To pytanie pada bardzo często z Waszej strony. Nie ma na nie jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Rozwój podzespołów komputerowych przebiega bardzo szybko, a na rynku pojawiają się cały czas nowe rozwiązania.
Dobór komponentów komputera warto zostawić specjalistom tj. firmom, które zajmują się składaniem stacji roboczych. Jeżeli jednak sami chcecie skompletować swój sprzęt do pracy ze SketchUp i V-Ray to ten artykuł jest dla Was. Nie znajdziecie w nim nazwy konkretnego modelu, postaramy się jednak podpowiedzieć Wam, na co warto zwracać uwagę przy zakupie nowego lub rozbudowie posiadanego sprzętu.
Marka to nie wszystko!
Wybierając komputer nie możemy kierować się wyłącznie jego marką czy wyglądem obudowy. Na szczęście nawet najbardziej designerski laptop posiada parametry, których ocena pozwoli przewidzieć jego późniejszą wydajność i efektywność podczas pracy.
Procesor
Aktualnie na rynku dostępne są (w większości) procesory posiadające więcej niż jeden fizyczny rdzeń. Rozwiązanie to stosuje się od dawna w celu zwiększenia możliwości obliczeniowych układu i przeprowadzania wielu obliczeń jednocześnie.
W związku ze specyfiką modelowania 3D programy do tego przeznaczone nie mogą wykorzystywać równolegle wielu rdzeni. Nie inaczej jest ze SketchUp, który będzie pracował na maszynach z wielordzeniowym procesorem, ale będzie wykorzystywał tylko jeden rdzeń. SketchUp nie wspiera także technologii hyper-threading. Dla komfortowej pracy warto zainwestować w procesor (wielordzeniowy) o wysokim bazowym taktowaniu jednego rdzenia. Procesor z częstotliwością taktowania rdzenia 3,6 GHz zawsze obliczy model w SketchUp szybciej, niż procesor o częstotliwości 2,4 GHz, z kilkukrotnie większą ilością rdzeni.
Proces renderowania np. w V-Ray może i będzie wykorzystywał całą moc obliczeniową i wszystkie rdzenie procesora. Proces po prostu rozbije całą renderowaną scenę na szereg fragmentów i wyśle je na każdy rdzeń. Skraca to czas renderowania o rząd wielkości odpowiadający liczbie rdzeni dostępnych dla silnika renderującego. Tak więc 6-rdzeniowy procesor będzie renderować szybciej niż 4-rdzeniowy procesor o jednakowym taktowaniu.
Karta graficzna
Jeśli chodzi o rendering, szybkość zawsze była ważna dla użytkowników, niezależnie od tego, czy pracują nad architekturą, filmem lub materiałami marketingowymi. Obecnie, oprócz wykorzystania CPU (Central Processing Unit) dostępna jest również moc obliczeniowa karty graficznej GPU (Graphics Processing Unit). Oba są istotnymi elementami współczesnych komputerów, ale działają na zupełnie inne sposoby.
Procesory płyty głównej (CPU) zostały zaprojektowane pod kątem małych opóźnień i początkowo zostały zoptymalizowane pod kątem pojedynczych zadań. Z kolei GPU są przeznaczone do masowych równoległych i niezależnych zadań, takich jak obliczanie koloru każdego piksela na ekranie. „Szybkość” procesora graficznego jest dość niska w porównaniu do procesora głównego, ale może on obsłużyć wiele danych jednocześnie. Lepiej nadają się zatem do problemów z ogromną ilością równoległych i niezależnych zadań.
Obecnie silnik renderujący V-Ray wspiera tylko karty graficzne z technologią CUDA (firmy Nvidia). Bardzo dobrze działają karty graficzne z serii profesjonalnej (Quadro), jednak karty z serii gamingowej (GeForce) również spełniają swoją funkcję. Mocna karta graficzna pod V-Ray-a nie jest wymagana, pod warunkiem że rendering będzie liczony w oparciu o procesor komputera (CPU). Jeżeli rendering będzie przeprowadzany z wykorzystaniem karty graficznej lub hybrydowo (procesor karty graficznej + procesor komputera) to ważna jest również ilość pamięci RAM w karcie graficznej. Przy renderingu z wykorzystaniem karty graficznej V-Ray wykorzystuje tylko pamięć RAM, w którą wyposażona jest ta karta. V-Ray umożliwia także wykorzystanie kilku kart graficznych na raz. Musisz jednak wiedzieć, że ich pamięci RAM się nie sumują i V-Ray będzie miał do dyspozycji tyle pamięci, ile ma najsłabsza z dostępnych kart. Ten problem nie dotyczy kart z technologią NV Link.
Na stronie V-Ray Benchmark użytkownicy z całego świata umieścili wyniki testów swojego sprzętu. Zestawienie pozwala sprawdzić wydajność sprzętu przy danej konfiguracji, a także ocenić własną.
Uwaga: zgodnie z dokumentacją producenta rendering GPU z CUDA na komputerach Mac nie jest dalej wspierany.
Pamięć RAM komputera
64 bitowe systemy operacyjne pozwalają posiadać praktycznie nieograniczoną ilość pamięci RAM. Pamięć ta podczas renderingu jest wykorzystywana do przechowywania danych. Im bardziej skomplikowany model, im wyższe ustawienia jakościowe i rozdzielczość, tym więcej danych jest generowanych.
Na potrzeby renderingu w oparciu o procesor komputera (CPU) na start wystarczy 16 GB pamięci RAM. Taka ilość powinna być odpowiednia do wykonania średnio skomplikowanych wizualizacji w wysokiej jakości, o rozdzielczości ok. 3000 pikseli po dłuższym boku. Jeżeli będziesz wykonywać projekty o większej złożoności warto zastanowić się nad rozbudowaniem pamięci o kolejne moduły. Przy wyborze pamięci RAM warto zwrócić uwagę na jej częstotliwość. Ma ona bezpośredni wpływ na czas renderingu. Im szybsza pamięć, tym szybciej procesor będzie mógł zapisywać oraz wczytywać dane. Odpowiednio dobrana pamięć RAM pozwoli wykorzystać pełną moc obliczeniową procesora CPU.
Dysk twardy
Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na pojemność ale i prędkość zapisu oraz odczytu danych. Szybkość dysku twardego wpłynie na ogólny komfort pracy na komputerze oraz zostanie wykorzystana przez programy SketchUp i V-Ray. Podczas pracy w SketchUp parametry dysku twardego mają wpływ na szybkość uruchamia się aplikacji, projektów, a także na czas ich zapisu. W przypadku V-Ray dysk twardy jest wykorzystywany w momencie uruchamiania renderingu. V-Ray kopiuje wtedy wszystkie używane w modelu elementy, które znajdują się na dysku twardym (m.in. tekstury, obiekty proxy) do pamięci RAM i dopiero wtedy uruchamiany jest rendering. Im szybszy dysk twardy, tym szybciej V-Ray uruchomi ten proces.
Podsumowanie
Przy wyborze komputera zwróć uwagę na komponenty, nie kieruj się marką. Przede wszystkim skup się na wyborze komputera z mocnym procesorem i dobrą kartą graficzną. W przypadku laptopów wymiana tych elementów jest nieopłacalna albo wręcz niemożliwa. Jeżeli więc stoisz przed wyborem laptopa nie oszczędzaj na nich. Pozostałe komponenty jak pamięć RAM czy dysk twardym są elementami wymiennymi również w laptopach. Jeżeli w Twoim budżecie nie mieści się komputer z dużą ilością pamięci RAM, to wybierz pamięć o mniejszej pojemności, ale szybszą. W przyszłości możesz dokupić i rozbudować zestaw o dodatkową pamięć operacyjną. Podobnie jest z dyskiem twardym, który może zostać wymieniony na szybszy i o większej pojemności.