Antony Fuller dyrektor londyńskiej firmy Anguleris Technologies w publikacji „Manufacturers: Think you're doing BIM? Think again” poruszył ciekawy problem dotyczący popularnych metod udostępniania przez firmy informacji o swoich wyrobach.
W artykule autor odwołuje się do wydanego w październiku obszernego raportu „A FRESH WAY FORWARD FOR PRODUCT DATA”, przygotowanego przez organizację UK BIM Alliance. Dokument jest wynikiem sześciomiesięcznych konsultacji z ponad 120 przedstawicielami branży, podczas których skupiono się na temacie dostępu do danych produktowych, zarówno z punktu widzenia producenta jak i klienta. Wymieniony raport to rzeczowe źródło wskazówek dotyczących organizacji i przekazywania danych o produktach budowalnych dla producentów, handlowców, projektantów oraz serwisów internetowych udostępniających zasoby BIM.
Przedstawiciel Anguleris Technologies zauważa, że producenci w swoich działaniach marketingowych zbytnio skupiają się na ogólnie przyjętych i powszednich metodach. Często niezmiennym priorytetem są drukowane katalogi, reklamy w magazynach, czy udział w targach i inne, podobne działania. Metody te wiążą się z dużymi nakładami czasu, pracy i pieniędzy. Nie zauważają, że aktualnie największą wartością marketingową, którą posiadają są dane o produkcie.
Jednym z najistotniejszych przekazów, który możemy odnaleźć w raporcie UK BIM Alliance jest wniosek: „Producenci powinni zrozumieć, że w przyszłości dane o produktach będą podstawą strategii marketingowych i strategii zaangażowania klientów”. Przy czym, jako dane o produktach możemy tutaj rozumieć zasoby występujące w różnych formach. Jak wynika z raportu „Czego potrzebują projektanci? – badanie społeczności architektów i projektantów ArchiUp 2018” dostęp do informacji dotyczących produktów, w postaci modeli 3D, tekstur i innych materiałów cyfrowych, jest wręcz niezbędny w pracy specjalistów. Ponad 87% badanych stwierdziło, że zasoby projektowe wykorzystywane są przez nich bardzo często.
„Teraz tworzenie obiektów 3D BIM może być przydatne dla niektórych producentów, a w szczególności dla tych produktów, które wymagają przestrzennej koordynacji lub wizualizacji. Zazwyczaj będą to takie rzeczy jak meble, oprawy oświetleniowe, sprzęt hydrauliczny itp. Posiadanie obiektów 3D BIM dla tych produktów pozwala projektantom dokładnie zaplanować swoje projekty” – twierdzi Antony Fuller
Producenci powinni zwrócić także uwagę na sposób udostępniania danych. Projektanci w swojej pracy wykorzystują różnorodne źródła informacji o produkcie: instrukcje, modele, specyfikacje techniczne itp. Zasoby te są bardzo często rozrzucone w wielu miejscach, formatach a co najgorsze w różnych wersjach. Utrudnia to pracę projektanta, który potrzebuje kompletu informacji. Istotne jest więc optymalne zorganizowanie obiegu danych i publikacja na własnej stronie (z przystępnym systemem wyszukiwania) lub specjalistycznych, zewnętrznych serwisach. Niezależnie w jakim miejscu się znajdują bazy danych powinny być zawsze aktualne i zgodne.