W pracy nad renderami projektów architektonicznych nie ma magicznej różdżki, którą można machnąć i uzyskać nieskazitelny rezultat.
Niezależnie od tego, czy jesteś specjalistą w dziedzinie archviz, który koncentruje się wyłącznie na wizualizacji, czy też architektem, który wykonuje własne renderingi, istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu dobrego renderingu architektonicznego.
Przetestuj Enscape za darmo przez 14 dni
Magia polega na połączeniu wiedzy z różnych dziedzin w jedną, od czytania projektów architektonicznych i nauki podstaw fotografii po opanowanie oprogramowania.
Komunikowanie wizji klienta
Kiedy klienci zatrudniają architekta lub artystę 3D, chcą wizjonera, który tchnie życie w ich czarno-białe rysunki i szkice, które mogą być trudne do zrozumienia dla osób spoza branży.
Wielu profesjonalistów z branży architektonicznej nie potrafi skutecznie komunikować wartości, które tworzą, prostym językiem. Zakładają oni, że każdy od razu zrozumie ogromną błyskotliwość ich projektów. Rzeczywistość taka nie jest. Twoje zadanie polega na zrozumieniu i przekształceniu rysunków w żywą i namacalną rzeczywistość.
Sposób przekształcania tych pomysłów w żywe obrazy zależy w dużej mierze od życzeń klienta. Niektórzy klienci dadzą ci jasne wskazówki dotyczące tego, czego oczekują w swoich renderach, a inni zapewnią ci większą swobodę.
WSKAZÓWKA: Dobrą praktyką jest proponowanie swoich pomysłów na wczesnym etapie prac, aby uzyskać bardziej precyzyjny kierunek, zanim stracisz czas na coś, co nie zostanie zaakceptowane. Ponadto na wczesnym etapie można pokazać rendering w różnych warunkach oświetleniowych i spróbować przekonać klienta, w jakim kierunku powinien on pójść.
Uchwycenie wartości projektu
W swojej pracy spotkasz się z różnymi rodzajami projektów, co powinno determinować Twój styl prezentacji. Niektóre obiekty, takie jak szpitale, laboratoria, czy duże zakłady produkcyjne wymagają prezentacji w realistyczny i szczegółowy sposób. W tych obrazach funkcja jest najważniejsza, a aspekt estetyczny jest drugorzędny. Perspektywa, kolor i nastrój powinny przypominać to, co widać w rzeczywistości.
WSKAZÓWKA: Utrzymuj oświetlenie i kolory w możliwie najbardziej naturalny sposób i nie używaj obiektywów ani perspektyw, które zniekształcają budynek. Powstrzymaj się od nadmiernej obróbki zdjęć; staraj się, aby były czyste i proste.
Inne projekty pozwalają Ci stać się mistrzem wizualizacji i zmienić zwykłe w niezwykłe. Masz swobodę wyboru, co i jak powinno być pokazane. Możesz zasugerować klientowi perspektywę, oświetlenie, kolory i ogólny nastrój obrazu. Tutaj wszystko jest dozwolone!
Te renderingi powinny definiować twój styl i odróżniać cię od innych w branży. Możesz skupić się na głównych częściach budynku, zamiast pokazywać całą konstrukcję. Możesz użyć oświetlenia, aby podkreślić przeznaczenie budynku. Możesz wybrać dowolny schemat kolorów, a kolory mogą być przesycone.
Dodaj kontekst i otoczenie
Otoczenie budynku wpływa na projekt. Dlatego też pokazanie otoczenia budynku pozwoli lepiej zrozumieć, w jaki sposób budynek wchodzi w interakcję z otoczeniem. Zbadaj obszar, w którym znajduje się budynek i spróbuj uwzględnić w swoim renderze obiekty, które służą jako punkty odniesienia w danej lokalizacji - może to być stacja kolejowa, czy most.
Lokalizacja może również znajdować się na obszarze wiejskim lub w lesie; krajobraz i roślinność są kluczowe w tych renderach. Najlepszym podejściem jest zebranie informacji o typach roślinności, zrozumienie ich wzorców wzrostu, a następnie użycie narzędzia do umieszczania wielu elementów.
WSKAZÓWKA: Aby zaoszczędzić czas, modeluj części otaczających obiektów, które będą widoczne na obrazie, a nie całe budynki.
Wypełnianie sceny zasobami 3D
Powiedzmy, że mamy model budynku i jego otoczenia; następnym krokiem byłoby wypełnienie sceny zasobami 3D. Niezbędna jest obszerna biblioteka szybko i łatwo dostępnych, dobrze zorganizowanych zasobów 3D. Nie szalej i nie pobieraj wszystkiego, co możesz znaleźć; utrudni ci to życie, gdy będziesz próbował znaleźć właściwe rzeczy. Staraj się znaleźć wydajne zasoby i unikaj tych o wysokiej rozdzielczości, ponieważ spowolnią one pracę.
Ostatecznie, nie krępuj się i stwórz model 3D samodzielnie. Czasami spędzisz więcej czasu na znalezieniu odpowiedniego modelu 3D niż na jego modelowaniu. W Internecie można znaleźć poradniki dotyczące modelowania niemal wszystkiego i nie uwierzysz, jak łatwo jest wymodelować nawet drzewa czy krzewy.
WSKAZÓWKA: Jeśli zasób nie ma wpływu na projekt samego budynku/przestrzeni, można użyć czegoś podobnego z biblioteki. Na przykład latarnie uliczne lub ławki nie muszą idealnie pasować do elementów znajdujących się w danej lokalizacji.
Praca z materiałami
Te same zasady dotyczą materiałów. Dobrze zorganizowana biblioteka jest koniecznością, ale nie krępuj się tworzyć własnych materiałów. Możesz to zrobić, wychodząc do prawdziwego świata i robiąc zdjęcia materiałów, które ci się podobają lub tworząc je od podstaw za pomocą oprogramowania.
Kluczowe znaczenie w przypadku materiałów (a także zasobów 3D) ma pytanie, jak szczegółowe powinny one być. Na przykład, tekstura 8K użyta na małym wazonie, który jest widoczny z daleka, nie wpłynie znacząco na efekt końcowy.
WSKAZÓWKA: Weź aparat, wyjdź w pochmurny dzień i sfotografuj materiały, które lubisz w swoim otoczeniu. Za pomocą programu do obróbki zdjęć poddaj je korekcie i użyj w projekcie jako tekstury.
Znajdź idealny punkt
Gdybyś był fotografem, zbadałbyś budynek, aby znaleźć odpowiednią kompozycję. To samo można zrobić w świecie cyfrowym, korzystając z silników renderujących w czasie rzeczywistym. Zbadaj obszar i znajdź idealny punkt, aby pokazać to, co chcesz i ile chcesz ujawnić.
Zbyt dużo bałaganu na obrazie stworzonego przez niepotrzebne elementy może dezorientować ludzkie oko. Zamiast tego, główny obiekt powinien być łatwo zauważalny, a otaczające go obiekty powinny przyczyniać się do uczynienia go jeszcze bardziej intrygującym.
WSKAZÓWKA: Eksperymentuj z różnymi proporcjami obrazu. Po pierwsze, weź pod uwagę przestrzeń, którą pokazujesz w swoim renderze, a także to, czy będzie on drukowany, czy prezentowany na platformach społecznościowych.
Światło w projektach
Większość klientów prosi o słoneczne, jasne i żywe obrazy, ale można również stworzyć mistyczny wygląd w swoich renderach z mglistą i pochmurną pogodą. Światło zmienia przestrzeń, przekształca kontekst przestrzenny i czyni go atrakcyjnym lub odpychającym, pozornie większym lub mniejszym. Wykorzystaj je do podkreślenia określonych obszarów, tworzenia cieni, a tym samym definiowania określonego nastroju. Słabe oświetlenie zaciemnia, dezorientuje i powoduje nudę i jednolitość.
WSKAZÓWKA: Śmiało używaj cieni na zdjęciach. Tworzą one głębię, a jeśli są prawidłowo użyte, kierują wzrok widza na główny obiekt.
Postprodukcja
Dotknęliśmy kompozycji, oświetlenia, zasobów 3D i materiałów, pozostawiając nam postprodukcję jako ostatni aspekt do omówienia. Jest to końcowy szlif, który łączy wszystkie elementy. Prawda jest taka, że nie trzeba robić zbyt wiele. Możesz dokonać pewnych korekt kontrastu i kolorów, po prostu wybierając niektóre ustawienia wstępne LUT w wybranym oprogramowaniu do obróbki zdjęć .
Balans między czynnikami technicznymi a kreatywnością
Tworzenie imponujących renderingów architektonicznych to efekt skoncentrowanej pracy między czynnikami technicznym,i a kreatywnością wykonawcy. Wszystkie wspomniane punkty i porady pomogą Ci poprawić jakość Twoich wizualizacji.