Z artykułu dowiesz się, czym są materiały emisyjne, jak je stosować i parametryzować w SketchUp za pomocą edytora materiałów Enscape.
Materiały emisyjne w SketchUp to materiały samoświecące, które emitują światło i mogą być używane do tworzenia efektów, których nie można osiągnąć za pomocą sztucznego oświetlenia.Emisyjność w materiale zamienia go w świecące źródło światła, które można przypisać do dowolnego kształtu, a nawet dodać do niego teksturę. Oznacza to, że materiały emisyjne mogą być niezwykle kreatywne. Są one często używane na obiektach, których część powinna świecić, (takich jak np.: ekran telewizora lub komputera). Można również użyć samoświecących materiałów emisyjnych, aby stworzyć światło w obszarach modelu, w których użycie sztucznych świateł może być niepraktyczne, (np. aby stworzyć efekt wpuszczonego oświetlenia sufitowego).
PRZETESTUJ DARMOWĄ WERSJĘ ENSCAPE PRZEZ 14 DNI
Podczas tworzenia projektu w SketchUp możesz stanąć przed trudną decyzją, kiedy użyć materiałów emisyjnych, a kiedy sztucznego światła. Warto wiedzieć, że oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Zrozumienie, kiedy użyć którego rodzaju światła, może przenieść projekt na wyższy poziom pod względem realizmu.
Czym jest materiał emisyjny?
Materiały emisyjne to materiały samoświecące, czyli emitujące światło na swojej powierzchni. Gdy materiał emisyjny jest używany w scenie, jest renderowany jako widoczne źródło światła. W zależności od ustawionej intensywności, jego blask może oświetlać otaczający obszar. Ogromną zaletą materiałów emisyjnych jest to, że można ich używać do tworzenia złożonych form, które świecą. Dzięki nim możesz stosować w projektach naprawdę kreatywne rozwiązania! Spójrz na poniższy obrazek: stworzono tutaj kilka kształtów w SketchUp i przypisany do nich ogólny biały materiał stał się emisyjny.
Materiały emisyjne należą do obliczeń globalnego oświetlenia. Globalne oświetlenie (GI) jest ważnym elementem podczas renderowania realistycznych scen. Kiedy światło uderza w powierzchnię, nie kończy się na niej, ale odbija się od niej. Dzięki GI te odbicia skutkują pośrednim światłem, które oświetla obszary projektu, które mogą nie mieć sztucznego światła lub bezpośredniego dostępu do światła słonecznego, (takie jak długi korytarz lub rogi pokoju). Materiały emisyjne są częścią obliczeń GI, co oznacza, że emitują światło pośrednie. Nie będziesz w stanie użyć ich do symulacji światła punktowego, ale możesz na przykład z ich pomocą odtworzyć blask ekranu telewizora.
Rzućmy okiem na to, jak stworzyć materiał emisyjny w SketchUp, dzięki edytorowi materiałów Enscape zajmuje to tylko dwa kliknięcia! Najpierw otwórz Edytor materiałów, klikając przycisk na pasku narzędzi Enscape lub wybierając Materiały Enscape z menu rozwijanego Enscape. Następnie użyj SketchUp’owego próbnika kolorów, aby wybrać materiał, który chcesz uczynić emisyjnym. Umożliwi to dostosowanie różnych ustawień związanych z materiałem. Aby uczynić go emisyjnym, wystarczy zmienić typ materiału na Światło własne.Jak widać, powierzchnia materiału emituje bardzo jasne światło, które rzuca delikatniejsze cienie. Materiały emisyjne mają o jedno odbicie mniej niż sztuczne światła, co powoduje, że światło nie jest w stanie odbić się od wielu narożników. Aby zmienić jasność materiału, dostosuj suwak Luminancja.
WSKAZÓWKA: Materiały emisyjne mogą być hałaśliwe i powodować efekt znany jako świetliki. Tego typu powierzchnie powodują powstawanie artefaktów. Jeśli wystąpią, należy zwiększyć rozmiar lub zmniejszyć jasność powierzchni emisyjnej. Aby uniknąć szumów, najlepiej jest używać jak największych powierzchni emisyjnych. Wszechstronność materiałów emisyjnych polega na tym, że można nimi oświetlać zarówno kolory, jak i tekstury. Aby zastosować kolor do materiału emisyjnego, wystarczy wybrać kolor z menu rozwijanego w edytorze materiałów Enscape.
WSKAZÓWKA: Aby dokładnie dopasować kolor materiału do koloru emitowanego jako światło, wystarczy skopiować wartość koloru z zakładki Zaawansowane w menu rozwijanym koloru do tego samego miejsca w menu koloru emisyjnego. Teraz sprawdź, jak to wygląda po zastosowaniu tekstury. W tym przykładzie zastosowano drewnianą podłogę jako teksturę, aby podkreślić efekt. Od ciebie zależy, czy dopasujesz kolor emitowanego światła do koloru samego materiału. Ogólne białe światło, które jest emitowane, będzie nadal lekko zabarwione na kolor tekstury. Jeśli chcesz, aby efekt był bardziej intensywny, możesz dostosować kolor emitowanego światła, tak jak zrobiono to poniżej.
WSKAZÓWKA: Aby dokładnie dopasować kolor materiału do koloru emitowanego jako światło, wystarczy skopiować wartość koloru z zakładki Zaawansowane w menu rozwijanym koloru do tego samego miejsca w menu koloru emisyjnego. Teraz sprawdź, jak to wygląda po zastosowaniu tekstury. W tym przykładzie zastosowano drewnianą podłogę jako teksturę, aby podkreślić efekt. Od ciebie zależy, czy dopasujesz kolor emitowanego światła do koloru samego materiału. Ogólne białe światło, które jest emitowane, będzie nadal lekko zabarwione na kolor tekstury. Jeśli chcesz, aby efekt był bardziej intensywny, możesz dostosować kolor emitowanego światła, tak jak zrobiono to poniżej. Materiały emisyjne mają pewne wady.
Czasami, jeśli geometria, do której zastosowano materiał emisyjny, nie jest widoczna na ekranie, światło emitowane przez powierzchnię może nie przyczyniać się do rzeczywistego poziomu światła w scenie. Na przykład, jeśli zastosujesz materiał emisyjny do jakiejś geometrii, a następnie obrócisz kamerę tak, że nie będzie ona już widoczna, światło emitowane przez powierzchnię może nie być widoczne. Jeśli tak się stanie, spróbuj zmienić perspektywę kamery, aż część geometrii będzie ponownie widoczna, a światło powróci.
Jak używać materiałów emisyjnych w SketchUp?
Jednym ze świetnych sposobów na wykorzystanie materiałów emisyjnych w SketchUp do zwiększenia realizmu sceny jest zastosowanie ich na ekranach cyfrowych. Czy kiedykolwiek patrzyłeś na wyrenderowaną scenę salonu z telewizorem lub biura pełnego monitorów komputerowych i czułeś, że coś jest nie tak? To dlatego, że w prawdziwym życiu otaczają nas świecące ekrany. Zastosowanie materiału emisyjnego może nadać scenie autentyczności, której potrzebuje. Sprawdź poniższy salon. Już teraz wygląda całkiem nieźle, ale telewizor i tablet wydają się nieco płaskie.
Jak zastosować materiały emisyjne w projektach SketchUp w Enscape? Wybierz teksturę na ekranie za pomocą narzędzia Próbnik materiałów. Zobaczysz ją w sekcji albedo edytora materiałów Enscape. Wystarczy włączyć funkcję Self Illumination, a ekran zacznie świecić. Pobaw się jasnością; prawdopodobnie nie będziesz potrzebować tego, aby była tak jasna i przyczyniała się do ogólnego poziomu oświetlenia w pomieszczeniu. W zależności od sytuacji można dostosować kolor emitowanego światła.
Innym sposobem na zastosowanie materiałów emisyjnych w celu zwiększenia autentyczności sceny jest zastosowanie ich do małych świecących elementów, które widzimy na co dzień. Poniższy samochód ma być pokazany na głównym podjeździe, ale żadne z jego świateł nie jest podświetlone, co umniejsza realizm sceny. Podświetlono kilka materiałów, a samochód wygląda, jakby mógł odjechać na Twoich oczach.
WSKAZÓWKA: Używaj materiałów emisyjnych w połączeniu ze sztucznym oświetleniem. Enscape nie renderuje rzeczywistego źródła sztucznego światła, a jedynie rezultat: nie zobaczysz punktu, z którego pochodzi światło, ale zobaczysz światło uderzające w część sceny. Spraw, by geometria wewnątrz oprawy oświetleniowej była emisyjna, aby uzyskać realistyczny efekt oświetlenia bez konieczności postprodukcji.
Materiały emisyjne są idealnym rozwiązaniem, gdy chcesz stworzyć efekt świetlny podobny do światła LED lub do oświetlenia obszarów, do których trudno jest dotrzeć za pomocą sztucznych świateł. Weźmy na przykład wpuszczane oświetlenie sufitowe lub oświetlenie LED instalowane wzdłuż blatów szafek. Tego typu oświetlenie można spotkać zarówno w domach mieszkalnych, jak i budynkach biurowych czy sklepach. Osiągnięcie tego efektu za pomocą sztucznych świateł może być czasochłonne i może nie dać oczekiwanego rezultatu. Zamiast tego spróbuj użyć materiałów emisyjnych. Zwykle jest to szybkie i łatwe, ponieważ geometria już istnieje. Wystarczy zastosować materiał emisyjny w odpowiednim miejscu, aby uzyskać efekt szyny świetlnej LED zainstalowanej we wnęce.
WSKAZÓWKA: Materiały emisyjne, wraz z zastosowanymi kolorami lub teksturami, będą widoczne w odbiciach, w przeciwieństwie do innych rodzajów światła pośredniego. Nie jest jednak możliwe zagwarantowanie 100% dokładności odbić; im więcej geometrii jest zaangażowanej, tym mniej prawdopodobne jest, że odbicia będą dokładne ze względu na wydajność. Jeśli więc odbicia są ważną częścią sceny, zachowaj w niej prostotę.
Oświetlenie emisyjne vs. sztuczne
Co należy wziąć pod uwagę, porównując materiały emisyjne ze sztucznym oświetleniem? Często nie jest to do końca jasne, który rodzaj światła może być najlepszy w danej sytuacji. Poniższa tabela zawiera szybki przegląd wszystkich mocnych i słabych stron oświetlenia emisyjnego i sztucznego.
Oświetlenie emisyjne | Oświetlenie sztuczne | |
Kształt i rozmiar | Podświetlenie każdej powierzchni i kształtu. | Ograniczone do określonych typów i rozmiarów (kula, reflektor, prostokąt, dysk, linia). |
Światło | Potencjalnie generuje szumy. | Niemal nie generuje szumów. |
Cienie | Rozmyte. | Ostre. |
Światło odbite | Potrzebuje jednego pośredniego odbicia, | Bezpośrednio widoczne, dlatego mają jedno pośrednie odbicie więcej niż emisyjne. |
Personalizacja | Zmień kolor i nałóż teksturę. | Można zmienić tylko kolor. |
Wydajność | Mniejsze obciążenie wydajności | Wiele źródeł sztucznego światła może wpływać na wydajność. |
Widoczność | Światło może wydawać się wyłączone, | Światło jest zawsze widoczne, nawet jeśli kamera nie jest skierowana w stronę źródła. |
Regulacja poziomu oświetlenia | Muszą być indywidualnie | Może być zbiorczo włączana i wyłączana poprzez menu ustawień Enscape. |
Źródło
| Emituje światło i pokazuje, | Emituje światło, ale nie ma
|
Rozmiar i kształt: Materiały emisyjne mogą być stosowane do dowolnego rozmiaru lub kształtu geometrii. W zasadzie nie ma tutaj ograniczeń dla Twojej kreatywności! Z drugiej strony, sztuczne światła mają predefiniowane kształty i rozmiary.
Światło: Światło rozproszone potencjalnie generuje szumy, zwłaszcza jeśli powierzchnia emisyjna jest mała i jasna. W takich sytuacjach lepszym pomysłem jest użycie światła obszarowego lub punktowego, ponieważ sztuczne światła są praktycznie pozbawione szumów.
Cienie: Światło emitowane przez samoświecące materiały rzuca rozmyte, bardzo niewyraźne cienie. Jeśli szukasz ostrych, czystych różnic między światłem, a cieniem możesz zamiast tego wypróbować światło punktowe.
Światło odbite: Światło emitowane przez materiały emisyjne ma o jedno odbicie mniej niż światło sztuczne. Powoduje to, że światło nie jest w stanie odbić się od wielu narożników. Sztuczne światła odbijają się o jeden raz więcej i dlatego są jaśniejsze.
Personalizacja: Możesz zastosować dowolny kolor do sztucznych świateł, jeśli chcesz stworzyć określoną atmosferę lub efekt. Jednak należy pamiętać, że materiały emisyjne pozwalają oświetlić nie tylko kolor, ale także zastosowaną teksturę, nie pozostawiając żadnych ograniczeń dla kreatywności.
Wydajność: Umieszczenie wielu sztucznych źródeł światła w projekcie może mieć wpływ na wydajność, nawet jeśli posiadasz kartę graficzną z najwyższej półki. Użycie materiałów emisyjnych do zastąpienia sztucznych źródeł światła może poprawić wydajność, jeśli okaże się, że projekt nie działa płynnie.
Widoczność: Może się zdarzyć, że światło z materiałów emisyjnych wydaje się wyłączać, gdy źródło nie jest bezpośrednio widoczne dla kamery. Może się zdarzyć, że jeśli źródło światła znajduje się za kamerą, emitowane światło również zniknie. Światło rzucane przez sztuczne oświetlenie jest zawsze widoczne.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ! ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE ENSCAPE
Regulacja poziomu światła: Możesz dostosować indywidualną jasność sztucznych świateł, ale jeśli chcesz, aby były one zbiorczo jaśniejsze lub wyłączyć je wszystkie, możesz to zrobić za pomocą suwaka Jasność sztucznego oświetlenia w zakładce Otoczenie w menu Ustawień wizualnych Enscape. To ustawienie nie ma wpływu na materiały emisyjne: jeśli chcesz je przyciemnić lub wyłączyć, musisz dostosować ustawienia każdego materiału indywidualnie.
Źródło: Materiały emisyjne emitują światło i pokazują, skąd jest ono emitowane; ich źródło światła jest widoczne. W przypadku sztucznych świateł widać tylko emitowane światło, ale nie jego źródło w postaci punktu lub kształtu.
Podsumowanie
Materiały emisyjne mają wiele zalet i mogą zmienić projekt pod względem realizmu. Są łatwe w zastosowaniu i jeszcze łatwiejsze do dostosowania. Wykorzystanie materiałów emisyjnych do nadania ekranom blasku i uzyskania efektu oświetlenia LED to łatwy sposób na dodanie do projektu interesujących elementów, które przyciągają wzrok i pobudzają wyobraźnię. Znalezienie odpowiedniej kombinacji i równowagi pomiędzy zastosowaniem materiałów emisyjnych, a światłem sztucznym może przyczynić się do wzbudzeniem większego zainteresowania klienta i urealnić jego wymarzony projekt. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy najlepiej użyć danego rodzaju światła w celu osiągnięcia zamierzonych efektów.
Źródło: Helen Reinold, https://blog.enscape3d.com/