Czy wiesz, że efekty soczewkowe bloom i glare w V-Ray Frame Buffer stoją za niejednym perfekcyjnie wykonanym renderem? Przeczytaj poniższy artykuł.
Znajdziesz tutaj kompletny przewodnik, z którego dowiesz się, jak działają efekty soczewkowe oraz jak z nich korzystać w codziennej pracy z silnikiem renderującym V-Ray.
Dlaczego potrzebujemy Lens Effects?
Źródła światła w scenach V-Ray często są jasnymi pikselami lub widzimy je jako białe obszary. Na tak przygotowanym renderze nie zobaczymy detali źródła światła. W takich przypadkach warto korzystać z Lens Effects, czyli efektów soczewkowych bloom i glare.
Efekt bloom dostarcza nam w renderach miękkiej poświaty wokół źródeł światła, która może wpłynąć na cały obraz. Natomiast glare odnosi się do promieni przypominających gwiazdy, które rozciągają się od źródła światła. Dodając te efekty, możemy subtelnie zwrócić uwagę na źródła światła i dodać nieco więcej fotorealizmu do naszych renderów.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O V-RAY
Głównym czynnikiem wpływającym na rozjaśnienie i blask jest dyfrakcja, która odnosi się do sposobu, w jaki fale świetlne są rozdzielane, gdy przechodzą przez aperturę, taką jak soczewka lub źrenica oka.
Efekty te nigdy nie są obliczane przez silnik renderujący podczas procesu śledzenia promieni (ang. ray tracing). Zamiast tego są one oceniane w oddzielnym procesie, który pozwala na większą kontrolę artystyczną nad czynnikami, które decydują o ostatecznym wyglądzie efektu (tj. cechy fizyczne, takie jak np. dyfrakcja, okoliczności środowiskowe, aberracje obiektywu aparatu i zniekształcenia).
Dyfrakcja i niedoskonałości
Każdy projektant, by odwzorować realistyczne efekty dodaje często niedoskonałości do prezentowanych w projekcie modeli, materiałów i tekstur. Wszystko po to, aby stworzyć jak najbardziej realistyczny render. Kiedy korzystamy z obiektywu aparatu w celu zrobienia zdjęcia zawsze mamy do czynienia z jego wadami. Obiektyw posiada zniekształcenia i zarysowania wynikające z użytkowania, a czasami również zabrudzenia. Ponadto środowisko, w którym są wykonywane zdjęcia przeważnie nigdy nie jest idealnie czyste. Przykładowo w powietrzu znajdują się zanieczyszczenia, takie jak kurz czy smog.
Jak stosować Lens Effects w V-Ray Frame Buffer?
Źródła światła prezentowane jako białe kropki w renderze to piksele o bardzo dużej jasności. Jeśli zbadamy informacje o pikselach w VFB, zauważymy, że niektóre białe obszary mają wartości intensywności większe niż 1, czasami wartości te mogą być bardzo wysokie. Ponieważ VFB przechowuje informacje o wyrenderowanym obrazie w formacie RAW, dane te można wykorzystać do stworzenia dokładnych efektów Lens Effects (efekty soczewki) opartych na jasności źródła światła.
Gdy Lens Effects są już włączone w V-Ray, możemy dokonać ich regulacji. Czasami zmiana jednej wartości, pozwala uzyskać bardziej realistyczne rezultaty.
Przykłady Lens Effects
Przyjrzyj się niektórym efektom, które są możliwe w VFB. W każdym z poniższych przykładów pokazany jest symulowany wzór zniekształcenia na obiektywie oraz efekt uzyskany w procesie renderingu.
Zniekształcenia proceduralne
Są to niektóre efekty dyfrakcji występujące w świecie rzeczywistym.
Pył proceduralny
Losowe punkty na siatce.
Hardware-accelerated
Generowanie Lens Effects (efektów soczewkowych) jest dla sprzętu komputerowego stosunkowo wymagające i może pochłaniać dużo pamięci, jeśli rozdzielczość renderowanych obrazów jest zbyt duża.
PRZETESTUJ V-RAY ZA DARMO PRZEZ 30 DNI
Domyślnie efekty soczewek są obliczane przy pomocy układów GPU Nvidia, jak i AMD. Jeśli zużycie pamięci przekracza pojemność pamięci VRAM naszego układu GPU, wówczas proces jest obliczany przez CPU. Dlatego przy pracy z wykorzystaniem Lens Effects możesz zauważyć zmniejszoną wydajność sprzętu, ale będzie on działać poprawnie.
Podsumowanie
Czytając ten artykuł poznałeś bliżej Lens Effects, czyli efekty soczewkowe dostępne w V-Ray Frame Buffer. Dzięki nim dodasz odrobinę realizmu do niejednej projektowanej przez Ciebie sceny, zmieniając zupełnie jej atmosferę i nastrój. Dzięki temu, że efekty soczewkowe stanowią integralną część V-Ray Frame Buffer, korzystając z nich nie musisz używać dodatkowych narzędzi.
źródło: Ricardo Ortiz Chaos Group