W maju 2017 roku w Zakopanem odbyła się pierwsza w historii polska edycja konferencji 3D Basecamp. Spotkanie miało miejsce w resorcie konferencyjnym Nosalowy Dwór w Zakopanem. Obiekt ten został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Kahl & Gaczorek z wykorzystaniem oprogramowania SketchUp Pro.
Przestrzeń konferencyjna
Znajdujący się u stóp Nosala kompleks Nosalowy Dwór Resort & SPA składa się z czterech budynków. Czynnikiem wyróżniającym tą inwestycję jest sala konferencyjna (pow. 1300 m2) mogąca pomieścić blisko 1500 osób. Pomieszczenie to jest pozbawione słupów przez co przestrzeń może być dowolnie aranżowana, spełniając wymogi rozmaitych wydarzeń – od konferencji przez pokazy mody po targi. Warto podkreślić, że nad salą znajduje się dodatkowo 5 kondygnacji hotelu, w skład których wchodzi 100 jednostek pokojowych, biura i siłownia. Całkowite wyeliminowanie słupów było możliwe dzięki przyporom przenoszącym obciążenia z wszystkich nadziemnych kondygnacji do gruntu wzdłuż zachodniej elewacji hotelu.
Proces projektowy
Pracownicy biura w procesie projektowym bazują na programie SketchUp Pro. Praca z poszczególnymi projektami przebiega na podobnym schemacie działań. Jako wyjściowy wykorzystuje się rysunek CAD, na podstawie którego w SketchUp przygotowana jest bryła 3D. W kolejnych etapach, aż po projekt wykonawczy nadal wykorzystuje się model SketchUp, który jest rozwijany i aktualizowany dla najlepszego przedstawienia rozwiązań projektowych. Model sporządza się dla całości obiektu, w tym dla jego wnętrz (pokojów hotelowych, pomieszczeń ogólnodostępnych), tarasów zielonych oraz terenów zewnętrznych objętych inwestycją.
Projekt hotelu Rezydencja II Nosalowy Dwór trwał około 28 miesięcy licząc od etapu tworzenia koncepcji po ostatnie zmiany projektowe tworzone na bieżąco wraz z trwaniem budowy, aż do jej ukończenia. W biurze Kahl & Gaczorek przy projekcie współpracuje zazwyczaj zespół 3-5 architektów. Jedna osoba tworzy model 3D i odpowiedzialna jest za kwestię wizualną projektu, a pozostałe osoby opracowują dokumentację techniczną. Dzięki modelowi SketchUp każdy z projektantów ma stały pogląd na przestrzenną bryłę oddającą założenia projektu, co usprawnia pracę i ułatwia komunikację w biurze. Każde z problematycznych miejsc jest szczegółowo sprawdzane w 3D tak, aby mieć pewność spełnienia kryteriów i wymogów budowlanych.
„SketchUp sprawdza się dodatkowo przy projektowaniu wyposażenia wnętrz oraz indywidualnych mebli robionych na zamówienie. Często korzystamy również z przeznaczonego dla profesjonalistów serwisu ArchiUp. Jest to bogate źródło inspiracji, różnego rodzaju produktów czy tekstur, które w łatwy sposób można użyć w swoich projektach ściągając pliki bezpośrednio do programu SketchUp za pomocą dedykowanej wtyczki.” - mówi Dawid Krzysztoń, architekt Kahl & Gaczorek odpowiedzialny za projektowanie, modelowanie 3D i wizualizacje.
Do końcowej fazy pracy z projektem, jaką jest tworzenie wizualizacji obiektu, wykorzystywano silnik renderujący Artlantis. Wizualizacje obrazujące bryłę budynku oraz jego wnętrza używane są zarówno przy wyborze najlepszych rozwiązań przestrzennych lub materiałowych, do kontaktu z inwestorami i wykonawcami a także do przygotowania materiałów marketingowych.
O Kahl & Gaczorek
Biuro architektoniczne Kahl & Gaczorek może pochwalić się realizacją projektów hoteli w Zakopanem, Krakowie, czy na Ukrainie. W 2015 roku zostało wyróżnione za projekt architektoniczny obiektu Nosalowy Dwór nagrodą „Innowatora Wprost” w kategorii budownictwo. Jury podkreślało wyjątkowość zastosowanych rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych, które miały znaczący wpływ na design, funkcjonalność czy oszczędność energii. We wrześniu 2017 roku rozpoczęła się budowa kolejnego kompleksu hotelowego zaprojektowanego z wykorzystaniem SketchUp Pro.
Zdjęcia oraz wizualizacje za uprzejmością P. Dobrzyńskiego oraz Biura arch. Kahl & Gaczorek