Zaprzyjaźnione z ProGrupą międzynarodowe Motiv Studio 23 marca ogłosiło wyniki konkursu na wizualizacje przyszłości w ramach 3D Warsaw.
Jest to cykliczne wydarzenia networkingowego, zrzeszającego branże Arch-Viz oraz grafiki 3D. To event integrujący środowisko kreatywne, na którym nie mogło nas zabraknąć! Wspierając organizatora razem z Chaos Group przekazaliśmy jedną z nagród, którą była roczna licencja komercyjna V-Ray. W poniższym artykule dzielimy się niesamowitymi wizualizacjami, które wyróżniono w konkursie. Różnorodność pomysłów na wizje przyszłości przedstawione przez zaangażowanych twórców zachwyca!
Sky City Concept, Paweł Postek
Pierwsze miejsce nagrodzone stacją roboczą ACER ConceptD od NIVIDIA, zajęła wizualizacja stworzona w programach 3D Studio Max, Blender, Photoshop CC i D5 Render. W pracy Sky City Concept autor ujął szereg globalnych problemów, które zagrażają dobrobytowi, stabilności społecznej i trwałości planety.
Wizualizacja nawiązuje do zmian klimatycznych, które prowadzą do wzrostu temperatury, podniesienia poziomu morza, występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych i zakłóceń ekologicznych. Paweł Postak w swojej pracy ujął również utratę różnorodności biologicznej. Ekosystemy Ziemi ponoszą straty z powodu niszczenia siedlisk, zanieczyszczenia, zmiany klimatu i nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych.Sky City Concept nawiązuje także do problemu, którym staje się niedobór wody. Wiele regionów na świecie doświadcza go z powodu wzrostu liczby ludności, zmian klimatycznych i niezrównoważonego wykorzystania zasobów słodkiej wody.
Koncepcja projektu podniebnego miasta zawieszonego w chmurach na okrągłej formie reprezentuje śmiałą i futurystyczną wizję projektowania miejskiego. Koncepcja ta przewiduje miasto, które przeczy tradycyjnym pojęciom planowania miejskiego, transportu i architektury, unosząc się wysoko nad ziemią, pozornie od niej oderwane. Koncepcja "miasta w chmurach" została zaproponowana jako potencjalne rozwiązanie wspomnianych powyżej globalnych problemów, z którymi boryka się ludzkość.
Wpływ AI na ewolucję człowieka, Cezary Marciniak
Drugie miejsce w konkursie zajęło wideo przygotowane z pomocą programu Adobe After Effects z użyciem AI Kaiber, Midjourney, Dalle 2, Genny, Chatgpt i Writesonic. Autor pracy Cezary Marciniak otrzymał roczną licencję silnika renderującego V-Ray. Materiał wideo prezentuje wpływ sztucznej inteligencji na ewolucje człowieka, która została zaprezentowana przez autora w ciągu niecałych siedmiu minut filmu. Zachęcamy do obejrzenia tego niezwykłego nagrania tutaj.
Let me share your bubble, Agnieszka Skwirut
Trzecie miejsce zajęła niebanalna wizualizacja 3D stworzona w programach Autodesk 3dsmax, Phoenix fd, Corona Renderer, Adobe Photoshop. Wizualizacja została nagrodzona modelami od Evermotion 3D. Prezentuje symulacje bańki wodnej wykonanej z pomocą Phoenix fd, która została wyrenderowana z pomocą Corona Renderer i pomalowana w Photoshopie, aby dodać szczegóły i nadać jej bardziej dramatyczny efekt. Główną ideą było stworzenie dużej grupy baniek, które na początku mogą wydawać się tonące, ale w rzeczywistości wypływają razem na powierzchnię.
Praca nawiązuje do poczucie niepewności i niepokoju związanego z myślami o przyszłości. Żyjemy w świecie, który zmusza nas do ciągłego połączenia (życia w chmurze) i powoli odłączamy się od naszych autentycznych jaźni. Czasami jesteśmy tak przytłoczeni, że zamykamy się w swoich bańkach, które autorka zaprezentowała w swojej wizualizacji. Emocje są zbyt ciężkie. Zapominamy, jak oddychać. I czujemy, że toniemy.
Tym obrazem Agnieszka Skwirut wyraża walkę, której wszyscy doświadczamy na co dzień. Problemy psychiczne i emocjonalne są nadal tabu w wielu miejscach. Wciąż nie mówimy o nich na tyle dużo, by każdy miał odwagę szukać pomocy, czy nawet je rozpoznać. I nie mamy narzędzi do tego, by samemu się poprawić. Każdy człowiek ma swoją własną bańkę. Nigdy nie wiesz, kogo możesz zachęcić do walki, dzieląc się swoimi zmaganiami. Dzielenie się jest opiekuńcze. A razem jesteśmy silniejsi.
Living in the clouds, Paulo Fontes
Z nadesłanych prac konkursowych jury wybrało również wyróżnienie dla wizualizacji nawiązującej do refleksji na temat izolacji jako nowego sposobu pracy. Projekt powstał, dzięki użyciu narzędzi takich jak 3Dsmax, Corona i Photoshop. Symulacja chmur została stworzona z Phoenix FD. Autor skorzystał również ChatGPT. Sztuczna inteligencja i tekst w stylu Leonarda Cohena posłużyły jako inspiracja do stworzenia wiersza dołączonego do pracy. Obecnie coraz więcej osób pracuje w domu, co może się stać nową normą. Ta zmiana może oferować spokój i inspirację, ale z drugiej strony, grozi to również pozostawieniem nas w poczuciu odłączenia od prawdziwego świata. Paulo Fontes w swojej wizualizacji poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak możemy pogodzić tę transformację w naszych umysłach.