Enscape może być pomocny m.in. w opracowaniu scenariuszy oświetleniowych czy interaktywnych spacerów, dzięki czemu ich wykonanie w V-Ray będzie znacznie szybsze.
W tym artykule omawiamy korzyści płynące z połączenia w codziennej pracy Enscape z V-Ray. Pokażemy Ci, w jaki sposób Enscape może ułatwić rozwój projektu i współpracę, a także w jaki sposób może zoptymalizować przepływ pracy w procesie renderowania.
PRZETESTUJ DARMOWĄ WERSJĘ ENSCAPE PRZEZ 14 DNI
Dlaczego tworzymy fotorealistyczne wizualizacje do projektów? Dla wielu z nas jest to sposób na pokazanie pomysłów klientom. Wizualizacje przedstawiają koncepcje tak, jakby już były zrealizowane, a wszystko dzięki narzędziom takim jak V-Ray, czy Enscape. Pozwalają nam przekazać naszą wizję innym. Dla użytkowników V-Ray kreatywny proces tworzenia wizualizacji często wiąże się z dużą dbałością o szczegóły, a także skupieniem się na tworzeniu realistycznych i dokładnych prezentacji każdego detalu zawartego w projekcie.
Ten wysoki poziom szczegółowości i realizmu może być czasochłonnym procesem i czasami prowadzi do mniej elastycznego przepływu pracy, który utrudnia odkrywanie nowych wariantów projektu. Warto tutaj przyjrzeć się Enscape narzędziu do renderowania w czasie rzeczywistym, które działa znacznie szybciej niż silnik renderujący V-Ray. Co ciekawe oba programy mogą ze sobą współpracować!
Enscape usprawnia proces tworzenia wizualizacji 3D
Używając Enscape wraz z V-Ray, jesteśmy w stanie wykorzystać możliwości obu narzędzi. Dzięki temu połączeniu możemy szybko i łatwo wykonać kilka wariantów naszych projektów, przetestować różne scenariuszy oświetleniowe i stworzyć interaktywne spacery 3D.
Zacznijmy od przyjrzenia się, w jaki sposób Enscape może być używany na wcześniejszych etapach rozwoju projektu, zanim V-Ray zostanie zaangażowany. Oferując bardziej elastyczne podejście do renderowania w czasie rzeczywistym. Enscape może pomóc projektantom w odkrywaniu nowych pomysłów i szybszym sprawdzeniu różnych wariantów projektowanych rozwiązań.
Następnie przejdziemy do zbadania, w jaki sposób Enscape można zintegrować z V-Ray, podkreślając konkretne przykłady tego, jak użytkownicy V-Ray mogą przełączać się między Enscape i V-Ray, aby wykorzystać zalety każdego narzędzia. Na koniec omówimy, w jaki sposób Enscape może być wykorzystywany do tworzenia rozwiązania 3D i przekazywania pomysłów projektowych pozostałym członkom zespołu oraz klientom.
Wykorzystanie Enscape do tworzenia projektów
Projektanci, którzy dobrze znają już możliwości projektowe V-Ray będą mile zaskoczeni tym, jak szybko i łatwo można przejść do Enscape i od razu tworzyć wysokiej jakości prace.
Renderowanie w czasie rzeczywistym i przyjazny dla użytkownika interfejs sprawiają, że Enscape jest doskonałym narzędziem dla projektantów do szybkiej wizualizacji zmian i eksperymentowania z projektami. Nie trzeba już czekać na długi czas renderowania ani zmagać się ze skomplikowanym interfejsem! Enscape daje możliwość natychmiastowego zobaczenia efektów, zmian w wyborach projektowych, umożliwiając podejmowanie świadomych decyzji i przyspieszając proces projektowania.
Przyjrzyjmy się, jak wykorzystać Enscape do zaprojektowania otwartej przestrzeni na przykładzie wizualizacji autorstwa Squirrel Design. Pracę rozpoczęto od przeprowadzenia analizy nasłonecznienia, która pomogła określić optymalne rozmieszczenie urządzeń zacieniających wokół okien. Korzystając z interaktywnych narzędzi Enscape, dostosowano materiały i oświetlenie. Zadziało się to w czasie rzeczywistym, dając pogląd na dokładne odwzorowanie tego, jak przestrzeń będzie wyglądać podczas projektowania.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z tego procesu na dużo, dużo wcześniejszym etapie rozwoju projektu, podczas ustalania formy nowych projektów. Dzięki Enscape jesteśmy w stanie testować różne opcje i podejmować świadome decyzje, pozostając w tym samym środowisku czasu rzeczywistego, co nie jest możliwe w przypadku V-Ray.
Integracja Enscape z V-Ray
Po opracowaniu oświetlenia i formy projektu Enscape jest w pełni wyposażony w szereg gotowych materiałów i zasobów 3D, podobnie jak Chaos Cosmos w V-Ray. Jak więc można rozpocząć pracę w Enscape jako projektant na co dzień pracujący z V-Ray? Kiedy już eksperymentujemy z różnymi opcjami oświetlenia słonecznego i świetlnego w otwartej przestrzeni, skupiamy się na materiałach.
Podobnie jak w przypadku Chaos Cosmos V-Ray, biblioteka materiałów Enscape również posiada zasoby cyfrowe z gotowymi materiałami. Dzięki temu, że możemy dostosować materiały w czasie rzeczywistym, patrząc na model 3D, przyspieszy to proces i uczyni go bardziej wydajnym.Warto również zauważyć, że wszelkie informacje o materiałach, które dodamy w Enscape, będą widoczne w naszych ostatecznych renderach, gdy migrujemy projekt do V-Ray na późniejszym etapie. Obejmuje to wszystkie mapy połysku, wypukłości i zniekształceń. Dokładnie to samo dotyczy zasobów Enscape (niektóre z nich są animowane(!)), które działają w taki sam sposób jak Chaos Cosmos. Świadomość, że dodajemy zasoby do naszych modeli i te zostaną odczytane przez V-Ray, pozwala spokojnie pracować bez obaw, że będziemy musieli powtarzać te kroki.
Współpraca przy projektowaniu
Jednym z wyzwań, przed którymi wszyscy stajemy podczas pracy nad projektem wizualizacji, jest przekazywanie pomysłów projektowych innym członkom zespołu. Może to być szczególnie trudne podczas pracy z klientami, którzy mogą nie być zaznajomieni z terminologią techniczną lub wizualizacją planów 2D. Enscape w takich sytuacjach staje się użytecznym narzędziem do przekazywania pomysłów projektowych.
Renderowanie w czasie rzeczywistym i interaktywne spacery 3D w Enscape oferują dużo bardziej realistyczne doświadczenia dla klientów niż statyczne obrazy. Dzięki Enscape można udostępnić model 3D wszystkim zainteresowanym stronom za pomocą linku internetowego. Pozwala to poruszać się po scenie bezpośrednio w przeglądarce internetowej i doświadczać przestrzeni „tak, jakby tam byli".
Podczas pracy nad projektem łatwo zauważyć, jak prosty link pozwala użytkownikowi końcowemu zanurzyć się w naszej scenie bardziej niż jakikolwiek obraz. Pomaga to lepiej zrozumieć intencje projektowe i ułatwia przekazywanie opinii oraz zadawanie pytań.
Interaktywne spacery 3D Enscape mogą być również przydatne do prezentowania projektów szerszej publiczności, na przykład na spotkaniach publicznych lub sesjach planowania miasta. Dzięki Enscape można stworzyć atrakcyjną i wciągającą prezentację, która pozwoli odbiorcom zobaczyć i doświadczyć pomysłów projektowych z pierwszej ręki.
Podsumowując, Enscape jest cennym narzędziem do współpracy z członkami zespołu jak i inwestorami, umożliwiając skuteczniejsze przekazywanie pomysłów projektowych w bardziej angażujący i oparty na współpracy sposób.
Podsumowanie
Enscape to narzędzie do renderowania w czasie rzeczywistym, które może być używane przed lub razem z silnikiem renderującym V-Ray w celu usprawnienia i ulepszenia procesu projektowania oraz samej wizualizacji. Korzystając z Enscape na wcześniejszych etapach rozwoju projektu, projektanci mogą szybko sprawdzać nowe koncepcje projektowe.
Kompatybilność z V-Ray oznacza, że wszystkie zasoby Enscape są odczytywane przez V-Ray, gdy jesteśmy gotowi do stworzenia finalnego ujęcia w jeszcze lepszej jakości. Ponadto dostępne w Enscape opcje przeglądania plików sprawiają, że program ten jest przydatnym narzędziem do przekazywania pomysłów projektowych wszystkim uczestnikom procesu projektowego na czele z inwestorami. Dzięki Enscape projektanci mogą projektować i wizualizować w jednym modelu, a następnie płynnie przechodzić z powrotem do V-Ray, aby tworzyć fotorealistyczne wizualizacje.
Skorzystaj z 14-dniowej bezpłatnej wersji próbnej Enscape, aby poznać możliwości tego narzędzia. Przetestuj również V-Ray, z którym możesz pracować przez 30 dni zupełnie za darmo.
Źródło: Dan Stone, https://www.chaos.com/