Przeprowadziliśmy rozmowę z Michaelem Kanoza, analitykiem ds. grafiki produktu w specjalnym dziale współpracy wizualnej. Rozmawialiśmy o tym, jak Steelcase wyprzedza trendy w projektowaniu miejsc pracy, tworząc wnętrza.
Firma Steelcase powstała w 1912 roku. Ich pierwszy patent dotyczył metalowego kosza na śmieci. Zastąpienie wikliny stalą było innowacją ratującą życie w zatłoczonych miastach, w których szybko rozprzestrzeniały się pożary. Od tego czasu firma ugruntowała swoją pozycję jako wiodący producent mebli biurowych, chociaż nie zajmują się wyłącznie produkcją mebli. Steelcase wyróżnia się szeroką wiedzą na temat branży wnętrz komercyjnych, a także specjalnym działem współpracy wizualnej. Celem tego działu jest prezentacja produktów tworzonych na zamówienie klientów jeszcze przed ich wyprodukowaniem.
Przez lata Steelcase był liderem w dziedzinie transformacji wnętrz komercyjnych. Pomiędzy cyfrową transformacją a zmieniającymi się wymaganymi regulacjami, Kanoza obserwował rozwój i transformację branży. Zmiany te wpłynęły na metody projektowania produktu, a także sposób, w jaki Steelcase współpracuje z klientami. Zamiast produkować tylko uniwersalne meble, które mają pasować do każdych wnętrz, musieli dostosować się do niestandardowych wymagań i konieczności konsultacji. W branży mebli biurowych zawsze istniała potrzeba wyprodukowania tak zwanego „specjalnego” produktu. Kluczem jest tworzenie pomysłów i przedstawianie ich w szybki, wizualny sposób w oprogramowaniu do planowania przestrzeni.
Trendy, trendy i jeszcze więcej trendów
Środowisko pracy jest teraz bardziej skomplikowane niż było kiedykolwiek wcześniej. Ludzie pracują dłużej, a w ostatnich latach wzrosła liczba osób pracujących zdalnie. Niektórzy pracownicy czerpią korzyści z przebywania w biurze (drugie miejsce), podczas gdy inni wolą pracować z domu (pierwsze miejsce) lub w kawiarni (trzecie miejsce). Czym dokładnie są pierwsze, drugie i trzecie miejsca? Według socjologa Raya Oldenburga praca w środowisku domowym jest uważana za „pierwsze miejsce”, podczas gdy praca w kawiarni lub kawiarni jest uważana za „trzecie miejsce”, a biuro za „drugie miejsce”.
Te „miejsca”, szczególnie „trzecie miejsca”, zaczynają definiować nowoczesne przestrzenie pracy. Wiele wiodących organizacji korzysta z tego faktu i stara się zmienić definicję miejsca pracy. Biorąc pod uwagę takie czynniki, jak rosnące wymagania biznesowe, dłuższe godziny pracy i więcej pracujących zdalnie, firmy starają się znaleźć sposoby na zwiększenie komfortu pracowników, wydajności i innowacji.
Co zatem przyciąga pracowników do „trzecich miejsc”?
„Możliwość pracy bez kolegów, wypoczynkowe meble dające domową atmosferę, energetyzujący szum ludzi, dostęp do dobrego jedzenia, atrakcyjne otoczenie” - powiedział Frank Graziano, kierownik ds. zaawansowanych aplikacji w Steelcase. „Trzecie miejsca to zasadniczo miejsca publiczne, które pomagają ludziom przetrwać dzień lub pozwalają im się gromadzić – są inspiracją dla innowacji i skłaniają do rozmów w całej cywilizacji zachodniej”.
Pracodawcy, którzy zdają sobie sprawę ze znaczenia „trzecich miejsc”, starają się uchwycić ich istotę, tworząc w miejscach pracy obszary, które napędzają zespoły oraz promują kreatywność i innowacje. Przykładem tego trendu w praktyce jest nowa kawiarnia Google otwarta w ich kampusie w Kalifornii.
„Zapewniamy domowy komfort i poczucie społeczności „trzecich miejsc” w obszarach pracy, aby biuro było najlepszym miejscem do działania” - powiedział Graziano. „Kiedy to zrobisz, zmienisz fizyczny charakter i doświadczenia społeczne w miejscu pracy. Sprzyja to zmianie kultury pracy ”.
Połączenie projektu z wartościami klienta
Nie tylko trendy kształtują przestrzeń dla pracowników i pracodawców, ale także znaczące niszowe branże, które zostały zainspirowane tym ruchem: projektowanie mebli dedykowanych do miejsca pracy.
„Widzimy ogromną potrzebę uwzględnienia wspólnego tworzenia przez klienta, projektanta i mój dział, który zajmuje się unikalnymi meblami dla Steelcase”, mówi Kanoza. „Ważne jest, aby wszyscy zainteresowani znajdowali się po tej samej stronie i projektowali w tym samym celu: poprawie miejsca pracy”.
Nierozłącznie wiąże się z tym zrównoważony rozwój. W dzisiejszym świecie świadomego konsumenta, dbałość i rygor procesów produkcyjnych mogą być istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe. Dlatego projektanci tacy jak Steelcase traktują to bardzo poważnie i projektują z myślą o zrównoważonym rozwoju.
„Uważamy, że dostarczanie najlepszych rozwiązań dla naszych klientów zaczyna się od upewnienia się, że są to także najlepsze rozwiązania dla naszego środowiska. Dlatego na każdym etapie - od projektowania, produkcji, dostawy, po cykl życia produktu - bierzemy pod uwagę wpływ naszej pracy na ludzi i środowisko oraz oceniamy możliwości poprawy tego co robimy ”- mówi Graziano. Idąc dalej, konsultują się również z indywidualnymi klientami, aby upewnić się, że propozycje spełniają cele zrównoważonego rozwoju każdej firmy.
Linie frontu transformacji miejsca pracy
Ogólnie rzecz biorąc, klienci potrzebują kreatywnych i opłacalnych rozwiązań dla swoich unikalnych mebli biurowych. Zespół Steelcase prowadzi wielogodzinne badania zachowania i trendów w pracy biurowej, aby nadążyć za potrzebami klientów. Następnie zespół określa, czy projekt jest w ogóle możliwy do wyprodukowania.
„Badamy wykonalność, opłacalność i koszt takiego indywidualnego produktu i przekazujemy o tym informacje za pomocą naszego specjalnego procesu komunikacji wizualnej”, mówi Kanoza. Klienci, którzy poszukują niestandardowych produktów, chcą sprawdzić jak mogą one wyglądać, zanim zdecydują się na zakup. W odpowiedzi projektanci salonu Steelcase muszą zaprezentować propozycje produktów w obrębie planów pięter za pomocą renderingów i oprogramowania do planowania przestrzennego.
Technologia dla innowacji
Oprócz tego, że Steelcase jest liderem innowacji w projektowaniu i kreowaniu trendów organizacji miejsca pracy, w firmie wykorzystuje się również technologię, aby rozwijać te inicjatywy. Byli pierwszymi producentami wymienionymi w największej na świecie bibliotece modeli - 3D Warehouse, a teraz są jednym z największych producentów modeli 3D na tej platformie.
„Zapisywalibyśmy nasze modele CAD do SketchUp i przesyłaliśmy je do 3D Warehouse, aby użytkownicy mogli je pobrać”, mówi Kanoza. „Obecnie mamy tysiące pobrań tych modeli. 3D Warehouse był prekursorem tego, w jaki sposób gościmy teraz symbole SketchUp na Steelcase.com ”.
Symbol jest terminem określającym model 3D, który reprezentuje produkt. Gdy symbol jest dostępny w oprogramowaniu do planowania Steelcase, ma dane związane z takimi informacjami, jak kolory, wykończenia, materiały i raporty kosztów. Wszystkie te informacje są zawarte w oprogramowaniu do planowania, które pomaga projektantom sprzedawców uporządkować je na planach pięter. Bez tych symboli trudno byłoby planować konfiguracje biura z produktami Steelcase.
Cykl pracy ze SketchUp
Nowa technologia wymagała nowych metod i procesów pracy z pomocą SketchUp. Procesy te wpłynęły na postępowanie przy rozwoju i projektowaniu koncepcyjnym specjalnych produktów. Wymogły one od projektantów, inżynierów, sprzedawców i przedstawicieli handlowych wspólnego działania przy projektowaniu produktów - co sprawia, że potrzeba współpracy jest jeszcze ważniejsza.
„W tym procesie używamy SketchUp. Wykorzystujemy go jako narzędzia do komponowania, importowania różnych typów modeli CAD i łączeniu ich w celu tworzenia komunikacji wizualnej ”- mówi Kanoza, wyjaśniając zalety SketchUp w ich firmie.
Oto dwie funkcje, w których najlepiej wykorzystujemy program SketchUp:
- Sprawdzanie poprawności projektu i dopasowania do miejsca przeznaczenia. Ta funkcja pomaga klientom i sprzedawcom mebli wizualizować, jak będzie wyglądać nowy (specjalny) produkt po jego wyprodukowaniu. Aby pomóc w wizualizacji, używają modeli 3D specjalnego produktu i umieszczają je na planie pomieszczenia. Taka walidacja i badanie projektu określa potrzeby klientów przed stworzeniem makiety lub prototypu produktu.
- Specjalna komunikacja wizualna. To nowy dział założony przez Kanozę, w którym widzi prawdziwą wartość SketchUp. W ramach tego działu zespół opracowuje symbole niestandardowych mebli.
„Korzystamy z SketchUp, ponieważ potrzebujemy wizualnego sposobu zaprezentowania indywidualnych produktów zaprojektowanych dla klientów. Ten specjalny symbol reprezentuje projekt, który został sprawdzony przez inżyniera i osobę odpowiedzialną za ofertę. Stwierdzają, czy Steelcase może zaprojektować i wykonać [elementy niestandardowe], zanim faktycznie je wyprodukujemy ”, stwierdza Kanoza. „Jeśli pokażemy sprzedawcom, jak ostatecznie będzie wyglądał produkt, możemy go wprowadzić na pokład i zgodzić się na jego zakup, zanim podejmiemy jakiekolwiek wysiłki inżynierskie”.
Zdolność tego działu do szybkiego przedstawienia koncepcji ofert specjalnych ma kluczowe znaczenie w odpowiedzi na potrzeby klientów dotyczące mebli.
„Nawet jeśli nie będzie okazji do sprzedaży projektu, zachowujemy te rysunki na specjalnej stronie internetowej dla sprzedawców, aby mieli do nich wgląd w przyszłości”. „Włożyliśmy już wysiłek w sprawdzenie projektu od strony inżynierii, staramy się więc wykorzystać ponownie naszą pracę”. Mając już za sobą rygorystyczny proces ze wszystkimi swoimi projektami, wiedzą jak szybko wycenić je w przyszłości i mieć pewność, że zostaną wyprodukowane. SketchUp jest kluczem do sukcesu takiego postępowania. „Jest to opłacalny i skuteczny sposób tworzenia specjalnych wizualizacji produktów” – stwierdza Kanoza. „Dzięki wydajności zapewnianej przez SketchUp i LayOut opracowaliśmy ponad 10 000 modeli wcześniej oferowanych projektów produktów.”
Współdzielenie wiedzy o SketchUp na świecie
Korzystanie ze SketchUp w Steelcase nie ogranicza się tylko do Stanów Zjednoczonych. Używają go na całym świecie w innych centrach biznesowych. Kanoza organizuje nawet globalne spotkanie, podczas którego każdy region świata dzieli się najlepszymi praktykami SketchUp. „Widzę zalety interoperacyjności platformy, łatwości użytkowania i szybkości uczenia się. Pozwala to wszystkim naszym działom na szybką i efektywną współpracę przy opracowywaniu ofert specjalnych produktów.”
Przetestuj SketchUp za darmo przez 30 dni