Podczas projektowania możesz natknąć się na kilka pułapek, które znacząco utrudniają realizację Twoich założeń w praktyce.
Sprawdź, jakich błędów w projektowaniu należy unikać, by tworzyć rozwiązania na miarę potrzeb klientów. Poniżej przedstawiamy zbiór najczęstszych pomyłek, które zepsuły niejeden dobry projekt. Wystrzegaj się ich, a w Twoich rozwiązaniach pojawią się precyzyjne propozycje uwzględniające gust i oczekiwania klientów.
1. BRAK SPÓJNOŚCI W KONCEPCJI PROJEKTOWEJ
Rozpoczynając pracę nad projektem, warto dowiedzieć się jakie rozwiązania projektowe wpisują się w gust właścicieli urządzanych pomieszczeń. W ten sposób dużo łatwiej będzie określić jeden styl, w którym zaprojektujesz poszczególne przestrzenie. Urządzanie jednego mieszkania w kilku różnych stylach to bardzo niebezpieczny mix, który może przynieść niezadowalające efekty. Dlatego już na początku sprecyzuj z klientem jego oczekiwania i porozmawiaj o rozwiązaniach, które faktycznie wpisują się w jego poczucie estetyki. W ten sposób zaprojektujesz spójne wnętrza, które siłą rzeczy będą się między sobą różniły wyposażeniem i przeznaczeniem. Natomiast dzięki utrzymywaniu spójnej kolorystyki oraz stylistyki mebli uzyskasz pożądany w nowoczesnych wnętrzach efekt ładu i harmonii.
2. ZA MAŁO ŚWIATŁA
Światło to jeden z najważniejszych elementów w procesie projektowania wnętrz. Źle dobrane oświetlenie może przełożyć się na późniejszy dyskomfort przyszłych mieszkańców. Brak odpowiedniego zróżnicowania w doborze temperatury barw światła to błąd, który zdarza się popełniać projektantom. Ciepłe źródła światła o niskiej temperaturze barw (2200 K – 3000K) najlepiej sprawdzają się w sypialniach. Tego typu oświetlenie pomaga nam odpocząć i się zrelaksować. Natomiast źródła światła zimnego o wysokiej temperaturze barw (>4000K) doskonale pasują do kuchni, łazienek, czy miejsc pracy, gdzie potrzebne jest bardzo dobre doświetlenie niezbędne dla utrzymania pełnego skupienia. Warto również dobrze przemyśleć samo ustawienie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach i wcześniej ustalić ilość źródeł światła z właścicielami. W ten sposób zaprojektujesz oświetlenie szyte na miarę potrzeb Twojego klienta, bez konieczności nanoszenia dodatkowych poprawek.
3. NIEODPOWIEDNIO DOBRANA KOLORYSTYKA WNĘTRZ
Podczas projektowania wnętrz jednym z kroków jest dobór odpowiedniej kolorystyki ścian. Nie warto sięgać po zbyt ciemne, jak i zbyt mdłe odcienie farb. To zestawienia, które mogą przytłaczać. Dużo lepszym rozwiązaniem jest dobór jednego koloru przewodniego, który będzie współgrał z dwoma lub trzema dodatkowymi. Nie jest nowością fakt, że najlepiej czujemy się w stonowanej kolorystyce o nienachalnym wyrazie. Błędem jest malowanie wszystkich ścian pomieszczeń bardzo intensywnymi kolorami, przy których trudno będzie się zrelaksować. Warto traktować je jako ozdobne detale, które będą współgrały z kolorem przewodnim. Podobnie jest również ze wzorzystymi tapetami. Lepiej położyć wzorzystą tapetę na jednej z czterech ścian pomieszczenia niż ryzykować jej wyłożenie na wszystkich, co może przynieść dość przytłaczający efekt końcowy.
Przy dobieraniu odpowiedniej kolorystyki dla ścian w pomieszczeniach dobrze sprawdza się stosowanie zasady 60:30:10, gdzie poszczególne liczby oznaczają zachowanie proporcji pomiędzy kolorami stosowanymi we wnętrzach. Zgodnie z nią całe 60% powierzchni pomieszczenia powinien obejmować kolor przewodni. Natomiast 30% jest zarezerwowane dla koloru dopełniającego barwę przewodnią. Pozostałe 10% przeznaczamy na kontrastowe rozwiązania, które nie będą zbyt intensywne i będziemy mogli je w każdej chwili zmienić wraz z zmieniającą się modą i trendami. W ten sposób nie ograniczamy przyszłych pomysłów właścicieli mieszkania na wprowadzanie nowości do wnętrz.
4. ZAPOMINANIE O PROPORCJACH
Zachowanie proporcji podczas projektowania wnętrz to podstawa stworzenia funkcjonalnej przestrzeni. Zagracanie pomieszczeń zbędnymi meblami i dodatkami dekoracyjnymi uniemożliwia korzystanie z niej w pełni. Należy pamiętać, że zawsze wielkość i ilość mebli w poszczególnych pomieszczeniach powinna być uzależniona od ich metrażu. Przykładowo, duże kanapy nie będą dobrym rozwiązaniem do małych salonów, w których zajmą wiele miejsca i zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie mieszkańcom. Podobnie będzie w przypadku zamieszczenia sporej wyspy w niedużym aneksie kuchennym. Nie są to funkcjonalne rozwiązania, a właśnie po takie należy sięgać zarówno podczas urządzania małych, jak i większych przestrzeni. Dbałość o zachowanie odpowiednich proporcji w urządzaniu wnętrz to jedna z najważniejszych zasad, którą powinni przestrzegać projektanci.
5. ZA DUŻO ZBĘDNYCH DODATKÓW
Wiele zbędnych dodatków to kolejny błąd przy urządzaniu wnętrz, którego warto się wystrzegać. Przesadzenie w ozdobach może obniżyć estetykę i funkcjonalność całego wnętrza. Lepiej wcześniej ustalić z przyszłymi mieszkańcami, czego rzeczywiście potrzebują i co chcą zobaczyć w projekcie niż decydować się na rozwiązania, które niekoniecznie wpisują się w ich codzienne potrzeby. Przesadne ozdabianie wnętrza rozmaitymi bibelotami wprowadza do niego chaos i bałagan. Dlatego lepszym rozwiązaniem w tej kwestii będzie minimalizm i wybór kilku nienachalnych ozdób zamiast wielu jednocześnie naraz.
Chcesz bezbłędnie projektować nowoczesne wnętrza dla Twoich klientów? Nie czekaj i zacznij korzystać z naszych Warsztatów Wizualizacji PRO. Co miesiąc organizujemy spotkania z naszymi trenerami, by szkolić uczestników w tworzeniu funkcjonalnych rozwiązań zgodnych z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. Zaprojektuj z nami ergonomiczną łazienkę! Już w środę (16-18 czerwca) rozpoczynamy kolejne 3-dniowe spotkanie. Poznaj triki i metody, dzięki którym będziesz projektować wysokiej jakości rozwiązania odpowiadające na potrzeby Twoich klientów. Lista uczestników pozostaje otwarta!