Epidemia COVID-19 ma realny wpływ na zmiany modelu dotychczasowej gospodarki. Jak dostosowuje się do nich branża projektowa?
Dynamicznie zmieniające się i rosnące oczekiwania klientów wymuszają optymalizację i automatyzację wielu procesów. Warto zastanowić się, czego obecnie potrzebują architekci i producenci po 2020. Nowy rok 2021 i sytuacja związana z pandemią koronawirusa są dla nas wszystkich zupełnie nowym kontekstem. Sytuacja biur architektonicznych w pandemii jest obecnie określana jako stabilna. Inwestorzy nie wycofują się z rynku nieruchomości, nadal powstają nowe inwestycje. Jednocześnie branża projektowa, jak i producenci mebli, oświetlenia, urządzeń AGD i RTV, konstrukcji, materiałów budowlanych, czy dekoracji mają świadomość konieczności wprowadzania zmian i dostosowania się do aktualnych realiów.
W cyklu naszych artykułów przyjrzyjmy się trzem obszarom, które ulegają na naszych oczach ewolucji. Pierwszą zmienną, z którą mamy bezpośredni kontakt jest transformacja cyfrowa. Zmiany powstałe pod wpływem pandemii pozostaną na dłużej. Jak postępująca technologia wpływa na codzienną pracę projektantów i architektów? Do jakich zmian doprowadza w działalności producentów? Szczegóły zdradzamy poniżej.
Przejście z offline do online - rozwój technologii cyfrowej
W dobie pandemii szukając nowych sposobów komunikacji z klientami przenosimy się do wirtualnej rzeczywistości, gdzie rekompensujemy brak możliwości bezpośredniego kontaktu. Z nowoczesnych rozwiązań cyfrowych obecnie korzysta coraz więcej producentów oraz projektantów. To sposób, by przetrwać trudny czas kryzysu i jednocześnie wyróżnić się na tle branżowej konkurencji.
Narzędzia komunikacji i współpracy uznaje się obecnie za zasadnicze dla utrzymania niejednego biznesu. Coraz większą popularnością cieszy się rzeczywistość wirtualna (VR), która pozwala tworzyć realistyczne projekty w środowisku 3D. Dzięki niej można zobaczyć gotowe inwestycje, jeszcze zanim rozpocznie się ich budowa. Na znaczeniu nabiera również rzeczywistość rozszerzona (AR). To technologia, która pozwala nakładać cyfrowe obiekty na świat rzeczywisty za pośrednictwem ekranów lub wyświetlaczy smartphonów, czy smartglasses. Wszystko wskazuje na to, że wpływ rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej będzie się zwiększał, ponieważ coraz częściej jest wykorzystywana w branży projektowej.
Brak możliwości personalnego kontaktu z klientami i nieudogodnienie w postaci niemożliwości prezentowania próbek materiałów, wymagają używania wysokiej jakości narzędzi wspomagających komunikację z klientami. Potrzebują ich zarówno sami projektanci oraz producenci. Nie bez powodu wśród trendów występujących na rynku architektów znajduje się projektowanie realistycznych wizualizacji 2D i 3D inwestycji, wnętrz, ogrodów z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, (takiego jak SketchUp i V-Ray dla SketchUp).
PRZETESTUJ SKETCHUP ZA DARMO PRZEZ 30 DNI
Rozwiązaniem na miarę dzisiejszych wyzwań stają się cyfrowe modele produktów używane w profesjonalnych projektach, które umożliwiają pokazanie ich wyjątkowego designu i jakości. Zmieniające się zachowania klientów i rosnące możliwości technologiczne, pozwalają na wprowadzenie tak innowacyjnych rozwiązań jak biblioteka 3D ArchiUp. To autorski, międzynarodowy serwis firmy ProGrupa, przeznaczony dla branży architektoniczno-projektowej, będący jednocześnie skutecznym kanałem promocji marki dla producentów. Serwis jako narzędzie pracy daje pełen dostęp do największej w Polsce biblioteki cyfrowych zasobów projektowych. To koniec samodzielnego projektowania tekstur i modeli produktów. Gotowe modele 3D mogą być pobierane zupełnie za darmo przez projektantów.
Koniec folderów IKEA jako początek prawdziwej rewolucji dla branży meblarskiej
Koniec pięknych katalogu zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej, które IKEA wydawała od 1951 roku to kolejny przełomowy moment. Pozostawienie tego formatu za sobą jest krokiem milowym w digitalizacji całej branży. Po 70 latach tworzone w 32 językach i dystrybuowane na 50 rynkach foldery reklamowe, niezależnie od włożonej w nie pracy tracą rację bytu*. Zmiana zachowań konsumentów spowodowała, że dzisiaj mało kto kupuje inspirując się samym katalogiem. Rezygnacja z katalogu nie oznacza jednak, że nadejdzie koniec pięknych fotografii i inspirujących aranżacji wnętrz proponowanych przez IKEA. Można śmiało przypuszczać, że od teraz produkty będą prezentowane klientom w formie zdigitalizowanej.
Jednym z rozwiązań, o którym warto pomyśleć w kontekście rewolucji wśród działań marketingowo – sprzedażowych w branży meblarskiej jest serwis ArchiUp. Stanowi on źródło inspiracji i wiedzy o nowych trendach wnętrzarskich, z których mogą korzystać wszyscy projektanci zarejestrowani w serwisie. Dzięki udostępnianiu modeli produktów w tej bibliotece 3D można budować świadomość oferty marki u klienta docelowego, jeszcze na etapie planowania budowy domu, czy wyposażenia mieszkania.
Nie bez powodu ArchiUp jest uważany również za doskonały kanał promocji marek producentów. Obecnie branża ta szuka nowych dróg dotarcia do klienta docelowego. Ścieżka zakupowa w przypadku kupowania mebli i elementów wystroju wnętrz jest dużo dłuższa niż w przy zakupie innych produktów. Rozwiązania, takie jak ArchiUp pozwalają budować świadomość tych marek już na etapie projektu wnętrza mieszkania lub domu. Jak wynika z raportu, realizowanego przez ArchiUp jest to skuteczna forma promocji, gwarantująca dostęp do głównego odbiorcy produktu – 97% klientów wybiera zasugerowane w projektach meble, elementy dekoracyjne i tekstury.
Jak wprowadzisz swoją ofertę w sferę digitalizacji? Niezależnie, czy jesteś projektantem, architektem, czy producentem pierwszym krokiem może być dla Ciebie dołączenie do nowoczesnej biblioteki 3D.
Wyjdź naprzeciw cyfrowej ewolucji i wyprzedź swoją konkurencję.
* źródło: http://bityl.pl/voknA
Projekt MOTIV http://bit.ly/39S6NWo
Projekt Sigma Koncept Projektowanie Wnętrz http://bityl.pl/nyULP
Projekt Deka Design http://bityl.pl/50Rtu