt Krajobrazu.
Każdy projekt ogrodu wychodzący z mojej pracowni zaczyna życie w programie 3D SketchUp. Żeby pokazać dlaczego warto pracować w Sketchupie, w poniższym artykule przedstawiam proces tworzenia projektu ogrodu PINK GARDEN - od pierwszej kreski do finalnej wizualizacji. Załączam także dodatkowy przykład nieco większej przestrzeni.
Moje pomysły powstają najczęściej podczas spacerów wśród natury. Następnie biorę najbliżej leżącą kartkę i szkicuję prostą kompozycję ogrodu. Już na tym etapie włączam Sketchup, by zaimportować jej skan i zacząć projektowanie.
Zwykle otrzymuję od inwestorów komplet dokumentacji w formacie pdf lub jpg. Zanim zacznę modelowanie 3D, nanoszę na mapę w programie AutoCad LT inwentaryzację działki (istniejące elementy, wymiarowanie, roślinność itd.). Mogłabym wykonać ten etap również w Sketchupie i czasem to robię, jednak najczęściej projekt techniczny finalnie opracowuję w AutoCadzie. Być może jest to kwestia przyzwyczajenia. Sketchup pozwala nam zaimportować pliki dwg jednym kliknięciem. Dzięki temu pracuję na tym samym pliku w obu programach.
POBIERZ DARMOWY SKETCHUP NA 30 DNI
Kolejnym krokiem niezbędnym do opracowania wizualizacji ogrodu jest wymodelowanie istniejących elementów. Na tym etapie coraz częściej pomagają mi architekci, którzy udostępniają bryłę 3D budynku mieszkalnego. Czasem niestety muszę przygotować architekturę samodzielnie. Zależy mi na tym, by podkład do modelowania ogrodu był przygotowany w skali 1:1, dlatego dokładnie nanoszę bryłę budynku, istniejące wysokości gruntu, ogrodzenie, lokalizację okien, drzwi i innych istotnych elementów. Możliwe jest przygotowanie takiego podkładu w Sketchupie w 3-4 h pracy.
Teraz zaczyna się najprzyjemniejsza część modelowania, czyli kształtowanie ogrodu. Zaczynam od znalezienia balansu kompozycji, doboru kształtów i wysokości brył. W kolejnych krokach pracuję nad teksturami: tutaj mogę polecić bazę biblioteki 3D ArchiUp i dołączenie do sketchup texture club.com, korzystam także z dostępnych wtyczek i niezastąpionego 3D Warehouse.
Zdradzę Wam swój sekret, jak szybko dotrzeć do wysokiej jakości modeli w 3D Warehouse. Używam w tym celu tablic Pinteresta. Pinterest to serwis społecznościowy umożliwiający dzielenie się materiałami wizualnymi, wykorzystuje on możliwość jaką jest wyszukiwanie obrazem, dlatego po utworzeniu pina z 3D Warehouse strona przekierowuje nas do podobnych modeli z całego świata. Później dodajemy wyszukany model do naszej kolekcji w 3D Warehouse i jest on zawsze pod ręką – szczerze polecam.
By usprawnić pracę nad plikami zawsze korzystam z warstw i komponentów. Dzięki temu model jest lżejszy i działa znacznie szybciej. Przy dużych, dokładnych projektach mam ograniczenia sprzętowe, ale udało mi się to obejść dzięki świetnej współpracy Sketchup z silnikiem renderującym Lumion. O tym magicznym połączeniu opowiem za chwilę.
Po kilku godzinach modelowania w Sketchup’ie jestem gotowa do przedstawienia wstępnych pomysłów Inwestorom. Za pomocą Sketchup Style Builder udało mi się opracować odpowiadający mi styl prezentacji projektu. Ważne jest, by Inwestor skupiał uwagę na ogólnej kompozycji, dlatego wstępne widoki przesyłam w wersji lekko szkicowej, bez wchodzenia w detale. Na tym etapie do projektu dodaję małą architekturę, istotne meble i zieleń. Liczy się, jak najprostsza (i najlżejsza) forma.
Gdy już mam gotowe wstępne wizualizacje, opracowuje prezentację pomysłów w Sketchup LayOut. Tak przygotowane widoki są wystarczające na etapie konsultacji z Inwestorem i znacznie ułatwiają dalsze ustalenia.
Kolejnym krokiem jest wykonanie poprawek i finalnych renderów. Wyłączam w tym celu warstwę z roślinami 2D. Za pomocą wtyczki LiveSync importuję model Sketchup do Lumiona. Połączenie tych dwóch programów działa cuda. W prosty, intuicyjny sposób mogę przedstawić swoją wizję dbając o detale. Po opracowaniu wizualizacji w Lumionie znów przechodzę do LayOut, by przygotować zestawienie dokumentacji.
Poniżej dwie techniki użycia SketchUpa. Tworząc pierwszą grafikę wykorzystałam uproszczone kształty budynków i elementów architektury wykonane w Sketchupie, zieleń powstała z pomocą tabletu graficznego. Drugi obraz przedstawia efekt sparowania szczegółowego modelu Sketchup z zielenią, jaką zapewnia Lumion.
Bardzo często działam na zasadzie prób i błędów, dlatego świetnie dogaduję się ze SketchUpem i Lumionem. To połączenie daje szybkość pracy i możliwość wprowadzania zmian. Trudno jest zliczyć ilość powodów, dla których warto pracować w tym programie.
Trendy w projektowaniu ogrodów 2022
Najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów jest to kolejny powód do wybrania oprogramowania Sketchup i silnika renderującego Lumion. Bez zastanowienia powiem, że trendem 2022 będzie powrót do natury i mnogość roślinności w projektach. Będziemy częściej rezygnować z nasadzeń monogatunkowych i dużych trawników, dając w ten sposób więcej miejsca bioróżnorodności. Niewiele programów udźwignie takie modele 3D.
Pandemia i związana z nią izolacja sprawiły, że zaczęliśmy bardziej dbać o “własne podwórko”. Chcemy, by ogród się udomowił, był dla nas częścią mieszkalną i użytkową. Już nie tylko wylegujemy się na leżakach, ale też coraz częściej uprawiamy własne warzywa i owoce. W trosce o klimat odstępujemy od materiałów sztucznych i betonozy.
W nowym sezonie stawiam jak zwykle, na mocny kolor. Może Very Peri jak podpowiada Pantone? W ogrodach od lat fiolety są najczęściej wybieraną paletą barw.
Jesteś również architektem? Projektujesz ogrody lub wnętrza i chciałbyś podzielić się swoim case study? Napisz do nas i pochwal się swoim talentem! Twoje projekty i praktyczne wskazówki mogą stać się inspiracją dla grona projektantów i architektów korzystających z naszego oprogramowania. Napisz artykuł z własnym case study! O szczegóły zapytaj, pisząc do naszego działu marketingu - karolina@progrupa.com.