Wraz z premierą najnowszej wersji SketchUp 2024 pojawił się w nim nowy silnik graficzny. Zmienił on bardzo dużo w kwestii możliwości programu. Teraz SketchUp jest w stanie zachować tą samą płynność przy modelu zawierającym 8x więcej geometrii.
Czy w związku z tym zmieniły się również wymagania systemowe dla SketchUp’a? I tak i nie …
Dlaczego “tak”?
Aby w pełni korzystać z możliwości programu, konieczny jest komputer, którego podzespoły możliwie jak najlepiej współpracują z DirectX 12 w przypadku Windows oraz Metal w komputerach z systemem MacOS.
Dlaczego “nie”?
Ponieważ dla starszych komputerów, które nie obsługują wspomnianych technologii nadal istnieje możliwość korzystania z poprzedniego silnika graficznego. Nowy silnik graficzny znacząco przyspiesza pracę w SketchUp, dlatego w tym artykule skupimy się na komputerze, który z tego skorzysta. Producent na swojej stronie internetowej podaje następujące wymagania:
Windows - wersja 10 lub 11
Procesor z taktowaniem 2 GHz lub więcej
Minimum 8 GB pamięci RAM
Minimum 2 GB wolnej przestrzeni dyskowej
Karta graficzna z minimum 1 GB pamięci operacyjnej
MacOs - wersja 13 (Ventura), 14 (Sonoma)
Procesor z taktowaniem minimum 2.1 GHz lub procesor z serii M
Minimum 8 GB pamięci RAM
Minimum 2 GB wolnej przestrzeni dyskowej
Karta graficzna z minimum 1 GB pamięci operacyjnej
Nie są one wyśrubowane, pozwalają uruchomić program, ale czy umożliwiają płynną pracę w przypadku bardziej skomplikowanych projektów? Niekoniecznie, dlatego warto zainwestować w komputer, w którym:
- procesor będzie miał jak największe taktowanie (wartość podawana w GHz) dla pojedynczego rdzenia. Grafika 3D ma tę specyfikę, że pozycja poszczególnych wierzchołków siatki jest liczona za pomocą jednego rdzenia procesora. Stąd ważne jest, aby potrafił on przeliczyć jak najwięcej informacji w jak najkrótszym czasie.
- karta graficzna koniecznie dedykowana. Nowy silnik graficzny pozwala wyświetlać więcej efektów na modelu, stąd potrzebuje więcej mocy obliczeniowej. Nie musi to być karta z najwyższej półki, ale ważne by nie była to karta zintegrowana. W wewnętrznych testach nie zauważyliśmy żadnych różnic w pracy na karcie GeForce 1060 vs GeForce RTX 3070. Płynność pracy z modelem była identyczna. Ale różnica była mocno zauważalna w przypadku karty zintegrowanej vs karty dedykowanej.
- większe projekty SketchUp potrafią skonsumować 4 GB pamięci RAM, a czasami więcej. Stąd rekomendowane przez producenta 8 GB może nie wystarczyć. Zainwestuj w komputer, który będzie miał minimum 12 GB pamięci RAM.
- dysk twardy powinien być maksymalnie szybki, bo dzięki temu proces zapisu i otwierania plików znacznie się skróci. A to ma bezpośredni wpływ na komfort pracy i pośrednio na stabilność programu. Warto kupić dysk SSD M.2, w którym szybkość zapisu i odczytu będzie oscylowała wokół wartościach rzędu 3000 MB/s lub więcej. Ponieważ pliki SketchUp potrafią ważyć kilkaset MB, warto kupić dysk o pojemności 1 TB lub więcej + drugi dysk na archiwum.
Przykładowe konfiguracje komputerów na dzień 20.08.2024 rok:
Komputer w cenie do 5 tys. zł
Acer Nitro 5
Procesor: Intel® Core™ i7-12650H (3.50-4.70 GHz)
Pamięć RAM: 16 GB
Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4050
Komputer w cenie do 10 tys. zł
ASUS ROG Strix G18
Procesor: Intel® Core™ i7-13650HX (3.60-4.90 GHz)
Pamięć RAM: 32 GB
Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4070 + Intel UHD Graphics
Komputer w cenie powyżej 10 tys. zł
ASUS ROG Strix G16
Procesor: Intel® Core™ i9-14900HX (2.20-5.80 GHz)
Pamięć RAM: 32 GB
Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4080