We wrześniu 2017 roku ChaosGroup – globalna firma specjalizująca się w grafice komputerowej przeprowadziła badania on-line, w których wzięło udział około 6000 architektów i artystów z ponad 70 krajów.
Zobaczcie co profesjonaliści z całego świata myślą o przyszłości wizualizacji, rzeczywistości wirtualnej, renderingu w chmurze i innych technologiach.
Uczestnicy badania
Respondenci reprezentowali cały przekrój wielkości firm obecnych na rynku. Główną grupę (56%) stanowili „freelancerzy” oraz pracownicy firm do 10 osób (30%), najmniejszą (1%) przedstawiciele dużych korporacji z tysiącami pracowników. Badani najczęściej zajmują się architekturą (35%), są specjalistami wizualizacji (23%) lub projektantami wnętrz (11%).
Bardzo ciekawie wygląda rozkład wykorzystywanego przez specjalistów oprogramowania. Największą popularnością cieszy się V-Ray (55%), tuż za nim plasuje się SketchUp (51%) wyprzedzając znacznie Revit-a (31%) czy Rhino (21%). Potwierdza to, że SketchUp jest profesjonalnym, szeroko stosowanym narzędziem, które pozwoli sprostać każdemu projektowi.
Zmiany i wyzwania dla branży
Obserwowane w okresie ostatnich trzech lat zwiększenie udziału technologii w branży projektowej i konstrukcyjnej zostało uznane za najważniejszą zmianę przez znaczną (70%) grupę ankietowanych. Mowa tutaj głównie o technologiach takich jak BIM (ang. Building Information Modelling – Modelowanie Informacji o Budowli) lub VR (Virtual Reality – Rzeczywistość Wirtualna).
Po odwiecznych problemach związanych z krótkimi terminami projektu oraz ograniczeniami budżetu inwestycji, trzecim największym wyzwaniem (głosem 43% respondentów) jest wymóg przedstawienia fotorealistycznych wizualizacji. Zapewnienie materiałów 3D najwyższej jakości jest „bardzo ważne” lub „krytyczne” dla osiągnięcia sukcesu projektu według 85% uczestników badania.
Rzeczywistość Wirtualna (VR)
Rozwój najnowszych technologii nie został pominięty przez branżę architektoniczną. Projektanci oraz specjaliści od wizualizacji szybko poznali nowe narzędzia i wykorzystują możliwości wirtualnej prezentacji swojej pracy klientom. Aż 80% badanych wykorzystało VR więcej niż raz, a 50% wielokrotnie skorzystało z rzeczywistości wirtualnej w projektach (od 2 do 5 razy).
Wiodącym programem używanym w celu przygotowania materiałów rzeczywistości wirtualnej jest V-Ray (59%), wyprzedzając znacznie programy takie jak Unreal (27%) czy Unity (18%).
Renderowanie w chmurze
Wyniki przeprowadzonego badania potwierdzają, że rendering nadal przeprowadzany jest najczęściej w biurze lub domu – w taki sposób pracuje aż 76% ankietowanych. Równa liczba respondentów (17%) poinformowała jednak o wykorzystywaniu zewnętrznych farm rendereujących czy rozwiązań „w chmurze”. Jako najważniejsze zalety takich usług wymieniono skrócenie czasu pracy oraz możliwość opracowania kilku projektów jednocześnie.
Na podstawie wyników przeprowadzonych badań przewiduje się, że wykorzystanie renderingu w chmurze podwoi się w połowie 2018 roku a nawet potroi w jego końcu.
Opracowano na podstawie „2017 ARCHITECTURAL VISUALIZATION TECHNOLOGY REPORT” oraz Infographic VR Takes Over Architecture – ChaosGroup