Do rodziny naszych programów 3D wszedł Enscape. Program, dzieki któremu płynnie przejdziesz od fazy projektu, przez wizualizacje po spacer 3D.
To profesjonalne narzędzie, które wniesie zupełnie nową jakość do Twoich projektów. Dzięki Enscape zabierzesz swoich klientów w podróż po koncepcji projektowej, jeszcze zanim zostanie ona faktycznie zrealizowana! Projekty 3D stają się jeszcze bardziej realne!
Wizualizacje 3D, VR i rzeczywistość rozszerzona rozwijają się w zastraszającym tempie, dając architektom nowe możliwości wizualizacji projektów, prezentacji i imponowania klientom. Architektura to dziedzina, w której innowacje nigdy nie śpią. Teraz, tym bardziej niż kiedykolwiek, architekci o projektanci potrzebują rozwiązań, które pomogą nawiązać emocjonalne połączenie z klientami, budować zaufanie, tłumaczyć skomplikowane koncepcje i jednocześnie pozwolą oferować usługi poza konwencjonalnymi metodami. Dlatego też realistyczna wizualizacja staje się niezwykle ważna. Firmy, które wykorzystują trendy 3D, mają teraz szansę na wyższą pozycję na rynku, co daje im ogromną przewagę konkurencyjną. Z myślą o tym przedstawiamy pięć najciekawszych trendów wizualizacji architektonicznej na rok 2023.
Niebanalne prezentacje projektów 3D
Modele i prezentacje slajdów nie są już jedynym sposobem na przedstawianie koncepcji projektów. Dzięki technologii architekci mogą teraz prezentować swoje projekty w 3D. Renderowanie w czasie rzeczywistym przekształca nieożywione plany 3D w żywe środowiska, łatwe do interpretacji. W ten sposób klienci mogą zwiedzać wizualizacje i poruszać się po wirtualnych przestrzeniach, przez co otrzymują o wiele lepszy obraz proponowanego projektu. Postęp w mocy obliczeniowej oznacza, że modele architektoniczne mogą być niezwykle skomplikowane. Dzięki narzędziom do renderowania, takim jak Enscape, architekci mogą szybko przekształcić projekty CAD i BIM w renderowane środowiska, które dostarczają niebanalnych wrażeń wizualnych. Doświadczenia te mogą rozpoczynać się od prostych renderów w trybie białym i widoków ortograficznych, co pomaga przedstawić pomysły projektowe. Architekci mogą wirtualnie prowadzić klientów przez przestrzenie i wysyłać im osobne pliki, które mogą samodzielnie oglądać w domu na swoich urządzeniach. Animacje dokładnie obrazują, jak ludzie mogą korzystać i poruszać się po zaprojektowanych przestrzeniach. Panoramy 3D zapewniają widoki 360 stopni, a chmury, pora dnia i efekty oświetleniowe urealniają całość projektu.
Szybkie i dokładne modele 3D w druku
Tradycyjne modele nie umarły, wręcz przeciwnie, ewoluują. Niektóre firmy, takie jak M Moser and Associates, stosują wirtualne modele 3D. To rozwiązanie jest kosztowo efektywne i szybkie do wykonania. Inne eksperymentują z drukowaniem w 3D. Jednym z trendów 3D w 2023 roku będzie dostępność tanich, szybkich i niezwykle dokładnych drukarek 3D do modelowania. Modele ręcznie robione wymagają wysokich kosztów, zarówno finansowych, jak i czasowych. Natomiast przystępne finansowo drukarki 3D zmieniają zasady gry. Dzisiejsze drukarki 3D mogą przekształcić model 3D architektury w jego dokładną replikę. Mogą radzić sobie ze złożoną geometrią i oferować opcję dostosowywania kształtu i tekstury projektów.
Współpraca wirtualna (VR)
Wirtualna rzeczywistość od dawna jest stałym elementem trendów archviz. W 2023 roku VR zrewolucjonizuje sposób, w jaki firmy ze sobą współpracują. Narzędzia do wirtualnej rzeczywistości pozwalają członkom zespołów na komunikowanie swoich wizji i składanie sugestii w czasie rzeczywistym. Zespoły mogą zamieszkiwać wirtualne repliki swoich tworów i łączyć swoje talenty w zupełnie nowy sposób. VR jest również odpowiednie dla pracowników zdalnych. Rozproszone po całym świecie firmy z pracownikami mogą ułatwić współpracę, korzystając z narzędzi do wirtualnej rzeczywistości, takich jak Enscape czy aplikacje VR. Projektanci z całego świata mogą prezentować, dzięki VR swoje pomysły. Klienci w ten sposób mogą odwiedzać wirtualne prototypy i zwiedzać budynki już podczas fazy projektowej. Wynikiem będzie immersyjna wizualizacja architektoniczna, która przydaje się zarówno architektom, jak i klientom.
Wizualizacje i projekty w 3D
Technologia 3D i wizualizacje architektoniczne wzajemnie się rozwijają. Efekty świetlne i teksturalne są ciągle doskonalone. W ten sposób archviz staje się bogatszy i wizualnie bardziej imponujący niż kiedykolwiek wcześniej. Tutaj sposób, w jaki używamy światła w wizualizacjach, jest kluczowy. Efekty świetlne ożywiają przestrzeń. Skupiając uwagę na ważnych elementach i przekształcając goły render architektoniczny w coś, co klienci mogą rzeczywiście doświadczyć. Technologie renderowania pozwala na mieszanie światła, co imituje świat rzeczywisty.
PRZETESTUJ ENSCAPE
Każdy render może zawierać wiele projektów oświetlenia. Projektanci mogą stworzyć nastrój, który pasuje do każdego projektu lub tworzyć z łatwością efekty sezonowe. To samo odnosi się do efektów wolumetrycznych. Architekci mogą teraz użyć narzędzi renderowania 3D do generowania przekonujących efektów pogodowych lub elementów wnętrza, takich jak delikatnie migoczący kominek. Wyobraź sobie ustawienie projektu domu w śniegu zimowym i słonecznym letnim słońcu lub jego prezentacje z mgły jesienią. Dzięki wizualizacji 3D wszystko jest możliwe!
Inteligentne przepływy pracy w procesie projektowym
Ważne trendy na rok 2023 nie dotyczą tylko efektów wizualnych. Architekci mogą również oczekiwać usprawnień, które ułatwią tworzenie wizualizacji. Narzędzia umożliwiające renderowanie w czasie rzeczywistym pozwalają architektom na szybkie modyfikowanie projektów. Pluginy, takie jak Enscape, pomagają projektantom w szybkim i łatwym testowaniu różnych koncepcji, poprawiając jakość ich pracy i przyspieszając proces podejmowania decyzji. Projektanci mogą łatwo wzbogacać wnętrza dzięki cyfrowym bibliotekom zasobów, ale także za pomocą studiów modelowania 3D, takich jak cgtrader. Można pobrać modele 3D hurtowo i wyposażyć projektowany domy w realistyczne obiekty bez konieczności tworzenia ich wewnątrz firmy. Architekci i projektanci będą mogli skupić się na poprawnym uchwyceniu całości dzięki gotowym, wysokiej jakości modelom 3D.
Na zapleczu działań zmieniają się również rzeczy, przez możliwość renderowania w chmurze. Dzięki narzędziom, takim jak Chaos Cloud Rendering i V-Ray, studia mogą przetwarzać renderowanie w chmurze, korzystając z ogromnej mocy obliczeniowej poza miejscem pracy. Chmura zwiększy prędkość renderowania dla fotorealistycznych renderów i uwolni jeszcze więcej czasu na zadania kreatywne. Usprawnienia w pracy nadal trwają, dzięki nowym możliwościom i zgodności między narzędziami do renderowania. Enscape i V-Ray ogłosiły niedawno możliwość przesyłania zgodnych elementów Enscape do V-Ray, co przyspieszy pracę w końcowych etapach tworzenia profesjonalnych wizualizacji architektonicznych.
Osiągnij sukces, dzięki technologii 3D
2023 rok to ekscytujący czas w dziedzinie wizualizacji architektonicznej. Technologia immersyjna 3D oferuje nowe sposoby zanurzenia klientów w projektach. Moc obliczeniowa otwiera nowe widoki na efekty 3D, renderowanie w czasie rzeczywistym i współpracę w VR. Natomiast możliwość druku 3D staje się coraz bardziej efektywna każdego dnia. Otwórz się na przyszłość z tymi kluczowymi trendami i wznieś swoją praktykę projektową na wyższy poziom. Zacznij od bliższego poznania programu Enscape i jego funkcji spacerów wirtualnych.
źródło: https://bit.ly/3HZLAuQ