Poznaj szereg najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu wnętrz i skorzystaj z praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci ich uniknąć z pomocą programu do projektowania 3D SketchUp.
1. Brak uwzględnienia balansu w przestrzeni
Każdy element w projekcie danej przestrzeni ma wpływ na zachowanie jej balansu (lub dysproporcję). Elementy, które nadają wizualną wagę przestrzeni to tekstury, kolory, masa, nietypowe kształty i dopracowane szczegóły.
PRZETESTUJ SKETCHUP PRZEZ 7 DNI ZA DARMO
Jeśli przestrzeń jest niezbalansowana, można mieć wrażenie, że czegoś w niej brakuje, a zamieszczone w niej przedmioty nie są na swoim miejscu. Najlepiej zacząć od zaprojektowania głównego elementu, a następnie stworzyć wokół niego równowagę, która pomoże go wyróżnić. Pamiętaj, aby zrównoważyć wizualnie ciężkie elementy innymi, lżejszymi przedmiotami, które podzielą ich wagę. Model 3D może być kluczowy w dostrzeżeniu wizualnej dysproporcji.
2. Zakup zbyt dużego lub zbyt małego wyposażenia
Nie istnieje idealny rozmiar wyposażenia, który będzie pasował do każdego wnętrza. Dlatego należy dbać o zachowanie odpowiedniej skali mebli w projektowanej przestrzeni i jej aranżowaniu. Umeblowanie powinno dobrze pasować do wielkości danego pomieszczenia, jak również do pozostałych elementów znajdujących się wokół niego. Jeśli ta reguła jest ignorowana, np. projektowany pokój może wydawać się niedopracowany i pusty lub zupełnie odwrotnie zostać nadmiernie ,,zapchany’’. Chcąc uniknąć tego problemu, należy wziąć pod uwagę wysokość sufitu, wielkość całego pomieszczenia i inne elementy znajdujące się w przestrzeni. Prosty, przeskalowany plan piętra i elewacja każdej ściany to świetny sposób na rozpoczęcie procesu planowania, który pomoże Ci w trakcie zakupów dokonać najlepszych wyborów. Model 3D jest doskonałym narzędziem do porównania rozmiarów i pozwala nam uzyskać pełny wgląd w przestrzeń. Jeżeli chcesz przetestować, jak wybrane meble będą prezentowały się w projektowanej przez Ciebie przestrzeni, skorzystaj z biblioteki 3D ArchiUp. Znajdziesz tu tysiące realistycznych modeli produktów 3D oraz tekstur, dzięki którym zwizualizujesz swój pomysł na wnętrze znacznie szybciej niż modelując wszystkie te elementy od zera.
POZNAJ BIBLIOTEKĘ 3D ARCHIUP
Dbając o poprawnie wykonany projekt, warto też pamiętać o skalowaniu w przestrzeni. Duże oświetlenie lub elementy sztuki mogą przyciągać uwagę. Jednak, jeśli świadomie łamiesz zasady skalowania, używając wyrazistych elementów, zawsze dokonuj oceny ich wizualnego wpływu na całą przestrzeń, korzystając z możliwości wizualizacji za pomocą programu 3D SketchUp.
3. Brak dbałości o funkcjonalność przestrzeni
Każdemu potrzebna jest przestrzeń na oddech, a naszym oczom miejsce na relaks. Stworzenie całkowicie pustej przestrzeni w pokoju może pomóc nam skupić się na kluczowych elementach i funkcjonalnościach pomieszczenia. Jeżeli poruszamy się po pokoju, ale coś przeszkadza nam, jesteśmy sfrustrowani tą przeszkodą.
Podobnie jest, gdy nasz mózg próbuje zorientować się w przestrzeni, w której się poruszamy. Przestrzenie z odpowiednim rozplanowaniem pustych miejsc, jak i tych zagospodarowanych są dla nas łatwiejsze do przyjęcia, a my doceniamy przemyślaną decyzję projektową.
Dlatego dbając o komfort przyszłych użytkowników projektowanych przestrzeni, warto przemyśleć usunięcie wszelkich "przeszkód" zarówno funkcjonalnych, jak i wizualnych.
4. Montaże wykonane na nieodpowiednich wysokościach
Zasłony, oświetlenie, dzieła sztuki... jest tak wiele możliwości regulacji wysokości ich lokalizacji w pomieszczeniach, które warto uwzględnić skupiając się na detalach projektowanego wnętrza. Świetny wybór elementu dekoracyjnego może wydawać się nietrafny, jeśli będzie on przykładowo powieszony na niewłaściwej wysokości ściany. Rysunki elewacyjne są tutaj doskonałym narzędziem do podejmowania tego typu decyzji. Dzięki nim można nie tylko zobaczyć skalę, ale także ocenić sposób lokowania elementów dekoracyjnych na podstawie własnego poziomu wzroku.
5. Zakupy wyposażenia i instalacji przed rozpoczęciem procesu projektowego
Kiedy klienci dokonują zakupów przed uwzględnieniem parametrów danej przestrzeni, często rezultatem końcowym jest to, że ich projektant wnętrz zostaje nagle wezwany w panice.
Mimo że projektant jest w stanie ułatwić przejście przez wszelkie problemy związane z aranżacją przestrzeni, tworzenie planu przed rozpoczęciem konkretnych zakupów i wykonywaniem poszczególnych instalacji spowoduje, że proces ten będzie o wiele łatwiejszy, a cały projekt znacznie lepszy. Planowanie przestrzeni w SketchUp sprawia, że wszelkie możliwe problemy z aranżacją wnętrza będą widoczne od razu, dzięki czemu alternatywne rozwiązania mogą zostać odpowiednio wcześnie zasugerowane. Takie działanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze!
Nie przepadasz za trzymaniem się zasad? Nic nie szkodzi! Wystarczy, że przeanalizujesz nasze wskazówki i wybierzesz z nich to, co faktycznie może ułatwić Twoją pracę.
Źródło: https://bit.ly/3zmTytq