Co wyróżnia Enscape jako narzędzie do pracy z 3D na tle innych? Przeczytaj Case Study Damiana Kozłowskiego.
W poniższym artykule znajdziecie kilka ciekawostek, które warto wziąć pod uwagę, szukając sprawnego rozwiązania w realizacji nawet najbardziej wymagających projektów. O opinię na temat funkcjonalności i możliwości projektowych, które kryje Enscape poprosiliśmy Damiana Kozłowskiego, architekta wnętrz i właściciela pracowni 74STUDIOPL.
PRZETESTUJ ENSCAPE ZA DARMO PRZEZ 14 DNI
Od czterech lat prowadzę 74STUDIOPL pracownię zajmującą się interiorem, gdzie obsługuje klientów indywidualnych i kontraktowych. Na przestrzeni lat naszej działalności wykonaliśmy projekty restauracji, butików, apartamentów prywatnych i hotelowych. Każdy projekt mierzył się z tym samym wyzwaniem, czyli z czasem. Najczęstszym problem było dostarczenie wizualizacji na czas - przygotowywanie renderów, ustawienia materiałów, scen. Często zwyczajnie proponowaliśmy projekt zakończony na etapie modelu 3D. Nie bez powodu uznaliśmy, że Enscape jest świetną alternatywą dla standardowych silników renderujących.
Zalety pracy z Enscape
Niewątpliwie największą zaletą Enscape’a jest szybkość, z jaką przygotowuje się sceny. Już praktycznie od momentu włączenia silnika projekt wydaje się być niewiarygodnie czytelny. Dalej budujemy tylko głębię sceny przez ustawienie materiałów, świateł oraz ekspozycji renderu.
Sam fakt, że Enscape daje nam możliwość poruszania się po projekcie, jak w grze przekroczył na starcie wszelkie nasze oczekiwania wobec tego oprogramowania. Poruszanie się po wnętrzu projektu to jest totalna frajda! Spotkania online z klientami nabrały nowego wymiaru, a to dopiero początek pracy z Enscape’em. Fakt, że w trakcie przeglądania projektu możemy eksportować wizualizacje jest jeszcze lepszy. Wspólnie z klientami ustalamy, nad czym chcemy się chwilę zastanowić i te momenty dostarczamy w formie gotowych wizualizacji. Dzięki pracy z Enscape zajmuje nam to dosłownie kilka sekund, a eksportowane rendery są lepszej jakości niż przeglądarka RT.
Enscape i planowanie koncepcji projektu
Enscape okazał się równie pomocny nie tylko, kiedy przedstawiamy efekt końcowy projektu, ale również w trakcie opracowywania koncepcji. Budowanie wnętrza renderując efekty naszej pracy na bieżąco pozwala dokładnie opracowywać koncept. W ten sposób efekt finalny jest jeszcze bardziej przemyślany. Szybciej jesteśmy w stanie stworzyć kilka mockupów pomysłów, które przychodzą nam do głowy. Możliwość ta przydaje się, zwłaszcza gdy jesteśmy jeszcze kompletnie niezdecydowani na dane rozwiązanie. Dzięki temu budujemy wnętrze, które na etapie końcowej koncepcji jest jeszcze bardziej dojrzałe i dopracowane, co przekłada się na mniej poprawek w dalszym etapie. Taki sposób pracy nad projektem ma wpływ na rosnącą efektywności zespołu. Nawet jeśli zdarzają nam się poprawki to Enscape daje swobodę działania i pozwala je wdrożyć w trakcie spotkania. Dzięki temu narzędziu 3D efekty naszej pracy są widoczne natychmiast po dokonaniu zmian w projekcie.
Kolejnym totalnym zaskoczeniem jest możliwość eksportowania sceny w formie aplikacji do zainstalowania na innym komputerze (sick!). Enscape dosłownie generuje aplikację, którą możesz wysłać klientowi. Bez instalowania programu 3D Sketchup można zobaczyć cały projekt identycznej jakości jak ta, którą Ty jako projektant masz podczas pracy na swojej profesjonalnej jednostce. To, w przypadku naszej pracy, jest totalnym gamechangerem. Możliwość wysłania całego projektu zamiast pojedynczych wizualizacji, wprowadza prezentację projektu na absolutnie nowy level.
Proces pracy z narzędziem Enscape dał całemu mojemu zespołowi dużo frajdy. Od momentu uruchomienia silnika do finalnej prezentacji projektu. Możliwości prezentacji, jakie daje Enscape, od wizualizacji po model 3D, instalowaną aplikację, a nawet ekran powitalny w trakcie ładowania modelu - zupełnie zmienia nasze postrzeganie na tworzenie pełnowymiarowych projektów i sposobu prezentowania ich klientom. Co warto podkreślić, pierwsze rendery przygotowaliśmy bez żadnej instrukcji czy tutoriali. Mając doświadczenie w przygotowywaniu renderów na innych silnikach, wiesz doskonale jak poradzić sobie z przygotowaniem renderu w Enscape. To jest dosłownie, tak proste! Oceniając pracę z Enscape jednym słowem - jesteśmy totalnie kupieni.