Wizualizacje architektury stały się podstawą w branży. Obecnie wiele dużych, jak i małych projektów prezentuje się przy pomocy fotorealistycznych wizualizacji 3D.
Nie tylko ukazują one wizję architekta potencjalnym klientom, ale są również bardzo przydatne w procesie decyzyjnym. Choć na początku zadanie to może wydawać się nieco zniechęcające, tworzenie wizualizacji w pracy nad projektami architektonicznymi to połączenie sztuki i techniki. Proces ten staje się tym płynniejszy, im częściej go wykonujesz.
Aby pomóc Ci w tworzeniu własnych wizualizacji dla architektury, opracowaliśmy ten mały przewodnik, który pozwoli zacząć pracę nad renderami w mgnieniu oka, od pierwszych kroków po finalny render.
Krok 1. Zrozumienie projektu
Zanim zaczniesz tworzyć render, zbierz jak najwięcej informacji o samym projekcie. Obejmuje to plany budynku, elewacje, przekroje i wszelkie inne istotne informacje. Jeśli pracujesz z klientem, upewnij się, że rozumiesz jego wymagania i preferencje.
Krok 2. Wybierz oprogramowanie
Dostępnych jest wiele opcji oprogramowania do tworzenia renderingów architektonicznych, takich jak SketchUp, V-Ray, Enscape, Rhino, 3ds Max, Revit i inne. Wybierz oprogramowanie, z którym pracuje Ci się najwygodniej i które pomoże osiągnąć pożądane rezultaty. Ważne jest również, aby upewnić się, że wybrane oprogramowanie jest kompatybilne z każdym narzędziem, z którego zamierzasz korzystać podczas procesu projektowego, takim jak renderer, w możliwie najbardziej płynny sposób, abyś mógł pracować w tę i z powrotem bez zakłóceń.
Proces ten można usprawnić, dzięki kompatybilności V-Ray i Enscape z wiodącym oprogramowaniem CAD. Chcesz się przekonać? Pobierz wersję próbną V-Ray lub bezpłatną wersję testową Enscape.
Krok 3. Stwórz model
Korzystając z wybranego oprogramowania CAD, stwórz model 3D budynku. Możesz to zrobić importując plany, czy elewacje i budując model od podstaw lub korzystając z gotowych modeli 3D. Upewnij się, że model jest dokładny i zawiera wszystkie niezbędne szczegóły.
Pamiętaj: im bardziej szczegółowy model, tym bardziej realistyczny obraz. Fotorealistyczny rendering architektury w 3D to najlepszy sposób na przekazanie swojej wizji klientowi, a także innym osobom pracującym razem z Tobą nad projektem.
Krok 4. Dodaj tekstury i materiały.
Po ukończeniu pracy nad tworzeniem modelu dodaj tekstury i materiały, aby Twój model wyglądał bardziej realistycznie. Obejmuje to nakładanie materiałów na ściany, podłogi i sufity, a także dodawanie mebli i innych detali. Zawsze należy pamiętać, że materiały są kluczem do uczynienia finalnego renderu bardziej wiarygodnym, więc realizm i różnorodność mogą decydować o różnicy między dobrym a niesamowitym renderingiem. Używanie fotorealistycznych materiałów jest koniecznością!
Krok 5. Ustaw oświetlenie.
Oświetlenie jest ważnym aspektem renderingów architektury. Ustaw oświetlenie, aby uzyskać pożądany efekt i podkreślić ważne cechy budynku. Można to zrobić za pomocą sztucznych świateł lub naturalnego oświetlenia z pomocą oprogramowania.
Krok 6. Kadrowanie.
Świetny model, materiały i oświetlenie mogą wyglądać jeszcze lepiej przy odpowiednio dobranym kadrze. Pomyśl o swojej kamerze CG jak o prawdziwej! Wybór odpowiedniego kąta ustawienia kamery i właściwego oświetlenia, może zmienić dobry rendering w niesamowity i piękny.
Krok 7. Renderowanie.
Gdy model, tekstury, materiały i oświetlenie są już gotowe, wyrenderuj obraz. Może to zająć od kilku minut do kilku godzin, w zależności od złożoności sceny i użytych ustawień. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie oprogramowanie do renderowania, aby mieć pewność, że zawsze uzyskasz pożądane wyniki zarówno pod względem jakości, jak i szybkości.
Krok 8. Postprodukcja.
Po wyrenderowaniu obrazu nadszedł czas na jego postprodukcję! Przeprowadzasz ją po to, aby Twoja wizualizacja wyglądała jeszcze lepiej. Może to obejmować dostosowanie kolorów i kontrastu, dodanie efektów soczewkowych i zastosowanie innych efektów. Warstwy w projekcie mogą znacznie zwiększyć kontrolę nad ostatecznym wynikiem, więc upewnij się, że z nich korzystasz.
Krok 9. Prezentacja.
Na koniec zaprezentuj ostateczną wizualizację 3D klientowi lub wykorzystaj ją w swoim portfolio. Jeśli tworzysz wizualizacje do Twojego portfolio, pamiętaj o dołączeniu wszelkich niezbędnych adnotacji lub notatek, które pomogą wyjaśnić projekt i cechy budynku. Pozwoli to odbiorcom dokładnie zrozumieć, na co patrzą i pomoże im lepiej zrozumieć prezentowane rozwiązania projektowe.
Tworzenie wizualizacji architektonicznych może być trudne, ale jest to niezwykle istotna część procesu projektowania. Postępując zgodnie z tymi krokami, będziesz w stanie stworzyć oszałamiające renderingi, które dokładnie przedstawiają Twój projekt i robią niesamowite wrażenie na klientach.
źródło: Ricardo Eloy, https://www.chaos.com/