To był bardzo intensywny tydzień. Przejechaliśmy ponad 1000 kilometrów odwiedzając cztery miasta, w których przeprowadziliśmy 20 godzin prezentacji dla ponad 500 uczestników. Zachęcamy do przeczytania relacji.
Spotkaliśmy się z Wami w ciekawych architektonicznie miejscach: Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, budynku Concordia Design w Poznaniu, a także w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Głównym celem naszego cyklu spotkań, poświęconych architekturze i projektowaniu, było przekazanie Wam najnowszych informacji dotyczących SketchUp i V-Ray a także przybliżenie kierunków ich rozwoju zaplanowanych przez producentów – firmy Trimble i Chaos Group.
„SketchUp to cały ekosystem narzędzi o tym samym przyjaznym użytkownikowi podejściu, jakie zawsze mieliśmy. Jeśli myślisz, że można coś zrobić w SketchUp, to prawdopodobnie jest to możliwe!” mówił Rob O’Connor z Trimble. Oprócz najważniejszych nowości w SketchUp 2018 Rob przedstawił najlepsze praktyki przy projektowaniu wnętrz z wykorzystaniem zasobów 3D Warehouse lub ArchiUp oraz przygotowaniu dokumentacji technicznej w LayOut.
Mogliśmy również poznać szereg ciekawych rozszerzeń do SketchUp. Rozpoczynając od Clothworks – przeznaczonym do symulacji zachowania tkanin, przez szereg rozwiązań dla inżynierów: do współpracy międzybranżowej, także zgodnej z BIM: Helix, PlusSpec, 3skeng, na wykorzystaniu danych ze skanowania laserowego kończąc: Undet4SketchUp, Trimble Scan Explorer.
Innymi propozycjami firmy Trimble dla branży AEC (Architecture, Engineering and Construction) były narzędzia do prezentacji modeli SketchUp na urządzeniach mobilnych lub z wykorzystujących rzeczywistość mieszaną (MR – Mixed Reality), środowisko współpracy Trimble Connect czy ułatwiająca analizę energetyczną budynku Sefaira.
Yana Andreeva, reprezentująca producenta silnika renderującego V-Ray - firmę Chaos Group, przeniosła nas w świat profesjonalnych, fotorealistycznych wizualizacji i animacji. Yana przedstawiła propozycje wykorzystania narzędzi Chaos Group w prawie każdym etapie procesu projektowego dla różnych wiodących na rynku platform oraz nowości, które mogą pojawić się z wersją V-Ray Next.
Poznaliśmy m.in. możliwości wymiany plików .vrscene pomiędzy platformami, a także przygotowania animacji i przekrojów dla VRScenes. Usłyszeliśmy o różnicach pomiędzy opcjami rzeczywistości wirtualnej dostępnej w V-Ray: spherical panorama i cube map. Polecanymi funkcjami, które na pewno ułatwią Wam pracę będą konwersja plików .vrscene do .skp oraz znacząco przyspieszająca rendeing funkcja „adaptive dome light”.
Nowymi produktami w portfolio Chaos Group jest V-Ray przeznaczony dla Unreal Engine oraz usługa renderingu w chmurze V-Ray Cloud. Oba rozwiązania w wersji beta możecie samodzielnie wypróbować za darmo.
Podczas naszych konferencji mieliśmy przyjemność gościć polskich architektów i artystów specjalizujących się w wizualizacjach 3D. Michał Nowak podzieli się swoim doświadczeniem w doborze odpowiedniego światła i kamery, które mają istotny wpływ na klimat w wizualizacji. Paweł Podwojewski odkrył przed nami tajniki pracy w Motiv Studio a także opowiedział m.in. o projektach Zen Resort czy 400 Westlake Seattle. Spotkanie w Poznaniu odbywał się w sąsiedztwie wyróżnionego wieloma nagrodami biurowca Bałtyk. Historię jego realizacji przedstawił Paweł Natkaniec z biura architektonicznego Natkaniec – Olechnicki Architekci, współpracującego przy projekcie Bałtyku w roli co-architektów.
Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w naszej konferencji. Już wkrótce będziecie mogli się z nami spotkać na kolejnych wydarzeniach związanych z architekturą i designem.