Co podczas pandemii uległo zupełnej zmianie w relacji z klientami? Jak przygotować się na nowe trendy? Sięgnij po nowoczesne rozwiązania!
W drugiej części naszych rozważań przyglądamy się zmianie zachowań konsumentów, która nie pozostaje obojętna dla branży projektowej i architektonicznej po 2020 roku. Dodatkowo nowe trendy w tym zakresie oddziałują również na sposób komunikacji marek producentów mebli, oświetlenia, urządzeń AGD i RTV, konstrukcji, czy materiałów budowlanych, którzy chcąc utrzymać się na rynku dostosowują się do zmieniających realiów. Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom bliżej, by solidnie przygotować się na wyzwania 2021.
Pozyskanie zainteresowania klientów dziś trudniejsze niż wczoraj
Nasza rzeczywistość w 2020 uległa sporej zmianie, która wpłynęła na potrzeby użytkowników. Konsumenci masowo przeszli na zakupy online i część z nich deklaruje pozostanie przy nich również po pandemii. Ubieganie się o uwagę klienta jego zaangażowanie, wzbudzenie emocji i przywiązywanie do marki wymaga coraz większego nakładu kreatywności.
Ścieżka zakupowa klienta podczas kupowania mebli znacząco różni się od procesu podejmowania decyzji zakupowych w przypadku innych produktów. Z zebranych przez Instytut Nielsena danych w ramach badań nad wpływem COVID-19 na zachowania konsumentów, wynika, że 31% klientów przegląda dziś przed zakupem produkt w sieci. Jest to często poszukiwanie inspiracji nie tylko w meblach, ale też dodatkach dekoracyjnych do wystroju wnętrz, rodzajach oświetlenia, typów konstrukcji, materiałów budowlanych, czy sprzętu AGD RTV.
Coraz większego znaczenia nabiera również personalizacja produktów. Konsumenci chcą sięgać po rozwiązania jedyne w swoim rodzaju, tworzone na miarę ich potrzeb. W przypadku branży projektowej i producentów zmiana zachowań konsumentów działa na korzyść. Dlatego tak konieczna jest dziś otwartość na nowoczesne projektowanie dopasowane do profilu konkretnych klientów. Pomocne w tym często okazuje się wykorzystywanie potencjału bibliotek 3D, takich jak ArchiUp, gdzie istnieje możliwość dostosowania markowych produktów w projekcie pod gust i potrzeby klientów. Przykładowo model konkretnego fotela możemy pokryć wybraną przez klienta teksturą obicia itp.
W ten sposób potencjalny kupujący otrzymując projekt wymarzonego mieszkania dostaje do obejrzenia materiał, który może zawierać specjalnie dla niego spersonalizowane rozwiązania. Profesjonalnie zwizualizowane przedmioty pozwalają zobrazować to, jak będą one wyglądać w nowym domu lub odświeżonym mieszkaniu. Wysokiej jakości projekt będzie dzięki temu znacznie bardziej odpowiadał oczekiwaniom klienta, co w dużym stopniu może wpłynąć na jego dalsze decyzje zakupowe.
Przywiązanie do znajdujących się na projekcie propozycji mebli i elementów wyposażenia wnętrz, czy konstrukcji wykończeniowych lub oświetlenia w wielu przypadkach przekuwane jest w zakup konkretnego produktu danej marki. Z doświadczeń dotychczasowych użytkowników ArchiUp wynika, że zasoby udostępniane przez producentów to często produkty wybierane przez klienta końcowego. Świadczy to o skuteczności tej formy promocji produktu i dostępu do głównego odbiorcy. Producenci zapewniając projektantom dostęp do zasobów cyfrowych swoich produktów w bibliotece 3D ArchiUp, mogą przedstawić w ten sposób ich najlepsze cechy i informować użytkowników o nowościach.
Duży wpływ architektów i projektantów wnętrz na decyzje zakupowe klienta podkreślają wyniki raportu realizowanego przez serwis ArchiUp. Wynika z niego, że zdecydowana większość, bo ponad 80% architektów korzystających z zasobów tej biblioteki 3D, twierdzi że inwestorzy decydują się na zakup sugerowanych rozwiązań bardzo często. Doskonale obrazuję tę sytuacje wykres zamieszczony poniżej.
Wobec powyżej przedstawionych okoliczności warto zastanowić się, czy właśnie nadszedł czas na to, by dostosować się do nowych warunków rynkowych... To zdecydowanie jest moment przełomowy dla branży projektowej i producentów, którego lepiej nie przeoczyć. Cyfrowe modele produktów umieszczane w projektach to przyszłościowe rozwiązanie, którego efekt opłaca się każdej ze stron.
Konieczność kreowania e-wizerunku w sieci
Ewolucja branży producenckiej i projektowej zahacza również o konieczność rozwoju w kierunku marketingu internetowego. Budowanie strategii promocji online to obecnie prawdziwy must have dla każdego, kto chce utrzymać się na rynku. To kolejny nowy kontekst, który nabrał sporego znaczenia w 2020 roku. Zmiana zachowań konsumentów i przeniesienie do online wymusza digitalizację, dzięki której Twoje usługi lub produkty będą zauważalne. Jak jest z widocznością Twojej marki w sieci? Prawdopodobnie Twoi konkurenci już tam są i zbierają nowych klientów... Nie pozostawaj w tyle i działaj!
Posiadanie bogatego portfolio atrakcyjnych projektów, które przekona do usług świadczonych przez danego projektanta klienta docelowego to tylko początek. Należy dziś zadbać o odpowiednią prezentację marki osobistej w sieci. Prowadzenie strony www, dbanie o jej wysokie pozycjonowanie w wyszukiwarce internetowej, angażujący content marketing i regularnie prowadzone social media. To działania, które otwierają drogę do pozyskiwania dużej ilości zleceń. Nie bez powodu w trosce o e-wizerunek projektantów korzystających z biblioteki modeli ArchiUp powstała w serwisie zakładka z prezentacją prac. Każdy projektant może skorzystać z możliwości prowadzenia bezpłatnego portfolia. To miejsce dla projektów wykonywanych przy pomocy dostępnych w ArchiUp modeli produktów i tekstur.
Zobacz projekty, które powstały dzięki ArchiUp
Konieczność digitalizacji oferty dotyka również firmy producentów. Dziś obowiązkowa staje się dbałości o pozytywny e-wizerunek, który stał się gwarancją pozyskiwania nowych i utrzymywania dotychczasowych klientów. Ewolucja zachowań internautów względem branży wymusza również jej przejście do e-commerce. Co więcej, coraz większe znaczenie dla sprzedaży mają opinie pozostawiane w Internecie na temat producentów. Zdecydowana większość klientów przy podejmowaniu decyzji zakupowej sugeruje się rekomendacjami, które znajdują w sieci.
Prezentowanie produktów na serwisach dla projektantów wnętrz jest kolejnym kanałem dotarcia do potencjalnego klienta, z którego warto korzystać. To budowanie świadomości marki i jej pozytywnego wizerunku już na etapie odbioru projektu nowego mieszkania lub remontowanych pomieszczeń. Mając to na uwadze producenci zarówno z dużych, jak i mniejszych firm powinni dawać możliwość szybkiego i bezproblemowego pozyskiwania modeli 3D swoich produktów projektantom, ponieważ jest to rodzaj nowej i skutecznej reklamy.
Sprawdź, jak robią to inni
Projekt i3 Studio http://bityl.pl/Gzebm
Projekt OKFORM Projektowanie wnętrz http://bityl.pl/FGCRR